«Китайська влада» почала терор проти громади на Дніпропетровщині

Створення територіальної громади у с.Недайвода. Фото: Ігор Степура

Створення територіальної громади у с.Недайвода. Фото: Ігор Степура

У лексикон українців потроху входить словосполучення "територіальна громада".

Розуміючи марність сподівань на обіцянки політиків «покращити життя вже сьогодні» чи то «завтра», люди почали користатись своїм законним правом  створювати територіальні громади, щоб таким чином відстоювати свої громадянські та соціальні права.

 Така можливість, зокрема, передбачена Основним законом України – Конституцією.  

Станом на сьогоднішній день в 10 областях України створено 34 територіальні громади, з них дві - на Дніпропетровщині.

Одна з громад створена в селі Недайвода Криворізького району в серпні поточного року. На зборах більша половина з приблизно 850-ти жителів села засвідчили свої підписи за створення громади.   

Але вже в середині вересня проти членів новоствореної територіальної громади порушено кримінальну справу.

«Проти нас ведеться справжня війна. Керівництвом  Недайводівської сільської ради поширюється інформація, що ми вирішили захопити владу, вони намагаються дезінформувати людей… Три дні в Недайводі «працюють» міліціонери, ходили з шостої ранку до десятої вечора, тероризують людей, хамлять, все допитуються чи підписувались селяни  на підписних листах для подальшого делегування голосів при прийнятті рішень. На десерт кримінальна справа проти голови територіальної громади Миколи Дьякова»,  – розповіла заступник голови територіальної громади  Світлана Дьякова.

Не можна не задатися питанням, за що ж порушено кримінальну справу?

У селищній раді продовжують вважати, що місцевий люд  в особі Миколи Дьякова  перевищив свої повноваження, створюючи територіальну громаду.

Втім, окрім Основного закону є ще і Цивільний кодекс України, який конкретизує права територіальної громади.

Він зокрема дає право створювати комунальні підприємства, учбові заклади, товариства підприємців і відповідно брати участь в їх діяльності на загальних засадах; розпоряджатися землею.

Ще чорним по білому написано, що управління майном, яке перебуває в комунальній власності, здійснює територіальна громада, а також створені нею органи місцевого самоуправління.

«Ситуація в Недайводі є безпрецедентною», – вважає голова асамблеї громадських організацій малого і середнього бізнесу України Ігор Гурняк, (один з організаторів акції Автомайдан містами України «Захисти себе і Україну сам», і який спеціально приїхав в Недайводу, щоб допомогти місцевій громаді)   – «Ще такого не було такого в Україні щоб міліціонери бігали по селу і збирали покази з людей, які створюють громаду, і вже більше того порушуються кримінальні справи проти людей, які наважилися реалізовувати власні законні права».

До речі, на уточнююче питання селян, чому так багато міліції, люди у формі відповідали, що привезли дешеву ковбасу – розбирайте…

Далі більше – сесія селищної ради, де планувалось затвердження статуту територіальної громади, перетворилась на фарс. Сесію особисто вів голова райдержадміністрації у присутності все тих таки 20-ти міліціонерів, не допускаючи селян в зал засідання.

«Ми всі знаємо, чому так відбувається» – продовжує Ігор Гурняк – Оці 100 тисяч гектарів землі, які планується передати в оренду китайським компаніям, розташовані на Дніпропетровщині. Фактично китайці стануть господарями тут. Людей продадуть оптом і вроздріб… Влада ж боїться, що територіальні громади блокуватимуть подібного роду корупційні рішення, незалежні громади їм дуже заважають».

Справді, територіальна громада має механізми впливу на рішення селищної або навіть обласної ради, включно з прямим або не прямим правом вето.

Промовистим прикладом є  територіальна громада Гуляйпільського району Запорізької області, яка була створена у відповідь на рішення обласної ради про дозвіл ТОВ Гайчурський ГОК розробляти на території Гуляйпільського родовища руди з небезпечним для екології урановим вкрапленням. У стихійному мітингу тоді взяли участь 5 із 7 тисяч жителів Гуляйполя,  після цього обласна рада в авральному режимі відмінила своє попереднє рішення.

Члени новоствореної територіальної громади у Недайводі теж не збираються сидіти, склавши руки.

«Є у нас на території селищної ради непереоформлені паї, так от по нашій інформації, ними незаконно користується голова районної ради Сергій Мельник. Ми будемо займатися цим питанням», – запевнила нас Світлана Дьякова.

Також на порядку денному громади питання незаконної оренди сільського ставка.

«Ну і як не парадоксально, подальша боротьба з місцевою владою, яку ми самі ж і обрали», – продовжує Дьякова – «От зараз стою під селищною радою, намагаюся отримати протокол засідання селищної ради. Знаю, що на останній сесії замість реєстрації статуту громади, чиновники розглядали питання «про створення громади»… Але яке може буде «створення», коли громада вже є?».

Про те, що ідея територіальних громад є нагальною, свідчать і нещодавні збори у сусідньому селі Тернуватка, і як результат – утворення ще однієї територіальної громади. Крім того, в учасників зборів виникла ідея про майбутнє об’єднання сіл Недайвода, Тернуватка і Зоря, які на даний момент перебувають у межах повноважень Недайводської сільської ради, в одну Територіальну громаду для вирішення спільних питань…

Як бачимо, громадянське суспільство, навіть у пригноблених віками неволі українських селах потроху починає відроджуватися. Тож завдання всіх небайдужих людей, в тому числі громадських діячів і журналістів, не дати його задушити ще в зародку.