1 грудня: на Євромайдані нова хвиля протесту (ФОТО)

_DSC1472

1 грудня на Майдані Незалежності у Києві  відбулося народне віче, яке очолили лідери трьох опозиційних сил - Арсеній Яценюк, Віталій Кличко та Олег Тягнибок. Опозиція висунула вимоги президенту, уряду і організувала протестний штаб. 

Багатотисячний натовп з прапорами України, ЄС та з партійною симоволікою скандував гасла "Зека геть!", "Зека на йолку!" та "Банду геть!".

Ті демонстранти, які першими дістались Майдану Незалежності, знесли металеві щити, які охороняла міліція довкола ділянки спорудження новорічної ялинки. Врешті-решт міліціонери, які охороняли прилеглу до стели ділянку, розбіглися.

Учасники протесту пошкодили не до кінця встановлену головну в Україні ялинку і повісили на ній жалобний вінок.

_DSC1486 _DSC0903 _DSC0916 _DSC0943 _DSC0949 _DSC0971 _DSC1002 _DSC1043 _DSC1115 _DSC1147 _DSC1173 _DSC1228 _DSC1254 _DSC1267 _DSC1328 _DSC1346 _DSC1396 _DSC1441 _DSC1445 _DSC1450 _DSC1459

Реакція влади на події 30 листопада

Прем'єр-міністр України Ніколай Азаров в інтерв'ю телеканалу ТСН заявив, що учасники протесту будуть відповідати за свої дії, якщо будуть діяти поза законом, дестабілізуючи ситуцію в Україні.

"Можливо здалося, що рішення про відмову підписувати угоду про асоціацію з Євросоюзом було миттєвим, несподіваним. До останнього дня йшов аналіз і пошук тих рішень, які все ж могли дозволити Україні підписати цю угоду. Повторюся, що особисто для мене це було важким рішенням. Це було непросте рішення. Але у нас не було іншого виходу і його треба було приймати. Те, що ми можливо не до кінця пояснили це рішення, тут може бути дійсно недопрацювання з боку уряду. Але ще раз підкреслюю, до останнього моменту ми збиралися підписати угоду", - сказав прем'єр.

Він додав, що уряд має забезпечити умови для проведення демонстрацій.

"І у нас є люди, які згодні з рішенням уряду, і незгодні. І тим, і іншим повинні бути надані можливості для того, щоб вони могли таку думку висловлювати. І, якщо самі маніфестанти переходять рамки закону, вони будуть відповідати за свої дії, що виходять за рамки чинного законодавства, дестабілізуючи ситуацію в країні. Вона і так непроста. Тому, якщо це нормальні протести, будь-ласка нехай вони проводяться. Адже в країні є різні думки. У нас, на жаль, іноді телебачення більше показує майдани і менше показує дискусії економістів, які в цей час проходять", - зазначив прем’єр. Адже до кого треба було прислухатися? До кого треба було донести об'єктивну точку зору? Учасники цих майданів не читали і не знають про можливі наслідки, які могли б бути в Україні. Можливо, навіть не читали самої угоди. Швидше за все не читали. І в основному керуються якимись там міфами", - заявив Азаров.

Тим часом генпрокурор Віктор Пшонка на нараді за участі міністра внутрішніх справ, глави СБУ пообіцяв, що "кожна хвилина подій на Майдані у ніч на 30 листопада буде ретельно розслідувана".

Генпрокурор додав, що акція була законною: "Люди на Майдані знаходилися законно. Це їх конституційне право, і завдання правоохоронних органів полягало в першу чергу в тому, щоб забезпечити реалізацію цього права. Якщо відбулися сутички, є постраждалі - значить, було порушено закон. І в першу чергу я вимагаю розслідування правомірності застосування спецзасобів співробітниками правоохоронних органів та перевірки інформації міліції щодо провокаційних дій окремих груп людей, які були за спинами мирних громадян", - зазначив Пшонка.

Міністр внутрішніх справ Віталій Захарченко вибачився перед українцями за надмірне застосування сили на Майдані Незалежності: "Я хотів би від себе особисто, від членів колегії принести вибачення за надмірне застосування сили стосовно учасників акції на Майдані... Я хотів би заявити, що активні дії не входили у плани МВС", - сказав міністр у неділю на колегії міністерства.

1 грудня начальник Київської міліції Валерій Коряк подав у відставку. Але на час розслідування заява лишається незадоволеною.

Розгін мирних демонстрантів у ніч на 30 листопада засудили такі проросійські організації як Український вибір та Руська єдність.

Лідер партії "Удар" Віталій Кличко оголосив на народному віче, що уряд та президент повинні піти у відставку. Він закликав тих, хто давав військову присягу, не виконувати злочинні накази.

Лідер фракції ВО "Батьківщина" Арсеній Яценюк висунув вимоги протесту: "Звертаємося до західних партнерів ввести санкції проти Януковича, вимагаємо у вівторок голосувати за відставку Азарова... Наступне:  потвору Захарченка - під суд і трибунал... Янукович - більше не наш президент, він має піти", - сказав Яценюк.

Після заяв і вимог опозиційних лідерів було вирішено розгорнути штаб на Майдані.

Адмінбудівлі для демонстрантів

В той час, як на Майдані Незалежності та на вул. Хрещатик продовжувалась акція протесту, низка людей у масках на обличчях намагалася штурмувати  загороджену Беркутом адміністрацію президента.

Представники опозиції запевнили, що  не мають нічого спільного із заворушеннями біля адміністрації президента на Банковій.  Вони нагадали, що акція протесту, яка відбувається у центрі Києва, має мирний характер. Арсеній Яценюк закликав владу не використовувати "провокаторів для запровадження надзвичайного стану".

Беркут, застосовуючи грубу силу,  зачистив вулицю Банкову від протестувальників, внаслідок чого багато протестувальників звернулось за медичною допомогою. Станом на північ 2 грудня до лікарів звернулись 165 демонстрантів, із них 109 госпіталізовано. Тим часом МВС каже про 35 правоохоронців, яких доставили до центрального госпіталю МВС України.

Медіатренер Зоя Казанжи через повідомлення у пресі та соціальних мережах нарахувала 28 осіб як закордонних, так і українських журналістів, фотографів та операторів, які постраждали у під час подій, пов'язаних з акціями на підтримку євроінтеграції.

Учасники акції протесту проникли в будівлю київської мерії, розбивши шибки на дверях. Також протестний штаб розташувався у Будинку профспілок. Обидві адміністративні будівлі мають польові їдальні, медпункти та пункти видачі для учасників протесту теплого одягу. Кожен може зайти в будівлю погрітись, перекусити канапки та відпочити.

_DSC2109 _DSC1525

Колонна зала КМДА
_DSC1648 _DSC1657 _DSC1675 _DSC1720 _DSC1792 _DSC1813 _DSC1842 _DSC1894

Будинок профспілок_DSC1923 _DSC1939 _DSC2004 _DSC2034 _DSC2078 _DSC2089

Уночі демонстранти продовжували встановлювати намети, укріплювали захисний периметр Майдану, використовуючи матеріали для ковзанки, новорічної ялинки та захистні металеві щити. Вони побоювались нового штурму міліції. За повідомленнями інформаційних агенств, на Майдані ночували близько 5 тисяч осіб.

Текст та фото: Микола Мирний