Корупція в бізнесі не зменшується

Фото: obozrevatel.com

Фото: obozrevatel.com

Transparency International у 2013 році провела дослідження, згідно з яким умови для ведення довгострокового бізнесу в Україні значно погіршилися.

Основні причини - корумпований протекціонізм і злиття політичних і бізнес-інтересів.

Як повідомили в українському представництві Transparency International, згідно з цьогорічним дослідженням Індексу сприйняття корупції, рейтинг України за рівнем корумпованості залишився практично незмінним - 25 балів зі 100 можливих.

Таким чином, Україна посіла 144 місце серед 177 країн, охоплених дослідженням.

Україна стабільно залишається в групі "підвищеного ризику" разом з Камеруном, Іраном, Нігерією, Центральною Африканською Республікою і Папуа Новою Гвінеєю, але в наступному році ризикує скотитися ще нижче, відзначають в Transparency International.

За показниками сприятливості умов для ведення бізнесу в державі Україна швидко втрачає позиції.

Так, у загальному агрегованому рейтингу корумпованості Україна опустилася на 10 пунктів по параметру політичної і фінансової корупції (складова індексу СРІ взята з даних дослідження Political Risk Services International Country Risk Guide).

У цьому дослідженні враховуються показники надмірної вибіркової протекції і підозріло тісних зв'язків між політикою і бізнесом.

"Державні установи та чиновники частіше вимагають від бізнесу хабарів, про що свідчить падіння відповідного рейтингу України на 5 пунктів (складова індексу СРІ взята з даних дослідження World Economic Forum Executive Opinion Survey)", - відзначають експерти Transparency International.

На думку авторів дослідження, головна проблема ділових кіл полягає в монополізація бізнесу.

Олігархічні клани активно перерозподіляють бізнес-ресурси між собою і витісняють із ринків прозорість і здорову конкуренцію; неможливість довгострокового планування бізнесу.

В Україні власність стає все менш захищеною, перестають діяти єдині і незмінні правила ведення бізнесу для всіх учасників ринку; відбирання бізнесу державними корупціонерами. Процедури отримання дозволів на ведення бізнесу все більше корумпуються, процвітає хабарництво при взаємодії з державними органами, посадові особи, які приймають рішення, захоплють контроль над фінансовими потоками.

"Непідписання угоди про асоціацію між Україною та ЄС є банальним свідченням страху олігархічних бізнес-груп перед прозорою конкуренцією. Українські монополісти не можуть вести бізнес за світовими стандартами. Саме тому вони вибирають відомі механізми співпраці з корумпованими сусідами", - зазначив Олексій Хмара, виконавчий директор Transparency International Україна.

Громадські антикорупційні організації на чолі з Transparency International Україна закликають уряд не допустити скочування України в корупційну прірву і рекомендують наступні кроки:

забезпечити дотримання вже існуючих законів і незмінність правил ведення бізнесу для всіх учасників ринку, безвідносно до місця реєстрації і сфери діяльності;

запобігти злиттю політичних і бізнес-інтересів. Державні органи не можуть виконувати функцію бізнес-департаментів олігархічних сімейних груп.

Експерти радять відновити оприлюднення результатів закупівель державними підприємствами, оскільки це велика частина публічних коштів (близько 350 млрд. грн.), яка розподіляється без процедур та інформації; створити відкритий "чорний список корупціонерів" у вигляді переліку бізнес-компаній - учасників тендерних змов з терміновим забороною їх участі в закупівлях; заборонити участь у тендерах родичів та інших осіб, пов'язаних з держслужбовцями; гарантувати невідворотність покарання за корупційні діяння.

Довідка: Індекс сприйняття корупції базується на незалежних дослідженнях, в яких беруть участь міжнародні фінансові та правозахисні експерти, у тому числі з Азіатського і Африканського банків розвитку, Світового банку і міжнародної організації Freedom House. Індекс є оцінкою від 0 (високий рівень корупції) до 100 (відсутність корупції). Більше двох третин з 177 держав, охоплених індексом в 2013 р., набрали менше 50 балів.

БІЗНЕС-НОВИНИ