Як “вбивають” 18 га лісу в Брюховичах

Ліс Брюховичі 300 За один день у Брюховичах стало на 14 “соток” лісу менше. І це лише початок.

Далі вирубають ще майже 18 гектарів. Тут побудують житло для заможних “любителів” лісу.

Мешканці Брюховичів іронічно жартують: "на природу" скоро доведеться їздити до Львова, у Стрийський парк.

І це правда. Селищна рада за безцінь продала ділянки з лісом. І так, поступово, рекреаційне селище перестає бути таким.

 Я вже писала про цю справу для “Ні корупції!”.

Але з того часу дещо змінилося — прокуратура зазнала поразки в апеляційному суді, і по чотирьох справах Вищий господарський суд України відхилив касаційні скарги прокуратури.

А минулого тижня почалося те, чого брюхівчани боялися найбільше, — на одній із ділянок вирубали ліс, поставили загорожу і почали будівництво. 

фото ініціативної групи мешканців Брюхович

Було - стало (фото ініціативної групи мешканців Брюховичів)

Багато написано про те, як саме забирали цей ліс. Але водночас багато подробиць залишилися поза увагою журналістів.

Як відомо, усе почалося з того, як у 2004 році Брюховицька селищна рада двома рішеннями вилучила земельні ділянки, лісів 1 групи, в кварталі 44 з держлісфонду Брюховицького лісництва Львівського держлісгоспу загальною площею 19,1 га і віднесла їх до земель селища рекреаційного призначення.

Вилучення лісу відбувалося з благословення таких людей, як Анатолій Дейнека та Роман Дудич.

Дейнека був заступником генерального директора ДЛГО “Львівліс”. До травня цього року він працював начальником Львівського обласного управління лісового та мисливського господарства. Також Дейнека є депутатом Львівської облради.

Дудич був директором Львівського держлісгоспу, тепер — також депутат облради. Робота цих депутатів у лісовому секторі не обійшлася без скандалів. 

дейнека

Вилучення лісу у 2005 році було визнано судом неправомірним, але до цього рішення, у 2004 році, Брюховицька селищна рада віддала з 19,1 га майже 18 га в оренду з правом викупу двом фірмам: ПП “Буддизайн” та ТОВ “Новобуддизайн”.

Буддизайн” отримав 8,9965 га, з яких 5,036 га під громадсько-житлове будівництво та 3,9605 —  для будівництва об'єктів дошкільного спортивно-навчального центру.

“Новобуддизайн” орендувало 8,8643 га, з яких 1,8 га — під житло і 7,0643 — під той же дошкільний спортивно-навчальний центр.

Ці обидві компанії активно пов'язували із екс-начальником обласного управління земельних ресурсів у Львівській області Михайлом Лавейкіним та Костянтином Писаренком, який нині відомий завдяки юридичній фірмі “Писаренко і партнери”. Справді, власником ПП “Буддизайн” був Віктор Магазинщиков, бізнес-партнер Лавейкіна. Той же Магазинщиков заснував із Писаренком ПП “Азимут-М”. Окрім того, про ці зв'язки говорять і інші факти.

Договори зі сторони Брюховицької селищної ради підписував Іван Сало, тодішній голова. Його засудили до семи років ув'язнення за дерибан землі і нерухомості.

Правда, у 2012 році вирок скасували, справу направили на додаткове розслідування. А от інтереси “Буддизайну” і “Новобуддизайну” представляв саме Костянтин Писаренко. Він підписував договори оренди.

договір буддизайн

Але оренда ділянок мала сумнівну переспективу, враховуючи позов щодо незаконного вилучення лісу. Ці дві фірми хотіли купити землю, яку взяли в оренду. Тоді почав діяти інший план. За позовом Гасинця В'ячеслава Омеляновича Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області 19 листопада 2004 року зобов'язав Брюховицьку селищну раду прийняти рішення про продаж.

Чому суд у Мукачеві? Ймовірно, аби вчасно не втрутилася прокуратура. Невідомо, який стосунок до “Буддизайну” і “Новобуддизайну” мав Гасинець. Ясно лише, що людина з таким же ім'ям була чи й нині є керівником секретаріату Мукачівської районної організації Єдиного Центру. Також він був керівником ТОВ “Русинія”, яке належало дружині Віктора Балоги Оксані.

  Скандальне рішення мукачівського суду було скасоване лише у 2010 році. До цього у 2008 році Брюховицька селищна рада продала цих 18 гектарів лісу. Продала по 2,9 та 3 тисячі гривень за “сотку”. Як тільки “Новобуддизайн” і “Буддизайн” отримали акти на землю, то розпочали перепродувати землю. А скоро успішно припинили свою діяльність.

У попередній публікації детально описано, хто став “добросовісним набувачем”. Додам лише, що ці набувачі продають ділянки далі. Так відомо, що фірма “Галицький достаток” продала 0,1375 га Юськів Марії Іванівні та 0,1428 га Шенгоферу Володимиру Володимировичу. Вони обидвоє з села Молошковичі Яворівського району Львівської області.

Саме на ділянці 62-річної Марії Юськів зрізали дерева і почали будівництво.  

фото забудова
Зрізання буків, грабів і дубів відбувалося за згоди теперішнього голови Брюховицької селищної ради.

дозвіл

Трохи далі за цією ділянкою проходить залізнична колія. Нею у роки Другої світової війни перевозили людей у табір смерті в Белжець. За словами Юлії Лацик, представниці ініціативної групи, мешканці Брюховичів пам'ятають, як там розстрілювали і хоронили євреїв. Але для цієї території депутати затвердили містобудівне обгрунтування для кварталу житлової забудови.  

карта захоронення

Тут і справді залишилося дуже багато пагорбів, які місцеві називають “єврейськими горбами”. Однак наявність захоронень людей ще треба довести. Задля цього мешканці Брюховичів звернулися до представника єврейської громади Львова Мейлаха Шейхеда. Можливо, оприлюднення історичних свідчень зупинить нових власників ділянок від нищення лісу і забудови на кістках.

Далі буде.

Олександра Губицька, “Наші гроші. Львів”