Розслідування ТВі: Хто зламав державні реєстри?

Registers 300Хто стоїть за скандалом із державними реєстрами, фірми яких депутатів контролюють персональні дані мільйонів українців та отримують із них роялті, з’ясовувала журналістка "Знаку оклику!" Тетяна Шустрова.

Громадсько-правові відносини в Україні на початку жовтня було практично паралізовано. Приватні компанії, які контролюють 18 електронних реєстрів Міністерства юстиції, в односторонньому порядку зупинили їхню роботу. Упродовж кількох днів РАГСи не могли реєструвати шлюби, банки – видавати кредити, а нотаріуси – проводити нотаріальні дії.

Марія Онищенко, приватний нотаріус:

– Это было настолько неожиданно, что какой-то сбой глобальный в Украине с реестром имущественных прав – никто не мог этого ожидать. И самое страшное, что если бы эти сбои были сделаны недоброжелателями, то они же могли какую-то информацию другую, что-то там подменить. То есть, люди могли вообще лишиться права собственности.

Генпрокуратура оголосила в розшук двох керівників держпідприємства "Інформаційний центр", що несуть відповідальність за безперебійну роботу реєстрів.

Прокуратура здійснює процесуальне керівництво у кримінальному провадженні за фактами розтрати майна держпідприємства "Інформаційний центр" і несанкціонованого втручання в роботу комп'ютерів підприємства.

Попри все, в самому Міністерстві юстиції одразу ж заявили, що конфіденційна інформація, яка містилася в реєстрах, не постраждала.

Внаслідок несанкціонованого втручання в мережу цих реєстрів було зупинено їхню маршрутизацію. Самі реєстри не постраждали, вони неушкоджені, жодні сторонні особи до них не доторкнулися.

То що ж сталося з електронними реєстрами Мін’юсту і козирем у чиїй грі вони стали? В юридичних колах стверджують, що давно очікували схожого вибуху, бо ж ситуація з реєстрами нагадувала порохову діжку.

Лідія Ізовітова, голова Ради адвокатів, член Вищої ради юстиції:

– Ця ситуація мала бути прогнозованою, якщо це було у приватній власності – цей електронний ключ. Керівництво Міністерства юстиції нове мало б це передбачити – і думаю, що передбачило. Можливо, невчасно. Можливо, так сталося, що прийшла команда – команда нова, вона тільки вивчала питання діяльності міністра і Міністерства юстиції. І, можливо, вчасно не звернули на це увагу, але думаю, що передбачена ця ситуація.

Декотрі ЗМІ називали Державний інформаційний центр "відкатним трубопроводом" Міністерства юстиції – такою собі "годівничкою", через котру чиновники й інші зацікавлені особи викачували гроші з державного бюджету. Схему, за якою приватні структури заробляли на державних реєстрах, називають однією із найживучіших з-поміж відомих корупційних оборудок.

Держпідприємство "Інформаційний центр" Міністерства юстиції почало залучати приватні ІТ-компанії "Арт-мастер" і "3-Т" для створення єдиних державних реєстрів ще на початку 2000-х років. Угоди було укладено таким чином, що виняткове програмне забезпечення, на якому мала працювати держава, залишалося у власності приватних фірм. Крім того, за ці електронні реєстри держава двічі платила авторську винагороду – при купівлі, а потім роялті щомісячно.

Згідно з даними, які отримали журналісти газети “Дзеркало тижня”, сума виплат держпідприємству "Інформаційний центр" за 2010-2013 роки (тобто, за те, що українці користувалися реєстрами, які належать державі) становила 1 мільярд 115 мільйонів 120 тисяч гривень.

Сплативши сотні мільйонів приватним структурам, держава мала всі можливості отримати у свою власність і реєстри, і програмне забезпечення. Але тоді "годівничка" не приносила б очікуваних надприбутків усім учасникам зухвалої корупційної схеми, котра пережила з півдесятка міністрів юстиції у різних урядах. Олександр Лавринович за ці роки двічі очолював юстиційне відомство. Однак брати на себе відповідальності не хоче.

Олександр Лавринович, голова Вищої ради юстиції:

– Ці реєстри працюють більше 16 років. І за цей час на жодну секунду ніколи не зупинялися. За цей час змінилося дуже багато міністрів. Я приходив і відходив за цей час п’ять разів. І я не можу коментувати того, що відбувається зараз. Я не можу, вам на це відповідь дадуть вичерпну ті, хто сьогодні працюють і відповідають за те, щоби в Україні був порядок як із базами даних, так і з юстицією.

Олександра Лавриновича на посаді міністра юстиції в червні цього року змінила Олена Лукаш. Вона ж звільнила голову "Держінформ’юсту" Віталія Добжанського і призначила туди свою людину – Леоніда Богданова. Працівники держпідприємства "Інформаційний центр" стверджують, що блокуванню роботи електронних реєстрів на початку жовтня передувала саме зміна керівника, яку вони називали "рейдерською атакою".

Колектив "Інформаційного центру" опублікував звернення до ЗМІ, в якому розповів, ніби "рейдери" Мін’юсту скопіювали всю інформацію баз даних – конфіденційну інформацію про всіх громадян України – та втручалися в їхню роботу.

Вадим Хоруженко, заступник директора ДП "Інформаційний центр":

– На державному підприємстві, яке працювало 15 років, жодного разу не було збоїв, фахівці знали свою роботу. Спільно з МВС, СБУ, прокуратурою заводять нового генерального директора. Для колективу це шок. Разом із новим керівником заходить група сторонніх людей.

Олена Лукаш, міністр юстиції:

– Внаслідок аудиту цього підприємства, який я розпочала і який зараз знаходиться в правоохоронних органах, була з’ясована причетність певної низки бізнесменів до дій, які містять ознаки кримінальних злочинів. Декілька тижнів тому ці матеріали були передані до Генпрокуратури та Служби безпеки України.

Колишній голова "Інформаційного центру" Мін’юсту Віталій Добжанський нині переховується за кордоном. Кадровою ротацією на держпідприємстві та заявою про корупцію міністр Лукаш фактично оголосила війну своєму попереднику Лавриновичеві.

Попри звільнення Лавриновича і Добжанського, приватні фірми "Арт-Мастер" і "З-Т" мали б і далі обслуговувати реєстри й отримувати шалені роялті щомісяця. Фірми мають офшорних власників, тож гроші виводили за кордон. Однак у липні, після аудиторської перевірки, Мін’юст припинив усі розрахунки з розробниками програмного забезпечення. Через це компанія "Арт-Мастер" 1 жовтня припинила роботу державних реєстрів Мін’юсту.

Олексій Поган, керівник департаменту проектного менеджменту ТОВ "Арт-мастер":

– В мае 2013 года частично прекращены выплаты роялти согласно авторским договорам. А за последние три месяца эти выплаты прекратились полностью. Компания в тяжелом финансовом положении продолжала поддерживать работоспособность реестров – 300 ІТ-специалистов работали, компания была вынуждена кредитоваться.

За даними журналістів, заблокувавши реєстри, представники приватних компаній намагалися вплинути на прийняття рішення про виплату понад 90 мільйонів гривень роялті за програмне забезпечення. Аудит встановив, що під виглядом авторської винагороди приватні компанії-обслуговувачі реєстрів "Арт-мастер" та "3-Т" отримали за минулі три роки від бюджету 411 мільйонів гривень, що в багато разів перевищує вартість усіх реєстрів разом узятих. Згідно з даними “Української правди”, власниками компаній "Арт-мастер" і "3-Т" є народний депутат шостого скликання (фракція Партії регіонів) Василь Гурєєв та чинний народний депутат-самовисуванець Юрій Дерев’янко, обраний по 87-му виборчому округу Івано-Франківської області. Журналісти "Знаку оклику!" зв’язалися з народним обранцем Дерев’янком, однак усі звинувачення на свою адресу він спростовує і називає провокацією.

Юрій Дерев’янко, народний депутат України:

– Я вийшов із компанії "Арт-мастер" більш ніж 8 років тому. І що там вони робили дальше, хто там чим займається – це мене абсолютно не цікавить. На мою думку, це є така спроба відвести увагу суспільства від чиновників, посадових осіб, інших осіб, які причетні до цього, і знайти когось, на кого переключити увагу суспільства і так само переключити увагу і відповідальність на когось.

На підтвердження Юрій Дерев’янко надіслав нам довідку з Єдиного державного реєстру підприємців, в якій ідеться про те, що у зв’язку зі зміною складу засновників і учасників з 27 квітня 2005 року він не є учасником ТОВ "Арт-мастер".

Однак держреєстри Мін’юсту в Україні почали створювати 1997 року. Отже, ще до виходу Дерев’янка з "Арт-мастера" через подвійне роялті держава зазнавала збитків. Та народний депутат так не вважає.

Юрій Дерев’янко, народний депутат України:

– Ніяких там збитків на той час, коли я був учасником і членом цих компаній, ніяких збитків ніхто нікому не завдавав. Жодних незаконних дій на той час та компанія не робила.

Звісно, всі виплати приватним фірмам увесь цей час були нібито законними. Гроші були передбачені у державному бюджеті, а Мін’юст їх розподіляв так, як вважав за потрібне. Проблема у тім, що на зухвалу корупційну схему керівники міністерства просто заплющували очі, очевидно, отримуючи свій зиск від "годівнички".

Тетяна Монтян, юрист:

– Було вкрадено настільки неймовірну кількість коштів! Але технічні працівники до цього непричетні. Кошти крав Лавринович, Добжанський, Ворона і хто там ще цим займався.

Нинішня міністр юстиції Олена Лукаш упродовж тижня відновила роботу держреєстрів. Визнавши аферу "Інформаційного центру", залучивши Генпрокуратуру і СБУ, Лукаш фактично оголосила війну своїм попередникам в міністерському кріслі, а головне – Олександрові Лавриновичу. Однак залишається питання – з якою метою вона це зробила? Аби справді передати контроль над реєстрами державі чи щоби перевести багатомільйонні фінансові потоки в інший приватний напрям?