Непропорційне та неспровоковане насилля неприпустиме!

Малюнок з сайту  ngocrimea wordpress com

Малюнок з сайту ngocrimea wordpress com

Міжнародні правозахисники, які взяли участь у паралельній конференції громадянського суспільства ОБСЄ 3 - 4 грудня, розмірковують над ситуацією в Україні, яка скалалася з Євромайданом.

Вони також шукали шляхи вирішення проблем у стосунках суспільства з міліцією. 

АНДРЄЙ ЮРОВ, член ради Міжнародної громадянської ініціативи для ОБСЕ, РФ. 

Зараз мова йде не про свободу мирних зібрань - це безумовно дуже важлива стаття громадянських свобод, - мова йде про масове непропорційне, а часто про взагалі неспровоковане насилля.

Коли я говорю про неспроваковане насилля, я маю на увазі перший епізод розгону Майдану.

Ми переглянули величезну кількість матеріалу, ми не побачили ніякого насилля з боку демонстрантів.

Ані влада, ані ЗМІ не продемонструвала жодного разу, жодного кадру з насиллям з боку  тих, хто протестував на Майдані вночі 30 листопада.Мирний 1 300

Так звана несанкціонована акція ніколи не може бути не тільки причиною, ба, навіть приводом для розгону.

Про насилля я взагалі мовчу. Мова йде безумовно про жорстоке поводження з людьми.

Це після права на життя друга найголовніша стаття Європейської конвенції, тобто, мова йде дійсно про дуже грубі і масові порушення прав людини.

Я зараз не говорю, що це невинні люди, або, може, це провокатори - це не важливо.

Коли вони лежать на землі, коли вони не можуть чинити опір, насилля по відношенню до них є абсолютно неприпустимим.

Взагалі непустиме в жодній формі! І тут я підкреслюю, мова йде не про свободу мирних зібрань, а про розгул масового насилля з боку правоохоронних органів на вулицях Києва.

ОЛЬГА ЗАХАРОВА, правозахисник, Білорусія.

Ми не хочемо, аби ситуація пішла у будь-який неконтрольований бік.  Ми вже бачили фактичні порушення обов'язків України у сфері прав людського виміру в ОБСЄ - на свободу мирних зібрань, на свободу висловлення думки і на свободу від жорстокого поводження і тортур.

Більше того, ми не знаємо про долю 14 зниклих людей, а це вже можуть бути справи ООНівського механізму щодо насильницького зникнення.

Бо якщо з'ясується, що цих людей затримали і тримали без комунікації, то це вже є порушення права і величезним скандалом. 

Тим не менш ми, правозахисники, вважаємо, що проведення міністерської конференції ОБСЄ має обов'язково відбутись у Києві, як було і заплановано.

Мирний 2 300Ми не погоджуємось з позицією деяких політиків високого рівня, що рівень мінестиріума має бути понижений або він взагалі має бути скасований.

Ми вважаємо, що проведення мінестиріума буде деякою гарантією того, що ситуація не буде загострена, і влада не буде застосовувати насилля.

Ми сподіваємось, що головуюча в ОБСЄ країна не допустить остаточної ганьби і все ж таки буде триматись у рамках своїх зобов'язань.

Давайте подивимось на те, які можливості  відкривають для вирішення цієї ситуації головування України в ОБСЄ і власне проведення мінестирума.

У ОБСЄ, не зважаючи на те, що немає жодних санкціїй, тим не менш, є певні механізми, які допоможуть вирішити проблему.

У цьому випадку, з нашої точки зору, задача дипломатів, які сюди приїдуть, вмовити Україну запросити спостережну місію ОБСЄ в країну з тим, щоб провести міжнародне дослідження і розслідування того, що все ж таки тут сталося.

Який характер мали ці збори, хоча наші попередні висновки говорять про те, що більшість зібрань носило мирний характер. Чи були провокації? Яка вина поліції? Яка може бути медіація? Що має зробити держава?

Є московський механізм, який може бути ініційований, як країнами, які стурбовані ситуацією в певній країні, так і самою ж країною, яка переживає кризу.

З нашої точки зору, якраз наявність у країні таких спостерігачів надасть додаткові гарантії.

Ми сподіваємось, якщо Україна піде шляхом ОБСЄ, запросивши спостерігачів, то у нас буде досить тісна взаємодія, обмін матеріалами та обмін думками.

Такий досвід вже був. Він був у Білорусії. Але тут, на жаль, країна відмовилася співпрацювати, і ми вважаємо, що це було не на користь ані Білорусії, ані системі ОБСЄ.

АЗІЗА АБДІРАСУЛОВА, член міжнародної федерації "Фідаш", керівник Центру захисту прав людини Кілім шамі", Киргизстан

Наша організація протягом десяти років займається моніторингом мирних зібрань. Мирний 3 300

1 грудня з 3 до 6 ночі правозахисники ходили на майдан. Моє враження - це мирне зібрання, це чудово організоване мирне зібрання. У людей не було радикальних емоцій, радикальних закликів.

Ми не бачили у людей на руках плакатів  з антиконституційними закликами, із закликами до насильства, расизму або повалення конституційного ладу в Україні.

Люди, які перебувають у цей момент на Майдані, користуються своїми фундаментальними правами. Вони висловлюють свою думку мирним шляхом.

У зв'язку з цим  у мене три звернення:

1. До влади - правоохоронним органам України - негайно інформувати громадськість і в тому числі рідних про місцеперебування зниклих осіб.

 Це має бути перший крок з боку влади до врегулювання конфлікту мирним шляхом. Багато хто переживає за тих людей, які зникли.

2. Влада України має припинити переслідування мітингувальників, ходячи, наприклад,  по лікарнях і збираючи інформацію про демонстрантів, які постраждали внаслідок протистоянь під акцій протесту. Це також буде впливати на сьогоднішній стан людей, які стоять на Майдані.

3. Конкретне звернення до ОБСЄ. Необхідно створити місію ОБСЄ, яка приїде для розслідування ситуації в Україні.

ЕЛЛА ПОЛЯКОВА, голова правозахисної організації "Солдатські матері", РФ.

Я радію разом з Вами цивілізованості висловлення своєї думки та цивілізованості зібрання громадянського суспільства.

Це говорить про вашу зрілість. Із цим я сердечно вас вітаю і заздрю вам.

Ми з колегами, звичайно, стурбовані насиллям і неадекватністю його застосування. Це  викликає дуже серйозну стурбованість, у зв'язку з чим ми написали звернення (яке підписало 17 міжнародних громадських організацій - ММ).

І щойно ми повернулись з Міністерства внутрішніх справ, де ми зустрілись із заступником міністра Березаном Володимиром Миколайовичем, а також з начальником прес-служби МВС. Ми передали це звернення, заявили, що потрібно вміти домовлятись, вміти бути потрібним громадянському суспільству, вміти працювати з правокаторами і упереджувати насилля у будь-якій формі.

Ми вночі бачили протистояння на Банковій: коли Беркут стоїть, 500 метрів від нього стоять барикади, там і там стоять громадяни України. Таке протистояння потрібно зупиняти.

Тому залишається в силі моя нічна пропозиція до громадян: ідіть до Беркуту, до міліціонерів, які в багатьох сферах є з громадянським суспільством, несіть їм, як це ми робили завжди в Росії, бутерброди, каву й сигарети і допомогайте їм зрозуміти сьогоднішню ситуацію.