Кредитори української залізниці – Кремль і “Сім’я”

Фото: theinsider.com.ua

Фото: theinsider.com.ua

Цьогоріч "Укрзалізниця" планує залучити приблизно 31 млрд гривень.

Це більш ніж половина від плану з отримання чистого прибутку 2013 року– 53,44 млрд гривень.

INSIDER з"ясував, у кого українські залізниці позичають гроші?

Третина боргу УЗ - в російських банках

На перше січня 2013 року заборгованість "Укрзалізниці" за кредитами та облігаціями, згідно з даними фінансового плану монополії на 2013 рік, становила 16,07 млрд гривень.

Найбільшими кредиторами залізниці були російські банки – "Сбєрбанк" та ВТБ. Їм українське держпідприємство заборгувало 2,57 млрд та 2,78 млрд гривень відповідно. "Промінвестбанку", який належить російському ВЕБу, УЗ має повернути 1,2 млрд гривень.

Загалом на російські банки з початку року припадало більше третини боргу залізниці.  Ще одним великим кредитором УЗ був Експортно-імпортний банк Кореї. Борг перед ним – 2,08 млрд гривень.

Олександр Янукович. Фото: прес-служба "МАКО"

Серед великих кредиторів також варто виділити "Райфайзен банк Аваль" – 647 млн грн, "ВБР" Олександра Януковча – 476 млн, та "Експрес-банк" – 548 млн грн.

Борг за облігаціями залізниці на 1 січня – 2,3 млрд гривень. Цього року "Укрзалізниця", згідно з фінпланом, має повернути 31,870 млрд гривень боргів. А залучити компанія планує 31,126 млрд гривень (довгострокові/короткострокові кредити та інші фінансові зобов’язання). Прогнозують, що загальний борг на кінець року зросте до 17,873 млрд гривень.

Кому заборгували залізниці в 2013 році

Найбільшим кредитором українських залізних доріг у цьому році стала компанія Shortline PLС. В травні регіональні залізниці позичили в цієї британської компанії понад $900 млн. В обґрунтуваннях до пропозицій про залучення коштів йдеться, що гроші необхідні на оновлення рухомого складу та перекредитування попередніх запозичень. Організатором цього запозичення став міжнародний Barclays Banк, а Shortline PLC була спеціально створена для цієї операції. Компанія мала емітувати облігації та передати УЗ гроші від їх розміщення.

Крім Barclays, за даними вісника державних закупівель,  у 2013 році найбільше позичали залізниці в російських банків – Сбарбанку Росії і ВТБ.

Обидва російських банки кредитували УЗ в основному в доларах США. Третє місце в кредитному рейтингу посів "Альфа-Банк" росіянина з українським корінням Михайла Фрідмана.

Серед українських банків, що кредитують залізниці, – "ВБР" Олександра Януковича, ПУМБ Ріната Ахметова та банк "Юнісон" братів Антона і Олександра Клименків. Останній – міністр доходів та зборів України.

Банк старшого сина президента Віктора Януковича з початку року прокредитував залізницю на суму, що перевищила борг УЗ перед цією фінустановою за всю попередню історію.

Частка кредитів, виданих у 2013 році залізницям, у кредитному портфелі банку Януковича - 23%.

INSIDER надіслав запит в компанію "Мако-холдинг" Олександра Януковича з двома питаннями: "Чому ВБР один з найактивніших кредиторів "Укзалізниці"? Та наскільки ризиковано мати в кредитному портфелі банку значну долю заборгованості залізниць з огляду на те, що в 2015 році в Україні може змінитися влада, у зв’язку з чим можуть виникнути проблеми з поверненням боргів?"

Відповіді не було.

У цьому році в переліку улюблених кредиторів залізниць опинився банк "Юнісон" сім'ї Клименків. Незважаючи на те, що фінустанова отримала ліцензію від НБУ лише в лютому, вона видала залізницям кредитів на 130 млн грн, що становить 100% від кредитного портфелю банку.

В цілому українські залізниці кредитувалися під 10%-21%, в залежності від суми та періоду на який видавався кредит.

В "Укрзалізниці" не відповіли на питання INSIDER стосовно кредитів.

INSIDER