Корупція в державних закупівлях ставить під загрозу Асоціацію з ЄС

Фото ua.korrespondent.net

Фото ua.korrespondent.net

Сьогодні провідні антикорупційні громадські організації звернулися з  заявою до Кабінету Міністрів України  із закликом не ставити під загрозу підписання Угоди про Асоціацію з ЄС та виконати головні вимоги ЄС щодо удосконалення антикорупційного законодавства.   

Справа в тому, що у звіті Європейської Комісії про прогрес України на шляху до підписання Угоди про Асоціацію міститься обов’язкова вимога про повернення прозорості державних закупівель.

Тим не менше,  ця норма не увійшла до урядового законопроекту №3312 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реалізації рекомендацій Європейської Комісії у сфері державної антикорупційної політики”, поданого нещодавно Кабінетом Міністрів України, хоча саме цей законопроект має закрити всі дірки в українському антикорупційному законодавстві, що заважають підписанню угоди про асоціацію.

«Я не хочу, щоб Європейський Союз відмовився підписувати угоду з Україною до якої ми йшли роками через жадібність наших чиновників, - стверджує Леся Оробець, секретар комітету Верховної Ради України з закордонних справ. - Урядовий законопроект є замилюванням очей громадськості та повною профанацією в боротьбі з корупцією. Він не вносить жодних суттєвих змін для  повернення прозорості державних закупівель, на яких наполягають європейці».

Слід нагадати, що вже більше року державні підприємства не зобов’язані публікувати інформацію про свої закупівлі. Ще влітку 2012 року Верховна Рада України, незважаючи на численні заперечення представників ЄС, громадських організацій та мас-медіа України, прийняла закон, яким дозволила державним підприємствам проводити закупівлі без жодних процедур та оприлюднення документів.

Як наслідок, за офіційними даними Служби Безпеки України, «від 50 до 75% бюджетних асигнувань під час процедури держзакупівель освоювалися з численними порушеннями, а збитки від корупційних оборудок у сфері держзакупівель становили 10-15% (35-52,5 млрд. грн.) видаткової частини держбюджету щорічно».

«Повернення звітності державних підприємств, а саме на що вони витрачають кошти, і вимагають представники європейської спільноти, - розповідає Віталій Шабунін, голова правління громадської організації «Центр протидії корупції». – Це прозора і стандартна процедура в ЄС, тому цього вимагають і від України. Влада ж не хоче поступитися своїм тіньовим заробітком, розмір якого, за підрахунками Служби безпеки України, складає близько 50 млрд. гривень на рік. Це та ціна, яку може заплатити Україна за відмову в асоційованому членстві».

Відкрите звернення від громадськості підписали  провідні  громадські організації у сфері боротьби з корупцією.

Вони сподіваються, що Кабінет Міністрів України включить до «антикорупційного» закону норми, які суттєво вплинуть на зниження корупції в Україні. У противному випадку, попереджають громадські активісти, уряд може поставити під загрозу підписання угоди в Вільнюсі.

Заяву підписали:

Віталій Шабунін, голова правління “Центру Протидії Корупції”

Олекса Шалайський, редактор “Наші Гроші”

Олексій Хмара, виконавчий директор ”Transparency International Ukraine”

Світлана Заліщук,  директор проектів  “ЦентрUA”

Віктор Таран, директор “Центру Політичних Студій та Аналітики”

Богдан Якимюк, голова правління “Антикорупційної Ради України”

Вадим Штефан, керівник “Бюро економічних та соціальних досліджень”на Заліщук,  директор проектів  “ЦентрUA”

Контактна особа:

ВіталійШабунін

«Центр протидіїкорупції»

067 363 56 31

vitaliy.shabunin@gmail.com

mailto:vitaliy.shabunin@gmail.com

mailto:vitaliy.shabunin@gmail.com