«Похоронна мафія» у Львові: як заробляють мільйони на мертвих

Фото vkurse.ua

Фото vkurse.ua

Злагоджена діяльність Львівського обласного патологоанатомічного бюро скидається на роботу безперебійного преса з вичавлювання грошей з родичів померлих. Схема заробітку - цинічна і проста. Незаконний збір грошей працівники державної медичної установи налагодили під прикриттям «своєї» ритуальної фірми.

Суперприбуткова патологоанатомія

Те, що в «головному львівському морзі» (на вулиці Пекарській, 52) безбожно та безкарно заробляють на людському горі, давно ні для кого не секрет. Як і те, що на ці очевидні численні зловживання жодним чином не реагує керівництво ЛНМУ ім. Данила Галицького, в структуру якого входить бюро.

Родичі померлих розказують, скільки і як їх змушували платити за послуги, які працівники патологоанатомічного бюро мали б надавати безплатно. Насамперед йдеться про побори за транспортування тіла та «винагороду» за постмортальні (посмертні) послуги: зберігання тіла у морзі, розтин, обмивання, одягання, бальзамування, покладання в труну перед видачею родичам, що, згідно з наказами МОЗ, є службовими обов'язками медичного персоналу патологоанатомічних бюро та відділень.

Ще одна категорія зловживань. Побори за медичні послуги вимагають, пропонуючи одночасно «всі види ритуальних послуг». Просто на території патологоанатомічного бюро родичам померлих (які, зазвичай, перебувають у стресовому стані та не в змозі адекватно оцінювати витрати) у нав'язливій формі пропонують «вирішити всі питання», пов'язані з похованням: скористатися капличкою при морзі або ритуальним залом, придбати ритуальні атрибути (труни, хрести, вінки, покривала, таблички та ін.), замовити ритуальний автомобільний транспорт.

Якщо родичі відмовляються, у них одразу з'являються вигадані «складнощі». Це може бути навмисне (під надуманим приводом) затягування видачі тіла для поховання, «хитрощі» з капличкою (приміщення може виявитися «зайнятим до самого вечора»). І далі у такому ж роді - залежно від нахабності персоналу і платоспроможності «клієнта».

Ділова метушня довкола «свіжого жмура»

На вулицю Пекарську, 52 я прийшов за проханням давнього товариша. У дорожньо-транспортній пригоді загинув його близький родич. Похорон згорьована родина вирішила організувати з каплиці при обласному патологоанатомічному бюро - за умови, якщо вистачить грошей. Мене попросили розвідати розцінки.

Перше, на що натрапляю на території моргу, - магазин «Все для похорону». Крамниця вщерть заставлена ​​ритуальними товарами і розміщена поруч з траурним залом (як згодом довідуюся, в приміщенні, де раніше були автомобільні гаражі медуніверситету).

Продавець - молодий чоловік у зеленому медичному халаті, зовні - не зовсім тверезий.Оцінивши поглядом, запитує, що саме мене цікавить. Не дочекавшись моєї відповіді, розповідає, що у них найширший вибір трун - від дешевих до дорогих: «Тут у нас ціни вищі - середня вартість труни коливається в межах 2-3 тисяч гривень, а в приміщенні навпроти можна придбати дешевший товар».

Дізнавшись, що я хочу замовити похорон з каплиці, продавець зачиняє магазин і веде мене до канцелярії патологоанатомічного бюро. Дорогою розповідає, що така послуга оплачується погодинно: одна година користування каплицею - 250 гривень, стільки ж коштує година «оренди» ритуального залу.

У дворі моргу, приміщенні канцелярії - поспіх та ділова суєта. Тряскають двері, під'їхав мікроавтобус. На всі боки носиться медперсонал - у білій та зеленій уніформі. Чути уривки фраз про «свіжого жмура».

У приймальні канцелярії за письмовим столом заклопотана працівниця. Копирсаючись у купі надмогильних табличок, вона паралельно відповідає на телефонний дзвінок і одночасно консультує мене.

Буквально за кілька метрів - двері у кімнату, заставлену ритуальними товарами - трунами, хрестами, вінками (це один «похоронний» магазин). На моїх очах туди заводять пригніченого знервованого чоловіка (судячи з розмов, у нього померла жінка). З крамниці він виходить, тримаючи у руках траурний віночок. На порозі виправдовується: «Більше купити нічого не можу - не маю грошей».

За медичні послуги, що мають надаватися безплатно, мені називають такі ціни: зберігання тіла у морзі - 100 гривень за одну добу, обмивання тіла, одягання, покладання в труну - 200 гривень, бальзамування - від 800 до 4000 гривень (як на обсяг роботи) .

За транспортування тіла у морг працівниця канцелярії радить «домовлятися з хлопцями окремо». При цьому видає візитку - з ім'ям конкретного водія і номером його мобільного телефону.

Під час телефонної розмови з'ясовую, що водій є власником звичайного (не переробленого під спецтранспорт) мікроавтобусa Мерседес-Бенц Спрінтер і може «вирішити всі транспортні питання»: починаючи з перевезення пасажирів і закінчуючи транспортуванням трупів. Почувши про моє замовлення: про те, що дорога в один бік становить близько 20 кілометрів, свої послуги він оцінює в 400 гривень.

Як маскуються корупційні схеми

Серед оголошень про ритуальні послуги у Львові, що рясніють у мережі Інтернет, фігурує реклама підприємства з незвичною назвою «Танатос». У грецькій міфології так називали одного з найненависніших богів - бога смерті. У нашому випадку є всі підстави стверджувати, що фірма з такою назвою задіяна в фінансовій схемі обласного патологоанатомічного бюро.

Згідно з офіційною інформацією, основний вид діяльності ПП «Танатос» - організація поховань та надання суміжних послуг. Що це за корисні дії - можна дізнатися з рекламних оголошень, у яких стверджується про надання «всіх видів ритуальних послуг», включаючи організацію похорону з каплиці на вулиці Пекарській, 52, зберігання тіл померлих в холодильній камері, бальзамування, туалет тіла та косметичні послуги, перевезення тіл померлих по Україні та за кордон, продаж всіх ритуальних атрибутів - трун, хрестів, вінків, покривал, табличок та ін. Під такими оголошеннями - цілодобові контактні телефони ... Львівського обласного патологоанатомічного бюро та електронна пошта ПП «Танатос».

Ще один промовистий факт. За наявною інформацією, керівник цього приватного підприємства є одночасно працівником та головою профкому Львівського обласного патологоанатомічного бюро.

Не потрібно мати блискучий аналітичний розум, щоб зрозуміти, наскільки вигідним є симбіоз державного моргу і приватного «похоронного» підприємства в справі «вибивання» грошей з родичів померлих.

Входячи до складу ЛНМУ ім. Данила Галицького та маючи фінансування з бюджету, обласне патологоанатомічне бюро обслуговує всі міські обласні медичні заклади. Водночас на території моргу (маючи договір на оренду приміщень патологоанатомічного бюро) на родичів померлих вже чекає «своя» комерційна ритуальна служба.

Близькі небіжчиків розповідають, що свою діяльність обласне патологоанатомічного бюро та ПП «Танатос» здійснюють фактично безконтрольно. Зазвичай, тут не видають жодних квитанцій. Про такий облік «згадують» лише в поодиноких випадках. Наприклад, коли скандал і коли обурені люди вимагають пояснити, чому з них здирають гроші за безплатні медичні послуги. Медперсонал виправдовується тим, що розцінки встановлює приватний орендар. А фірма поспіхом видає «скандалісту» розрахунковий документ. І таке коїться вже не перший рік.Чи не час керівництву медичного вишу звернути увагу на це безчинство?

Замість епілогу

На «симбіоз» обласного патологоанатомічного бюро та ПП «Танатос», за нашими даними, припадає приблизно 80 відсотків померлих у Львові, окрім цього, сюди привозять небіжчиків із усіх районів області. В середньому родичам на поховання близьких доводиться витрачати приблизно 7 тисяч гривень. У Львові щороку ховають близько чотирьох тисяч осіб. За нашими підрахунками, чи то державний, чи то комерційний морг при Львівському медичному університеті заробляє на своїх послугах понад 500 тисяч гривень щомісяця. На чужому горі.Безконтрольно та безкарно.

Віктор Пасічник.

Гал-інфо готове надати слово всім зацікавленим сторонам.