Півмільйона бюджетних коштів: ні машини, ні грошей – підсумки господарювання на Рівненщині

Здолбунівська мрія. Фото з сайту kids-toys.com.ua

Здолбунівська мрія. Фото з сайту kids-toys.com.ua

За час, який минув з моменту першого зацікавлення журналістів долею невловимого здолбунівського сміттєвозу за півмільйона гривень, стало зрозуміло, що і він, і грошики громади у великій ЯМІ. 

А все тому, що і міський голова Здолбунова Ігор Ольшевський, і керівник комунального підприємства «Здолбунівське» Сергій Потапчук не розповідають про справжній стан справ з цією технікою, а обходяться формулюваннями «на підході техніка придбана за кошти міського бюджету», «договір у стадії підписання». Тому залишається нам розповісти, що і як є насправді.

Нагадуємо, міська рада через створені нею комунальні підприємства - КП «Здолбунівське» та КП «Міське будинкоуправління» запланувало у 2012-2013 роках придбати сміттєвози – 2 штуки, універсальну машину на базі МАЗу, трактор. Ці засоби мали би значно сприяти оновленню парку машин та збільшенню продуктивності прибирання міста в тому числі від великогабаритного сміття. З цією метою запланували і провели тендери.

Переможцем тендеру на постачання сміттєвозу ще у 2012 році стало ТОВ «Ямі лімітед».

Керівником тендерної комісії з відбору постачальника техніки був керівник КП «Здолбунівське» Потапчук С.В

Річниця проведення тендера минула ще 31.05.12, чи, може, правильніше - роковини, а сміттєвоза як не було, так і немає, хоча навіть Здолбунівська прокуратура, здається, впевнена, що він є.

Ніхто, крім Здолбунів CITY, цього питання публічно не підіймав, обходились лише запевненнями влади що «ось-ось», а в усьому винне казначейство, яке не перераховує гроші. Але Здолбунів CITY, з’ясувало, що гроші за цей сміттєвоз перераховані у січні-лютому 2013 року.

Значить, є інший умисел. Який? Перший варіант-загнати державні гроші-розпиляти їх та далі возити металобрухтом на колесах сміття, другий варіант - перерахувати бюджетні кошти підряднику, заховати на певний час на депозит, вигоду поділити, пригнати техніку під аплодисменти владі, яка нарешті добилась появи техніки у місті через рік часу. Третій варіант – заплатити кошти безодні, ЯМІ, з якої їх повернути важко.

Яким же варіантом скористалось КП «Здолбунівське»? Напевне, вивчило всі пропозиції, які надійшли на тендер, і вибрали НАЙКРАЩИЙ варіант.

Таким варіантом стало ТОВ «Ямі лімітед» з Вінницької області. Познайомимось ближче.

 

Як слідує із АНАЛІТИЧНОЇ записки на сайті Вінницької облдержадміністрації, ТОВ «Ямі лімітед» є дочірньою компанією колись відомого, а нині зупиненого і описаного кредиторами машинобудівного заводу. Ця інформація мала би насторожити Потапчука і Ко, якби вони переживали, куди відправити півмільйона не своїх, а міських гривень.

 

Вищезгадане ТОВ активне на всіх фронтах. Тендери активно виграє і потім через них же в судах має позови, але бажаючих відправити гроші ЯМІ не зменшується. Особливо активно цей процес йшов у 2011-2012 роках.

 

Як бачимо, на першій позиції - Кременчуцькі комунальники по закупівлях у цього постачальника, причому, робили це на безальтернативній основі, тобто, закупівлю у одного учасника. Мінекономрозвитку ця угода зацікавила, і вони провели службову перевірку, результати якої засвідчили:

«зазначені документи не підтверджують нагальної потреби при здійсненні закупівлі в одного учасника автомобілів вантажних (сміттєвоз КО-433 на шасі ТАТА, сміттєвоз КО-433-02 на шасі ЗІЛ, сміттєвоз КО-431-02А на шасі ЗІЛ-43293) у зв`язку з виникненням особливих економічних чи соціальних обставин, які унеможливлюють дотримання замовниками строків для проведення процедур конкурсних торгів, зокрема пов`язаних з негайною ліквідацією наслідків надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру, а також наданням у встановленому порядку Україною гуманітарної допомоги іншим державам….. Мінекономрозвитку вважає, що процедура закупівлі в одного учасника застосована Замовником без підтвердження умови застосування процедури закупівлі в одного учасника»

Причому, цей документ датовано 11.12.12 року, тобто, ще ДО проплати за здолбунівський сміттєвоз.

Відповідальність, а скоріше безвідповідальність такого постачальника як «Ямі-лімітед» можна побачити і у судових рішеннях. На судові засідання, як свідчать документи, відповідачі навіть не з’являються.

У своїх діях із іншими замовниками ямівці діяли ще зухваліше, за принципом піраміди, у одних гроші брали іншим товар заганяли. Ось приклад.

У цій справі «Ямі Лімітед» отримав кошти від Закутнівської сільради за сміттєвоз КО-431-05 з боковим завантаженням на шасі ГАЗ-3309 в кількості 1 одиниці, 2011 року випуску № двигуна 2646165, № шасі Х96330900В1011852, в сумі - 294 795, 00 грн..

Але сміттєвоз не поставив харківчанам, бо…відправив його на Івано-франківщину ще одним бідолагам, яким пощастило більше, і вони отримали авто для вивезення сміття. Це вбачається із матеріалів справи, зокрема, із листа Управління Державтоінспекції ГУМВС України в Харківській області, згідно даних автоматизованого обліку УДАІ ГУМВС України в Харківській області транспортний засіб ГАЗ 3309 К0433-01 № двигуна 2646165, № шасі Х96330900В1011852, який є предметом договору відповідального зберігання № 1 від 27.12.2011 року зареєстровано 25.05.2012 року за Пістинською сільською радою Косівського району Івано-Франківської області (а.с.25-26, т.1).

На підставі викладеного та керуючись ст.ст.66, 67, 86, 87, 115 Господарського процесуального кодексу України, суд -

У Х В А Л И В :

1. Заяву Закутнівської сільської ради Первомайського району Харківської області про забезпечення позову від 12.02.2013 року з урахуванням уточнення задовольнити повністю.

2. Накласти арешт на грошові кошти Товариства з обмеженою відповідальністю "ЯМІ Лімітед", вул.Миру, 147, смт. Турбів, Вінницька область, 22513 - (код ЄДРПОУ 23103566) в сумі ціни позову та можливих судових витрат - 300 948 грн. 24 коп., що містяться на його банківських розрахункових рахунках.

Ось в таку ЯМУ потрапили кошти і здолбунівської громади.

Ми звернулись за коментарями до керівника згаданої фірми Ігоря Ярославовича. Його на робочому місці не виявилося, тож секретар по телефону записала наше питання і обіцяла передати директору, очікуємо на відповідь. За два тижні відповіді так і не отримали.

Аналізуємо документи здолбунівських комунальників. До речі, перш ніж підписувати договір, КП «Здолбунівське» мало право 20 днів на вивчення обставин і наведених даних у тендерних пропозиціях.

Це засвідчує і ст.28 ЗУ "Про здійснення державних закупівель"

Ст.28. Замовник   має   право   звернутися   за    підтвердженням інформації,  наданої учасником, до державних органів, підприємств, установ,   організацій   відповідно  до  їх  компетенції.

У  разі отримання  достовірної інформації про його невідповідність вимогам кваліфікаційних критеріїв, наявність підстав, зазначених у частині першій  статті  17 цього Закону, або факту зазначення у пропозиції
конкурсних   торгів   будь-якої  недостовірної  інформації,  що  є суттєво  при визначенні результатів процедури закупівлі, замовник відхиляє пропозицію конкурсних торгів такого учасника.

Був час вивчити, попитати інших, відгуки дізнатись.

Все таки півмільйона гривень.

Угода із ЯМІ укладена ще 10 липня 2012 року.

 

Уважно дивимось п.4.2 Оплата здійснюється шляхом перерахування коштів на розрахунковий рахунок учасника протягом 20 календарних днів з дня ОТРИМАННЯ товару та підписання акту приймання-передачі.

П.10.1 Цей Договір набирає чинності із моменту його укладання і діє до 31.12.2012 р., але у будь-якому разі до повного виконання ОПЛАТИ.

Для того, щоб казначейство змогло проплатити за Товар, КП «Здолбунівське» мало би надати НАКЛАДНУ. А що таке накладна? Це документ, який засвідчує, що одна сторона надала, а інша прийняла ТОВАР, тобто, отримання сміттєвоза.

Така накладна з’являється. Датована  26.11.2012 року за номером ЯМ-000319. Копію цієї накладної на наш письмовий запит КП «Здолбунівське» не надало, чим порушило ЗУ «Про доступ до публічної інформації». Але ця накладна була представлена казначейству, яке здійснило проплати 17.01.13 року 356,0 тис.грн та 01.02.13 року  133,0 тис.грн.

Здавалось би, накладна є, а отже, товар отриманий і скоро буде на вулицях міста збирати і вивозити сміття, гроші за нього проплачені. Перерізайте стрічки і вперед.

А сміттєвоза як не було так і немає. Чому?

Тому що він застряг у ЯМІ. А як же накладна? Що це - підробка документа? Чи, може, сміттєвоз прибув і кудись його «загнали», чи…о, страшно подумати, звичайний «розвод».

Логіка така. Тендер є, договір є, накладна, що товар поставлений є, гроші у ЯМІ є, договір, дійсний до ПОВНОГО виконання ОПЛАТИ, виконаний. Кому претензії пред’являти?

КП «Здолбунівське» пред’являє їх до ТОВ «Ямі-лімітед», мотивуючи, що товар не поставлений. А на підставі чого тоді казначейство кошти перераховувало?

Звернулися за коментарями до юриста із двома простими запитаннями: Чи можна було запобігти такій ситуації, і які перспективи повернути гроші чи машину місту?

- На мій погляд, у цій ситуації керівництво КП "Здолбунівське" передчасно виконало договір - оплатило кошти за автомобіль, - коментує ситуацію виконавчий директор РОГО "Комітет виборців України" адвокат Микола Глотов. - Адже, як видно із п. п. 4.1, 4.2 договору №30 від 10.07.2012 р. розрахунок за наданий товар здійснюється за фактично отриманий товар при наявності бюджетного фінансування згідно виставлених накладних. Оплата здійснюється шляхом перерахування коштів на розрахунковий рахунок учасника протягом 20 календарних днів з дня отримання товару та підписання акту приймання-передачі.

Тож для чого було витрачати бюджетні кошти, якщо товар не поставлено, незрозуміло.

 Крім того, як видно із п. п. 7.2, 7.3 указаного договору №30 за невчасне виконання умов щодо доставки придбаного автомобіля із організації-постачальника стягується неустойка та інфляційні. Проте в позові вимог про стягнення таких коштів комунальним підприємством чомусь не пред`явлено. Переконаний, що хоч запобігти подібному "сценарію" керівництво КП "Здолбунівське" під час укладення договору 100%, можливо, і не могло, але мінімізувати наслідки - це було у їх силах. Оскільки кошти вони вправі були не сплачувати до того часу, поки не отримають придбаний товар і не підпишуть акт приймання-передачі сміттєвоза.

Можемо констатувати: поки що розрекламованих мером міста Ігорем Ольшевським благ від створення нового комунального підприємства і покращення благоустрою міста не видно. Як тільки виникло питання придбання комунальниками чогось більшого, ніж мішок цементу із магазину будматеріалів, одразу виникли великі труднощі.

Може, справа у професіоналізмі і компетенції тих, хто керує КП «Здолбунівське», і тих, хто його створював і призначав керівника? Чи просто не підфартило на півмільйона коштів, які застрягли у ЯМІ?

Здолбунів CITY звернулася до Здолбунівської районної прокуратури з проханням з`ясувати ефективність використання бюджетних коштів на придбання блукаючого сміттєвоза.