“Ми не іграшки, які можна бити. Ми – люди!”

Дівчинка Україна 300Місцем нових протестів українців проти зухвальства влади стала Михайлівська площа після того, як у суботу вдосвіта спецпідрозділи МВС у брутальний спосіб очистили Майдан Незалежності від протестувальників, які ночували там.

Уже вдень речники Міністерства внутрішніх справ повідомили, що правоохоронці прибули на на головну площу країни за зверненням Управління благоустрою київської мерії.

Остання ж має намір встановити ялинку і залити водою ковзанку.

У МВС додали, що "активні дії представники Беркуту розпочали після того, як мітингувальники почали чинити опір міліціонерам: кидати у них сміттям, склянками, пляшками з водою та підпаленими палками". Як наслідок, за медичною допомогою звернулись 35 людей, семеро із них було госпіталізовано.

Прем'єр-міністр України Ніколай Азаров назвав події на Майдані Незалежності провокацією:

"Ті відомості з різних сторін, які у мене є на цей момент, не дозволяють зробити однозначні висновки: хто несе відповідальність за цю провокацію. Тому створена оперативно-слідча група за участю співробітників прокуратури, яка дасть кваліфіковану правову оцінку всіх учасників конфлікту", - сказав Азаров.

Президент України Віктор Янукович у зверненні до народу України на своїй сторінці увечері висловив обурення розгоном  акції:

"Я глибоко обурений тими подіями, які відбулися вночі на Майдані Незалежності. Я засуджую дії, які призвели до силового протистояння та страждань людей. Кілька днів тому я перед усією країною заявив про підтримку громадянських ненасильницьких акцій. Ті, хто не почули слова Конституції та президента і своїми рішеннями та діями спровокували конфлікт на Майдані, - будуть покарані. Я вимагаю від Генпрокуратури терміново надати мені та українському суспільству результати негайного та об’єктивного розслідування для належного покарання винних. Я підтверджую - ми єдині у виборі нашого спільного європейського майбутнього", - сказав він.

Уранці частина демонстрантів після розгону "Беркутом" забарикадувалися у Михайлівському соборі. Сюди почалися стягуватися обурені діями влади кияни, які влаштували спонтанний мітинг.

На Майдані Незалежності низка протестувальників ходили під залізними щитами, за якими шеренгою стояли спецпідрозділи МВС. Дехто з людей емоційно обурювався, дехто намагався закликати представників МВС до людяності.

_DSC0502

_DSC0526 _DSC0539 _DSC0558 _DSC0567 _DSC0612

_DSC0567

Тим часом на Михайлівській площі протестувальники розгорнули повномасштабну підготовку до майбутніх акціїй протесту, в тому числі до мітингу 1 грудня, про який 30 листопада оголосили лідери трьох опозиційних партій.

На  площі облаштовано медпункт. Прямо під Михайлівським собором розташувався склад теплих речей, а також харчів. Тут же й видають їжу всім потребуючим. Біля воріт собору активісти збирають грошові пожертви, а також записують дані усіх бажаючих, хто може допомогти з транспортом, або  тих киян, які можуть прихистити на ніч учасників акції з регіонів.  На площу вже стягли для обігріву залізні діжки. В цілому площа нагадує вулик, де кожна бджола виконує свою функцію.

_DSC0695 _DSC0746 _DSC0755 _DSC0764 _DSC0776 _DSC0793

На одній із прилеглих до площі вулиць відбувається вишкіл молодиків. Вони міцно вхопились один за одного, утворюючи захистну стіну, яка, за задумом, має встояти під натиском  Беркуту. Передні ряди, за наказом тренера, прикривають голову таким чином, аби кийки спецпризначенців не травмували голови і руки.  Охочі учасники масою навалюються на стіну, намагаючись пробити її. Деякі намагаються послабити людський мур, поодинці висмикуючи із нього людей.  За словами організаторів акції, такі загони самооборони налічують вже 1200 осіб.

Під час тренування до чоловіків вийшов колишній міністр МВС, лідер "Третьої української республіки" Юрій Луценко. Він спрогнозував, що ніч на 1 грудня має бути спокійною і застеріг присутніх від штурмів і незаконних дій.

Нагадаємо, по тому, як Беркут розігнав Євромайдан, лідери опозиції оголосили про створення штабу національного опору і початок підготовки до всеукраїнського страйку. Вони закликали небайдужих українців вийти на народне віче до пам'ятнику Тараса Шевченка на 12 годину 1 грудня.

Тим часом уночі 1 грудня стало відомо, що Київський окружний адмінсуду задовільнив прохання Київської міської державної адміністрації заборонити мирні зібрання з 1 грудня по 7 січня на вул. Банковій, Богомольця, Грушевського, Майдані Незалежності та Європейській площі.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Сторіфай від "Ні корупції!" - Розгін Євромайдану: емоції та мобілізація

Реакція світу після силового розгону мирного протесту в Києві

Низка країн, зокрема міністр закордонних справ Швеції Карл Більдт, посол Великої Британії в Україні Саймон Сміт, голова МЗС Литви Лінас Лінкявічус засудили насильство над учасниками мирного протесту у Києві.

"Насильство проти мирних демонстрантів неприйнятне й суперечить інтеграції в ЄС", - повідомив посол Швеції в Україні Андреас фон Бекерат.

"Репресії проти маніфестацій, які підтримують ЄС, викликають глибоке занепокоєння", - пише Карл Більдт у своєму мікроблозі на Twitter.

"Ми закликаємо уряд України поважати права громадянського суспільства та принципи свободи слова і свободи зібрань, які є засадничими для демократичних цінностей і наріжним каменем нашого стратегічного партнерства", - ідеться у поширеній посольством США в Україні заяві щодо розгрому мирної акції у Києві. У посольстві зазначили, підтримують право громадян висловлювати свої погляди за допомогою вільних ЗМІ та шляхом ненасильницьких демонстрацій.

Події на Майдані Незалежності також засудила правозахистна неурядова організація Amnesty International.

"Жорстоко розігнавши мирну демонстрацію рано-вранці, українська влада порушила ті самі стандарти і цінності, прагнення до яких вона задекларувала. Міжнародні стандарти з прав людини дозволяють обмеження права на свободу зібрань тільки у випадках "нагальної суспільної необхідності". Зведення новорічної ялинки в жодному разі не може вважатися поважною причиною для обмеження права на свободу зібрань", - сказала директор Amnesty International в Україні Тетяна Мазур.

"За словами очевидців, опитаних співробітниками Amnesty International, міліціонери "Беркуту" спершу сказали демонстрантам розійтися, адже демонстрація була "незаконною", а потім почали бити тих, хто залишився. Глава київської міліції взяв на себе відповідальність за розгон демонстрації "Беркутом", але сказав, що насильство стало результатом провокації. "Ці пояснення з боку влади непереконливі. Відеозаписи не показують жодних ознак провокацій зі сторони протестуючих. Більш того, очевидно, що наказ розігнати демонстрацію було віддано до того, як будь-яка провокація могла статися", - переконана Мазур.

Міжнародний фонд "Відродження" оприлюднив заяву, у якій заявив про припинення співробітництва з органами української влади.

"Сьогодні будь-який можливий діалог влади й суспільства розділила кров мирних громадян. Після грубого розгону Євромайдану ми вважаємо співробітництво з Кабінетом Міністрів, Президентом і його Адміністрацією глибоко аморальним, а тому - неприйнятним. Всі представники Міжнародного фонду "Відродження" припиняють таке співробітництво", - йдеться у заяві.

Представники фонду обіцяють поновити співпрацю по тому, як будуть покарані всі винні в розгоні учасників мітингу.

Омбудсмен за власною ініціативою відкрив провадження щодо силовго розгону мирного протесту.

Уповноважений посилається на Конституцію України і Конвенцію про захист прав людини, яка  гарантує кожному право мирно збиратися. "Вночі 30 листопада 2013 року працівники міліції, застосувавши грубу силу, припинили мирне зібрання. Відеозаписи тих подій, які знаходяться у публічному доступі, свідчать про те, що фізична сила, застосована працівниками міліції, була надмірною", - ідеться у заяві Уповноваженого Верховної Ради з прав людини Валерії Лутковської.

Прес-служба Уповноваженого пропонує звернутись із заявою до Омбудсмана тим учасникам акції, хто вважає себе потерпілим від дій міліції проти ночі 30 листопада 2013 року.  Звернення приймаються на електронну пошту hotline@ombudsman.gov.ua, на у Facebook.

Громадська приймальня Омбудсмана готова приймати такі заяви з понеділка, 2 грудня, з 9.00 за адресою м. Київ, вул. Інститутська, 21/8.

Микола Мирний для "Ні корупції!"