Завдяки втручанню журналістів міліція почала шукати злочинців, що катували пенсіонерів

Родина Болілих, пограбована в селі Помоклі. Фото ТСН

Родина Болілих, пограбована в селі Помоклі. Фото ТСН

Нещодавно ЗМІ  рясніли повідомленнями  і навіть відеорепортажами про напад та катування пенсіонерів, що відбувалися тривалий час у селах Переяслав-Хмельницького району. Від старих таким чином вимагали гроші. Проте від правоохоронців жодних зрозумілих пояснень щодо цих подій ми не почули.

Я звернувся до своєї знайомої, громадського діяча та журналістки Світлани Шевченко, яка мешкає в Переяславі-Хмельницькому, з проханням прояснити ситуацію.

Світлана якраз закінчила невеличку статтю щодо цих подій і люб’язно надала мені для ознайомлення. З її дозволу я і розміщую цю статтю в своєму блозі.

На пошту у «Фейсбуці» від знайомої журналістки Олі із Запоріжжя отримала посилання. Його написала Катерина Панова – відома своїми власними дослідженнями про заробітчанство у Польщі.

Зараз Катя навчається в американському університеті. Ось що вона написала: «Друзі, потрібна допомога. Сьогодні вночі у будинок бабусі і дідуся моєї подруги Світлани залізли якісь виродки. Стареньких катували, над ними знущалися, хотіли забрати гроші.

Далі зі слів подруги: «Моя бабуся пройшла війну, була в полоні у німців, вона не заслуговує  на таке у старості. Дивом старенькі залишилися живі. Але їм пригрозили, що повернуться наступного дня і, якщо не отримають грошей, уб’ють і спалять хату.

Це не перший випадок у їх селі (село Помоклі Переяслав-Хмельницького району Київської області). Міліція – один дільничний на все село розводить руками…» Подруга просить допомогти. У селі є інші люди, і їм теж загрожує небезпека. Спасибі всім. У таких випадках мені дуже прикро, що я в Нью-Йорку і  не можу допомогти».

Варто сказати, що на цю інформацію відомої репортерки зреагували багато людей. Костянтин Стогній відписався, що у Помоклі виїхали дві групи із основних телеканалів, відгукнулися журналісти із 1+1, ТРК «Україна». Багато хто радив звернутися до губернатора, штурмувати правоохоронців.  Дізнавшись від Каті телефон її подруги Свєти – онуки потерпілих , подзвонила і я.

Світлана розповіла, що про цей жахливий випадок дізналася від свого батька:

« Він живе у місті Сміла, що на Черкащині. Того дня їхати до своїх стареньких батьків не збирався. Але на душі було якось тривожно, він зателефонував на мобільний, але ніхто не відгукнувся. Приїхавши до батьків, був шокований. Бабуся не підводився,вона плакала і боялася вийти із хати. У дідуся була розбита голова і він не міг говорити, у хаті панував безлад. Найперше батько звернувся за допомогою до фельдшера, подзвонив братові, аби той повідомив міліцію. Хотіли, щоб приїхали по гарячих слідах. Однак дільничного знайти не вдалося. Я відразу звернулася на ключові канали, але відповіді не отримала. Тоді звернулася до Каті Панової, яка розповсюдила інформації серед колег. Після візиту репортерів міліція почала діяти активніше, приїхала розшукова група спеціалістів.

Зараз ми забрали дідуся і бабусю додому у Смілу, де вони пройдуть належне медичне обстеження, перебуватимуть під наглядом лікарів. Вони не хотіли залишати рідне село, в якому прожили все життя, але ми переживаємо за них. Їм уже 85 років. Тим більше це не перший візит бандитів. Близько місяця тому хтось намагався витягти шибку, але не в цьому, що тепер, а в іншому вікні – на кухні. Однак  їм тоді щось зашкодило.

А 5 листопада вони проникли у хату близько 20-ї години, коли дідусь і бабуся дивилися новини. Нападників було троє. Діяли у масках і рукавичках. Двоє розмовляли між собою, третій мовчав, або говорив щось їм на вухо. Це свідчить про те, що він або має проблеми із мовленням, або боявся, щоб його не упізнали. Знущалися із стареньких близько чотирьох годин, шукали гроші. Чесно кажучи, я не вірю, що бандитів буде знайдено…»

Начальник Переяслав-Хмельницького МРВ Пархоменко Володимир Діамарович відмовив мені у наданні інформації, кинув слухавку, відправивши у прес-службу області. Це перший керівник міліції ( за роки моєї журналістської діяльності у Переяславі  змінилося більше 10 начальників), який вчинив подібним чином. Його дії свідчать, або про порушення ним законодавства України про інформацію, або елементарне незнання ситуації.

Ось так це було на Переяслав-Хмельниччині, проте такі випадки частішають і в інших областях України. Нещодавно Полтавський районний суд виніс вирок членам організованої злочинної групи, які пограбували сім'ю пенсіонерів у селі Машівка Полтавської області та намагалися спалити їх у будинку. Організатор отримав 8 років, ще двоє членів групи 7,5 та 7 років позбавлення волі із конфіскацією половини належного їм майна. Вони повністю визнали свою вину та попросили вибачення у потерпілих на суді.

Буквально на днях міліціонери затримали хлопців, які вночі пограбували самотніх пенсіонерів у селі Михайлівка Тульчинського району Вінниччини. Ними виявилися жителі села Зяньківці сусіднього Немирівського району — 19-річний Микола Ільницький з рідним братом 16-річним Віталієм. Хлопці нападали на пенсіонерів уночі. На голови одягали жіночі панчохи, щоб не впізнали односельці.

Жертвою зухвалого грабіжника став і 85-річний пенсіонер із села Страбичово Мукачівського району Закарпаття. Зранку в його будинок зайшов непрацюючий односелець і, застосувавши фізичну силу, відібрав у беззахисного дідуся пляшку горілки з холодильника , 2 кг сала, палку ковбаси та інші продукти. Сума заподіяних збитків склала близько 300 гривень. Пенсіонер звернувся з відповідною заявою в Мукачівський міськвідділ міліції й з грабіжником тепер розбираються правоохоронці.

10 січня 2013 року до Сторожинецького райвідділу міліції звернулася жителька села Кам’яна Чернівецької області та повідомила, що невідомі особи проникли до житлового будинку та вимагали гроші. Прибувши на місце події, міліціонери з’ясували, що зловмисники проникли до помешкання 73-річної жінки через незачинені двері будинку, де під загрозою застосування насильства заволоділи грошима в сумі 1500 гривень та ювелірними виробами.

В березні цього року в Кіровоградській області а одну ніч в трьох сусідніх селах Олександрівського району сталося два вбивства та один розбійний напад на одиноких пенсіонерів, чиї будинки розташовані на околицях населених пунктів. Нападники заради наживи безжально познущалися над старими і немічними людьми. Звірячу розправу над пенсіонерами влаштували троє місцевих жителів віком 23, 29 та 30 років. Вони проживали з потерпілими в сусідніх селах і добре знали усіх мешканців, адже скуповували у них сільськогосподарську продукцію.

Таку невтішну ситуацію багато експертів повязують з невдалою реформою в українській міліції. В селах катастрофічно не вистачає дільничних інспекторів, а там де вони є,  існують проблеми з їх технічним оснащенням.

Проте хто як не самі дільничні знають про власні проблеми. Мені потрапило на очі одне із звернень, яке адресують інспектори ДІМ Полтавської області міністру Захарченку В.Ю.

"Шановний Віталій Юрійович, звертається до Вас особовий склад СДІМ Гадяцького РВ УМВС України в Полтавській області, для проведення анонімного анкетування відносно роботи в Гадяцькому РВ. Так як порушується наказ №940.

В групі СОГ постійно до ранку залишається один дільничний і також один він виїзджає на звернення громадян. Після групи дають один отсипний, а не так, як прописано в наказі №940.

Також якщо особовий склад СДІМ у будні дні не зроблять показник (злочин), то на вихідні дні будимо працювати, а не відпочивати разом з нашими родинами .

Нічні,оздоровчі,індексація особовому складу не оплачується(не всім), у святкові дні, коли ми працюємо, цього ніхто не фіксує і також не оплачує, хоча ми неодноразово в усній формі зверталися до керівництва.

Дільничні інспектори міліції, які прослужили більше 5-10-15 років отримують 1800 гр.00 коп. На таку зарплату нам не прогодувать наші сімї, а багато хто має по декілька дітей.

Також робочий день в одних дільничних закінчується не в 18 годині а в 19,20,21,22 годині.

З повагою особовий склад СДІМ Гадяцького РВ. Чекаємо на вашу допомогу, бо нам більш немає до кого звернутися, щоб захистити наші права та створити нормальні умови праці".

Чекаємо на справжні реформи…