Скільки на Львівщині коштує розвиток інформаційного простору та громадянського суспільства

Фото з сайту rb.com.ua

Фото з сайту rb.com.ua

Аналіз виконання за перше півріччя цього року «Регіональної програми сприяння розвитку інформаційного простору та громадянського суспільства Львівської області на 2013 – 2016 роки» свідчить, що інформаційний простір на Львівщині розвивають специфічно – в основному віддаючи бюджетні гроші «своїм» ЗМІ та для «свого» PR.

Щодо громадянського суспільства, то у першому півріччі цього року на Львівщині його не розвивали взагалі. Принаймні, такі висновки можна зробити з офіційної відповіді Львівської обласної державної адміністрації на запит «Ні корупції!».

«Регіональна програма сприяння розвитку інформаційного простору та громадянського суспільства Львівської області на 2013 – 2016 роки»
затверджена рішенням обласної ради від 11.04.2013 року №712. Мета програми важлива і необхідна - розширення інформаційного простору як за рахунок збільшення можливостей доступу до каналів інформації, так і за рахунок підвищення якості інформації; розширення кола споживачів інформаційного продукту; реалізація заходів щодо соціального захисту журналістів; забезпечення доступу до публічної інформації; сприяння діяльності видавничо-поліграфічної галузі; створення сприятливих умов, спрямованих на задоволення інтересів, захист прав і свобод людини і громадянина; подальше становлення громадянського суспільства; налагодження співпраці органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування та інститутів громадянського суспільства для задоволення потреб розвитку області.

Заплановане фінансування програми з бюджету області - 12 800 000 грн. на рік. Розпорядник коштів - Департамент інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю обласної державної адміністрації.

За підсумками першого півріччя 2013 року, згідно із цифрами, що фігурують у відповіді на запит, на реалізацію програми було витрачено 1 217, 136 грн. Водночас на сайті ЛОДА в інформації про стан виконання обласних програм за підсумками І півріччя 2013 року в розрізі розпорядників коштів вказано, що за аналогічний період і на ті самі видатки згідно з програмою витрачено вже 1 869,1 грн.

Тобто, на що пішла, по суті, третина освоєних на програму коштів – достеменно невідомо.

У своїй відповіді ЛОДА зазначила, на що розраховувала потратити кошти у першому півріччі в рамках реалізації програми, і на які заходи їх фактично потратила. Зверніть увагу, що жодного заходу із розвитку громадянського суспільства, про що йдеться у меті програми, у звіті не знайти. Тобто, першу половину 2013 року Львівщина залишила в спокої громадянське суспільство і, ймовірно, активно розвивати його почне вже у другій половині року.

1

234
Незважаючи на те, що «iнформаційний простір Львівської області відзначається насиченістю та різноманіттям», про що ЛОДА у квітні цього року хвалилася на офіційному сайті Державного комітету телебачення і радіомовлення України, найбільше грошей у рамках реалізації програми отримало Комунальне підприємство Львівської обласної ради «Телекомпанія Львів-ТБ» - 976 302 грн.

Також гроші були перераховані телекомпанії ЛОДА «Львівська обласна державна телерадіокомпанія» - 13 695 грн. за висвітлення у телепрограмі "Про головне" «громадсько-політичного, соціально-економічного і культурного життя області та держави», по суті, за піар ЛОДА на її ж каналі; приватній фірмі видавничому центру "Пам'ять" - 186 397 грн. та загалом 40 742 грн. перепали щомісячному літературно-мистецькому і громадсько-політичному часопису Національної спілки письменників України "Дзвін" та ілюстрованому місячнику "Світ дитини".

5
Також варто зазначити, що у своїй відповіді ЛОДА проігнорувала запитання, на які потреби отримали кошти КП ЛОР «Телекомпанія Львів-ТБ», видавничий центр та журнали. У досягненнях від реалізації програми чиновники вказали коротко і лаконічно – випустили 6 програм!

6
А тепер давайте відповімо на запитання, як, виходячи з такого стану речей, досягається головна мета програми – «розширення інформаційного простору як за рахунок збільшення можливостей доступу до каналів інформації, так і за рахунок підвищення якості інформації; розширення кола споживачів інформаційного продукту»?

Водночас, це фінансові показники виконання програми лише за перше півріччя. І, якщо порахувати, то освоєно лише близько 15% від затверджених на програму коштів. Відтак, ймовірно припустити, що наприкінці року фінансова сторона розвитку інформаційного простору і громадянського суспільства буде більш цікавою.

Валентина Новицька, «Ні корупції!»