Ігнор як правило

Фото lotpp.ru

Фото lotpp.ru

З початку року в Запорізькій області успішно проведено близько тисячі торгів на закупівлю різноманітних товарів та послуг за державний кошт.

Лише незначна частка інформації про них доходить до широкого загалу через ЗМІ, більшість же проходить за закритими дверима.

Та найцікавіше, коли усіх спіткає щастя у вигляді контролюючих органів, яким, незважаючи на всілякі домовленості, потрібно виконувати і свої плани.

Біда, що реакція на подібні перевірки залежить від статусу «органу», але це все ж краще, ніж нічого…

У жовтні цього року Департамент житлово-комунального господарства та будівництва Запорізької облдержадміністрації замовив капітальний ремонт водопровідних мереж Д=600мм по вул. Виробничій (від вул. К. Карого до камери №8 по вул. Колерова) в Запоріжжі.

Все стандартно: відкриті торги, кілька учасників, одного «викинули» через невідповідність у документах. Але в результаті цієї невідповідності в торгах не взяла участь найдешевша фірма – алчевське ТОВ “Спецінжиніринг-постач”, яка пропонувала виконати роботи за 4,16 млн. грн. та 3 місяці.

Тож департаменту довелося обирати із решти: трьох запорізьких фірм: ТОВ “Авто-М”, ТОВ “Запоріжспецбуд” та ТОВ “Мега-Тек”.

Найкращі з них умови запропонувало “Авто-М” (5,88 млн. грн., 3 місяці строк виконання), пропозицію якого і акцептували. Та вочевидь, таке щастя для фірми було неочікуваним, оскільки “Авто-М” повідомило департамент ОДА про відмову підписувати договір.

Позбувшись одного бійця, Департамент ОДА акцептував ще менш вигідну пропозицію “Запоріжспецбуду” (7,18 млн. грн., 3 місяці строк виконання). Але і ця фірма вирішила не зв’язуватися зі щастям у вигляді бюджетних мільйонів, тож також відмовилася від підписання договору.

І таким чином, переможцем торгів стала взагалі найдорожча на найповільніша фірма - ТОВ “Мега-Тек”, яка має виконати роботи за 7,19 млн. грн. упродовж 4 місяців.

Що там ховається за відмовою від підписання договорів двома фірмами, відомо лише невеликому колу посвячених осіб. Та, можливо, певний стимул до цього зробило Мінекономрозвитку, яке після першого акцепту вирішило провести моніторинг цього тендеру.

І тут, виявляється, потрібно було відхилити вже всі пропозиції учасників торгів як такі, що не відповідають кваліфікаційним критеріям. З людської точки зору це звичайна бюрократія, оскільки три запорізькі учасники не подали посередньої важливості папірці: копії технічних паспортів на деякий транспорт, що планують залучити для виконання робіт;  Авто-М” та “Запоріжспецбуд” не подали також документи про відповідний кваліфікаційний рівень деяких робітників.

Але ж як тут не згадати алчевське “Спецінжиніринг-постач”, у пропозиції якого конкурсна комісія знайшла деяку невідповідність локального кошторису технічному завданню торгів, плутанину фірми з вказаним 2-місячним терміном виконання робіт у пропозиції та гарантійним листом, в якому виконати роботи зобов’язувалися вже за три місяці. Та сама бюрократія, але вже в інші ворота.

Однак проблема в тому, що Мінекономрозвитку може лише рекомендувати певні рішення за результатами моніторингу, що воно і зробило. Дослівно це виглядає так: «… усунути вказані порушення та не допускати їх у майбутньому. У разі неможливості їх усунення Міністерство рекомендує провести нову процедуру закупівлі з дотриманням законодавства у сфері державних закупівель».

Ключове у цій ситуації те, що згідно з  законом, відхилення пропозиції конкурсних торгів у зв’язку із тим, що учасник не відповідає кваліфікаційним критеріям, є обов’язком замовника.

Як прийняв до уваги Департамент ці рекомендації? Зрозуміло – ніяк. Опції "додати документи до пропозиції" законодавство не передбачає, тож логічним є відхилення всіх пропозицій та як наслідок проведення нових торгів.

І якщо в даному випадку все можна назвати чіплянням до дрібниць, показовий інший приклад. До кінця року в Запоріжжі обіцяють відкрити перинатальний центр, будівництво якого, в порівнянні з іншими об’єктами, ведеться стахановськими темпами. Роботи виконує ТОВ «Рубікон-Трейдінг», яке в жовтні 2012 року отримало підряд вартістю близько 53 млн. грн. за процедурою закупівлі в одного учасника. З цього приводу написав у різні інстанції, і показовими є результати моніторингу  Мінекономрозвитку, які з’явилися на сайті відомства в листопаді 2012 року.  З кількох сторінок тексту головними були два пункти:

V. Висновок за результатами здійснення моніторингу: 
За результатами опрацьованих копій матеріалів, наданих Замовником, Мінекономрозвитку вважає, що процедура закупівлі в одного учасника застосована Замовником без наявності умови застосування процедури закупівлі в одного учасника, передбаченої пунктом 3 частини другої статті 39 Закону.

VІ. Рекомендації за результатами здійснення моніторингу:

За результатами здійсненого моніторингу Мінекономрозвитку рекомендує усунути вказані порушення та не допускати їх у майбутньому.

Офіційна ж відповідь від міністерства надійшла вже в грудні. Там серед іншого зазначалося:

 

Звісно, сподіватися на скасування тендеру, коли вже роботи йдуть повних ходом, марно. Але цікава сама ситуація: визнали, що закупівля без конкурентів не зовсім законна, щось чиновники із Запоріжжя ще знайшли та додали після висновку, і все стало добре 😉

А тим часом, новий проект перинатального центру 5 вересня перезатверджено загальною кошторисною вартістю 94,41 млн. грн.

 Та головне:  пишіть, обіцяли ж почути кожного.