Гривню рахуємо, дві ховаємо

Teplo 380Тепловики Львова приховують, де поділися гроші, які вони незаконно збирали з містян згідно із двоставковим тарифом.

Так, незважаючи на відповідний запит «Ні корупції!»,  ЛМКП «Львівтеплоенерго» та ЛКП «Залізничнетеплоенерго» ані пари з вуст.

Згідно ж з оцінками громадських активістів, розжилися вони не багато-не мало на півмільярда гривень.

У мене чотирикімнатна квартира з індивідуальним опаленням. За тепло я плачу лише взимку, коли вмикаю батареї, приблизно 150 гривень на місяць.

Мій сусід має двокімнатну квартиру з централізованим опаленням. За тепло він платить цілий рік - 150 гривень влітку і 300 гривень взимку. Про те, що мені індивідуального обігріву цілком вистачає, а мій сусід від централізованого часом мерзне, – мова не йде. Говоримо про оплату цих послуг. Вірніше, про змушування до оплати  послуг неіснуючих.

Це класичний приклад двоставкового тарифу, який виконавчий комітет Львівської міської ради затвердив своїм рішення від 20 жовтня 2006 року №1189 «Про двоставковий тариф на теплову енергію, тариф на підігрів води та послуги з централізованого опалення і з підігріву води».

Згодом чиновники це рішення трохи підкорегували і прийняли інше, яке все одно передбачало оплату послуг за двоставковим тарифом. Таким чином, виконком ЛМР зобов’язав львів’ян отримувати комунальних послуг на одну гривню при сплаті за них  двох. І тепловики на цьому радо нажилися.

16 жовтня цього року Львівський апеляційний адміністративний суд (ЛААС) виніс ухвалу,  відповідно до якої, рішення виконкому ЛМР від 20 жовтня 2006 року щодо запровадження у місті двоставкового тарифу, визнано незаконним, оскільки чиновники виконкому перевищили свої повноваження при ухваленні рішення про двоставковий тариф, а тепловики цим рішенням незаконно скористалися. Львів’яни, які відстоювали своє право платити за одноставковим тарифом, стоячи аплодували рішенню ЛААС.

З відповідними позовними заявами до суду звернулися ОСББ «Угорська 22» та ЖБК-140. Їхні інтереси представляв голова львівської громадської організації «Вартові закону» Олексій Вєренцов. ( Цей правозахисник став першим україцем, який виграв справу у Європейському Суді з прав людини щодо незаконності арештів громадян України за несанкціоновані мітинги – авт.). За його словами, постанова ЛААС у частині, що «відповідач при прийнятті оскаржуваного рішення перевищив владні повноваження», доводить, що «Львівтеплоенерго» використовує згадане рішення виконкому незаконно».

Результативна частина постанови ЛААС від 16 жовтня 2013 року

Результативна частина постанови ЛААС від 16 жовтня 2013 року

Правозахисник Олексій Вєренцов зазначив, що за підрахунками громадських активістів, львівські комунальні підприємства «Львівтеплоенерго» та «Залізничнетеплоенерго» за період дії незаконної ухвали виконкому ЛМР могли отримати завдяки двоставковому тарифу зайві кошти у розмірі від 250 мільйонів до півмільярда гривень. Відтак, містяни мають повне право вимагати або повернення цих коштів, або зарахування цих грошей споживачам як майбутню оплату за теплопостачання.

«Коштів по двоставковому тарифу незаконно було отримано стільки, що над кожним дев’ятиповерховим будинком можна було би давним-давно побудувати автономну котельню, яка б дешево забезпечила мешканців теплом», - наголосив правозахисник і додав, що вважає за необхідне перевірити, де ці кошти і чи є вони взагалі? А якщо й витрачалися, то на які потреби?

Львів’янам пан Вєренцов запропонував домагатися повернення цих коштів і навіть запропонував два готових взірці написання заяв. Першу правозахисник радив подавати до голови виконкому ЛМР Андрія Садового - про добровільне повернення-зарахування переплачених мешканцями коштів. Другу - до суду першої інстанції, який свого часу помилково підтримав рішення №1189 виконкому ЛМР від 20.10.2006 року «Про двоставковий тариф на теплову енергію, тариф на підігрів води та послуги з централізованого опалення і підігріву води» і змусив мешканців платити за теплопостачання більше, ніж було треба за законом.

«Ні корупції!» запитав у чиновників Львівської міської ради про їхні подальші дії після рішення ЛААС від 16 жовтня 2013 року. Начальник юридичного управління ЛМР Галина Пайонкевич відповіла, що у «відповідності до ч.2 ст.124 Конституції України, юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають в державі. Відтак, повернення коштів в конкретних розмірах конкретним особам може відбуватися лише на підставі рішень судів, ухвалених по цих справах».
Водночас головний юрист ЛМР порадила містянам не поспішати писати рекомендовані громадськими активістами позовні заяви, оскільки «виконавчий комітет Львівської міської ради не погоджується з такою постановою суду і буде оскаржувати її в касаційному порядку».

Стосовно фінансового питання, то пані Пайонкевич відрапортувала, що переадресувала це питання тепловикам. В результаті – віз і нині там.

Офіційна відповідь юридичного управління ЛМР на запит "Ні корупції!"

Офіційна відповідь юридичного управління ЛМР на запит "Ні корупції!"

А поки міськрада оскаржує постанову Апеляційного адміністративного суду щодо тарифу на тепло, начальник юридично-претензійної служби ЛМКП «Львівтеплоенерго» Олег Іващук не забув нагадати львів’янам, що двоставковий тариф на тепло досі чинний. Крім того, за словами Іващука,  немає жодного рішення, постанови, щоб здійснити перерахунок мешканцям Львова.

А принципово не платитимете за тепло – відключим.

Даремно мій сусід так тішився жовтневому рішенню ЛААС. Чиновники і тепловики так просто не здадуться. Тим більше, якщо ціна питання вже на сьогодні близько півмільярда гривень. А далі буде більше.

Валентина Новицька, «Ні корупції!»