Депутати хочуть зробити інформацію про власників нерухомості доступною в Інтернеті

Фото ukripoteka.com

Фото ukripoteka.com

У Верховній Раді зареєстровано законопроект № 3378, який зробить інформацію про нерухоме майно публічною та доступною для громадян України.

Якщо більшість народних депутатів підтримають цей законопроект, кожен українець матиме змогу через мережу Інтернет дізнатися, кому належить те чи інше нерухоме майно.

«Відтепер українці в два кліки зможуть дізнатися, кому і яке нерухоме майно належить, - заявляє Віктор Чумак, голова комітету ВРУ з питань боротьби з організованою злочинністю і корупцією. – Наразі чимало посадовців, маючи офіційну зарплатню в 10 тисяч гривень, живуть у будинках за мільйони доларів, стверджуючи, що проживають у друзів. Після прийняття цього закону стануть відомі ім’я та прізвища таких «великодушних товаришів». Можна буде дізнатися, на кого зареєстровані палаци і розкішні особняки, та поцікавитися, звідки у простого прокурора чи судді такий дохід, і чи відповідає він задекларованому».

Наразі доступ до даних про майнові права обмежений. Його можуть мати лише власники, їхні спадкоємці та уповноважені ними особи, а також особи, в інтересах яких установлено обтяження та їхні уповноважені. Крім того, отримати дані з реєстру можуть правоохоронні органи (суди, міліція, податкова, СБУ, прокуратура) та органи місцевого самоврядування, якщо запити пов'язані з виконанням ними службових повноважень.

Це призводить до значних зловживань та використання інформації у приватних інтересах. Яскравим прикладом того може бути нещодавній скандал довкола зупинки всіх державних реєстрів через несанкціонований доступ до них третіх осіб.

Слід відзначити, що інформація про нерухоме майно є відкритою та загальнодоступною у більшості демократичних країн світу, у тому числі й через мережу Інтернет.

В Україні ж для того, щоб отримати інформацію про квартиру, яку збирається придбати потенційний покупець, доводиться шукати нелегальні методи та давати хабар, щоб упевнитися в тому, що вона не належить іншій особі або не була предметом сумнівних оборудок у минулому.

На думку Лесі Оробець, віце-голови українського відділення GOPAC (Global Organization of Parliamentarians Against Corruption (Міжнародна організація парламентарів проти корупції): «Відкритість та прозорість інформації про майнові права стане серйозним «публічним» кроком у доступі до інформації не лише про доходи, але й видатки чиновників, що дозволить значно розширити контроль за корупційними діями посадовців».

Окрім того, одним з найголовніших переваг, на думку народного депутата, стане знищення корупційного ринку конфіденційної інформації та ускладнення такого явища, як рейдерство.

Авторами законопроекту стали народні депутати від усіх парламентських фракцій: Сергій Тігіпко від  “Партії регіонів”, Віктор Чумак від “Удару”, Леся Оробець від “Об’єднаної Опозиції”, Михайло Головко від “Свободи”, Оксана Калетник від “КПУ” та позафракційний Юрій Дерев’янко.

Довідка:

Global Organization of Parliamentarians Against Corruption (GOPAC) це міжнародна мережа парламентарів, об’єднаних метою протидії корупції та встановлення доброчесного урядування. Організацію об’єднує парламентарів з понад п’ятдесяти країн світу. В травні цього року було засновано українське відділення GOPAC, в яке входять 23 депутати з усіх парламентських фракцій. Функції секретаріату українського відділення виконує “Центр Протидії Корупції.