Кредити – владі, виплачувати – громаді, або «безпрограшні» позики в чернігівське ЖКГ

1376123472_kreditНа чергову 33-тю сесію Чернігівської міськради виноситься проект рішення про надання дозволу  підприємствам  ЖКГ міста на отримання кредитів на загальну суму 102 млн.грн. під 24% річних.

Кредити видаються під заставу майна територіальної громади.

А чим їх віддавати - поки невідомо.

Господарники у стінах Чернігівського міськвиконкому, беручи приклад з Президента України Януковича, беруться «покращувати» все і одразу.

Для цього заплановано проведення капітального та поточного ремонту внутрішньоквартальних проїздів, інженерних мереж електро-, водо-, теплопостачання, стиків стінових панелей. Також чиновники задумали реконструювати  вулично-дорожні мережі та мережі зовнішнього освітлення.

Ідея на перший погляд гарна, але це якщо не брати до уваги  чернігівські реалії.

102 млн.грн. під 24% річних на три роки – це 2,83 млн.грн. щомісячно тіло кредиту  плюс до 2, 04 млн.грн. виплати відсотків. Всього близько 4,87 млн.грн. щомісячно.

Звідки міський бюджет братиме ці гроші – невідомо, оскільки, для порівняння, обсяг фінансування, виділений  на ремонти всіх чернігівських доріг в 2013 році Комунальному шляхо-будівельному підприємству, склав лише 3,9 млн.грн. на весь рік.

Змушують сумніватися у платоспроможності підприємств ЖКГ Чернігова і факти постійної затримки заробітної плати. Ну а якщо у підприємств нема коштів на зарплату, про які кредити може йти мова?

Незрозумілою є і відсоткова ставка, обрана для кредиту. Так, для порівняння, державний Ощадбанк пропонує 3-річний депозит для капітальних витрат під набагато симпатичніші 16% річних у гривні.  Чернігівському бюджету така різниця здешевила б виплати по відсоткам кредиту з 74,460,000 грн. до 49,640,000 грн, тобто, не довго шукаючи, чернігівським платникам податків можна зекономити 25 млн.грн за три роки.

Насторожує у проекті рішення також формулювання: «керівникам комунальних підприємств Чернігівської міської ради  надається право укладати кредитні договори, договори на відкриття та обслуговування кредитних ліній та кредитів, відповідні додаткові угоди до вказаних договорів, інші документи, пов’язані з виконанням цього рішення».

Враховуючи, що Фонд комунального майна підготує для застави перелік нерухомого майна територіальної громади вартістю до 200 млн.грн., – це означає, що сума кредиту, за бажання керівника підприємства, може бути збільшена з 102 млн.грн до 200 млн.грн.

Та важливо зрозуміти, за чий рахунок будуть виплачуватись вказані кредити.

Відповідь очевидна – за рахунок жителів міста. Чернігівці за цей кредит заплатять тричі:

-         перший раз у вигляді податків у місцевий бюджет,

-         другий - у вигляді звичайної плати за комунальні послуги,

-         третій раз у вигляді підвищення плати за комунальні послуги, яке неминуче наступить найближчим часом, оскільки діючі тарифи не покриють оплати кредиту з відсотками.

Отже, кредит бере не міський голова з депутатами, а беремо його всі ми - чернігівці.

Ну і найголовніше питання:  Навіщо це все затівається? Досвід показує, що влада мало думає про населення в період між виборами, а тому саме приціл на вибори може бути очевидною причиною майбутнього покращення.

Тут або президентські вибори – гарна можливість подякувати Гаранту за сприяння, або місцеві вибори – бажання привести «правильного» кандидата в мери або й зовсім приціл на парламентські вибори 2017 року: саме і кредит виплатимо.

От і матимемо як завжди: нам за наш же кошт зроблять видимість ремонтів, вкрадуть при цьому, а потім попросять, щоб ми ще й за них проголосували за це!