Рава-Руська земля як гроші і як турбота про людей

Рава-Руська 300 250Земельний конфлікт у Рава-Руській давно вже вийшов за межі міста. Сторони протистояння – міський голова Ірина Верещук і депутати міської ради від ВО «Свобода». Сторона, що страждає від цього протистояння,– громада. Міський голова та свободівці почергово звинувачують один одного у фінансових махінаціях та аферах із земельними ділянками. І так само навперебій присягаються у народній любові та відстоюванні інтересів громади.

Ескалація конфлікту

Рава-Руська - невеличке прикордонне містечко в Жовківському районі на Львівщині. За 2 кілометри від міста починається Євросоюз. Відтак, перші враження про Україну після перетину польсько-українського кордону громадяни Євросоюзу можуть скласти з Рави—Руської. Ще варто додати, що, незважаючи на трасу міжнародного значення, яка проходить уздовж усього міста, Рава-Руська - містечко досить таки провінційне. Населення близько 10 тисяч осіб, і практично всі знають один одного. Тому новини, чутки, плітки за півгодини можуть облетіти усе місто. Так само усі знають, куди і до кого потрібно сходити, щоб вирішити те чи інше питання.

Ще Рава-Руська має наймолодшого на Львівщині міського голову Ірину Верещук, яка прийшла до влади від партії «Сильна Україна». Також місто має 16 депутатів від ВО «Свобода» у міській раді із 30-ти  (на попередніх виборах ВО «Свобода» набрало у Рава-Руській 43,5% голосів – авт.) Представники ВО «Свобода» водночас є керівниками усіх комісій міськради, зокрема, земельної і бюджетної комісій. Відтак, жодне рішення без представників цієї політичної сили у міській раді не проходить.

Затриманий на хабарі секретар міськради Кашуба. Фото з сайту misto-rava.at.ua

Затриманий на хабарі секретар міськради Кашуба. Фото з сайту misto-rava.at.ua

Секретарем Рава-Руської міської ради також був свободівець Любомир Кашуба. 4 липня цього року його затримали міліціонери при спробі взяти тисячу доларів хабара за вирішення земельного питання. «Ні корупції!» про це згадувала у блозі «Львівщина. Перезавантаження?»   Нині міська рада Рава-Руської працює без секретаря, хоча на офіційному сайті міськради ще зазначається його ім’я, а також без жодного землевпорядника.

Відсутність землевпорядників у міськраді викликає подив. Оскільки Рава-Руська є містом, де цього року міська рада проводить коригування генерального плану міста. Землевпорядники також би стали в нагоді при виділенні земельних ділянок для містян. Ще 2011-2012 роках міська рада розробила цілий квартал із земельними наділами по 10 соток. Загалом у кварталі 394 земельні ділянки, і вони мають виділятися потребуючим равчанам безплатно на підставі заяв до міської ради. До слова, при вирішенні питання по вул. Лісна саме у цьому кварталі і був взятий «на гарячому» пан Кашуба.

Земельні ділянки у кварталі, на якому погорів секретар міськради, власне і стали каменем спотикання у стосунках між міським головою і депутатами міськради від ВО «Свобода». Міський голова звинувачує свободівців у тому, що вони нахапали земельних ділянок для себе і своїх родичів, причому не для будівництва, а для перепродажу. А свободівці закидають пані голові та її родичу, голові земельної комісії Ярославові Смику, махінації із тими ж земельними ділянками.  Загострився земельний конфлікт якраз після затримання хабарника секретаря міськради.

Далі «Ні корупції!» надасть дві аргументації конфлікту: від міського голови, і від свободівців, щоб не бути упередженим і не займати позицію жодної зі сторін.

Версія від міського голови: в одній руці земельний наділ, а в іншій – народна любов

За словами міського голови Рава-Руської Ірини Верещук, з 4 липня у місті почали відбуватися дивні події, до яких причетні місцеві свободівці. «По-перше, у нас почалися масові підпали, почали підпалювати автомобілі, гаражі, господарські будівлі. І це не один підпал, а чотири і більше. Підпалювали автомобілі простих людей, здебільшого це були пенсіонери і бідні люди. Я в цьому вбачаю політичний підтекст, якщо б хотіли нанести великої шкоди – то підпалювали б майно митників, прикордонників чи більш забезпечених. Серед цих людей є такі, яким відмовили у виділенні земельних ділянок. Вірніше, їхні родичі. Як на мене, це просто залякування людей і міського голови, який повинен був зрозуміти, хто в домі господар і почати боятись ходити по місту.

По-друге, почали розкидати тисячі листівок, де поливали брудом мене, моїх родичів, писали «брати вила і йти руйнувати існуючу владу». Я так розумію, що мене треба було брати на вила, раз вони себе не уособлюють з владою. Є факти, є фотографії тих людей, це передано до правоохоронних органів, я написала заяву. Івсі в нашому місті знають, що це справа рук місцевої «Свободи». 

Ірина Верещук - наймолодший на Львівщині міський голова. Фото з сайту misto-rava.at.ua

Ірина Верещук - наймолодший на Львівщині міський голова. Фото з сайту misto-rava.at.ua

По-третє, 19 серпня трапилася безпрецедентна подія, коли в нас було зруйновано пам’ятник воїнам УПА. Вночі було відрізано голову жінці, яка символізувала борців за волю України. А цей постамент будувала ціла громада. Дивним збігом обставин стало те, що не встигли навіть правоохоронці приїхати  на місце події, як місцева ВО «Свобода» зробила заяву в пресі, що вони готові відновити пам’ятник, не чекаючи жодних рішень міськради».

Далі власне пояснення суті земельного скандалу від Ірини Верещук. « Є розроблений квартал, 394 ділянки. Нормально пройшли дві сесії з виділенням на першій сесії 50-ти, а потім 60-ти земельних ділянок. І після затримання секретаря міськради свободівця на хабарі, коли він сприяв якійсь особі отримати землю в цьому кварталі, 140 людям було відмовлено в отриманні земельних ділянок з причин абсолютно надуманих.  Коли я двічі ставила на голосування в сесійній залі це питання, це не справило жодної реакції і за помахом руки нового чечетова у нашій міськраді депутати-свободівці, опустивши голови, не голосували. Інша частина депутатів була обурена такими діями, люди вставали і говорили, як ми будемо дивитися в очі тим людям, ми ж маленьке містечко, ми ж кожної неділі ходимо разом до цервкви? Якщо ви собі взяли земельні ділянки, то чому простим людям не даєте отримати землю? Серед тих 140 осіб, які написали заяви на земельні ділянки, є багатодітні матері, учасники бойових дій, є батьки, діти яких інваліди першої і другої групи, і вони обурені вкрай, бо вони переписують і переписують заяви щомісяця, цей процес вже просто заходить в глухий кут, коли люди не можуть отримати свої наділи.

Ховаючись за вишиванками, які одягнені на неприкриту брехню, свободівці вводять в оману усіх мешканців нашого міста. Депутати від ВО «Свобода» ігнорують сесії міськради, дійшло до того, що працівники Рава-Руської міської ради ходять по житлових будинках, де проживають депутати Рава-Руської міськради від ВО «Свобода» і просять їхніх батьків підписати, що вони отримали повідомлення про виклик на сесію. До речі, середній вік цих депутатів – 22-23 роки.  І насправді ніхто з них ніде не працює, і жодного дня на державній службі не перебував.

У неділю 1 вересня були скликані збори за вимогою громади, де обговорювали, зокрема, земельні питання. Були запрошені люди, які не отримали земельних ділянок, і вони питали свободівців, чому вони взяли землю собі і своїм родичам, а їм не дали. А свободівці взяли землю не по одному наділу, а дехто по 5, по 7 і по 10. Скажімо, депутат міськради від ВО «Свобода» Степан Смут взяв 9 земельних ділянок в одному кварталі  для своїх родичів, і тоді свободівці голосували пакетом», каже пані Верещук.

Відео першовересневих зборів громади у Рава-Руській  виглядає так, ніби воно змонтоване з певних шматків, які свідчать на користь лише однієї зі сторін конфлікту.

На відео видно, як під час того, як міський голова зачитує імена родичів депутата міськради Смута, той біжить до неї і кричить, що це неправда. На запитання ж голови, чи це дійсно всі люди з однаковим прізвищем, які отримали земельні наділи, депутатові родичі, той прямої відповіді не дає. Натомість почав звинувачувати міського голову в тому, що вона брала гроші за виділення землі в тому ж таки кварталі.

Далі ще троє свободівців забігають на сцену, де виступає голова, і роблять ґвалт. Вона ж, володіючи мікрофоном і трибуною, перекрикує лемент словами: «Я ще раз стверджую, що ці люди, будучи депутатами міської ради, голосували за своїх побратимів пакетами. І розподіляли земельні ділянки у 2011 році! Це було за цієї каденції. 4, 5, 9 земельних ділянок!» При цьому голова наполягає на тому, що ділянки бралися для продажу, оскільки жодного будинку в кварталі ще не побудовано, а по місту вже є розклеєні оголошення, де ці земельні ділянки продаються. Ціна продажу 10 тис доларів за 10 соток.

«Хто скільки хотів, той стільки й брав! Брали кожушки, галані, смути, зіньки», - стверджувала Ірина Верещук. (Василь Кожушко , Володимир Кожушко, Микола Галань,  Степан Смут та Микола Зінько є депутатами Рава-Руської міської ради від ВО «Свобода»   - авт.)

«Тільки на себе і своїх родичів депутати від ВО «Свобода» отримали 35 земельних ділянок. Тут є морально-етична складова. Коли люди йдуть під гаслом, що «ми не допустимо свавілля, нам нічого не потрібно, і нам не здригнеться рука, коли ми будемо захищати інтереси простих громадян, бідних людей, незахищених верств населення, то самі використовуючи ці гасла працюють на самозбагачення і отримують земельні ділянки. І не тільки земельні ділянки -всі чудово розуміють, чиї фірми працюють, коли виконуються підряди в місті», - заявила пані Верещук.

Вирішити земельний конфлікт міський голова планує через перевибори до міськради. Вона не хоче більше більшості свободівців у міськраді, вона хоче інших. Також за дорученням громади вона вже написала офіційний лист-звернення до лідера ВО «Свобода» Олега Тягнибока, щоб він або провів люстрацію на місцях, бо, може бути, він просто не знає, що роблять там його побратими.

Версія від свободівців: сама така

Як заявила прес-служба Львівської обласної організації ВО «Свобода», 1 вересня міський голова Рава-Руської міської ради Ірина Верещук скликала збори громади, щоб спробувати вкотре полити брудом депутатів міської ради від ВО «Свобода» під приводом, що вони заблокували надання 140 земельних ділянок мешканцям міста у новому кварталі.  Таким чином вона відбілює свою репутацію після того, як свободівці розвінчали її земельні афери у новому кварталі, які вона проводила разом зі своїм родичем, головою земельної комісії Ярославом Смиком.

За інформацією свободівців, на збори громади міста було добровільно-примусово запрошено бюджетників. «Перед ними вона звинувачувала свободівців в усіх бідах і не давала змоги виступити самим депутатам, мотивуючи це тим, що «їх ніхто не хоче чути», навіть тоді, коли цього вимагали люди в залі. Коли депутати від ВО «Свобода» виходили до мікрофону, аби виступити перед громадою, за вказівкою Ірини Верещук, зі сцени їх забирав слухняний дільничний міліціонер» (Тут варто зауважити, що ці слова прес-служби не відповідають дійсності, оскільки 1 вересня зі сцени виступали принаймні два депутати міськради від «Свободи» - Степан Смут і Микола Зінько, що видно на відео зі зборів громади – авт.).

Малюнок з сайту misto-rava.at.ua

Малюнок з сайту misto-rava.at.ua

Також прес-служба обласного осередку «Свободи» передає слова заступника голови Жовківської районної ради свободівця Богдана Юрдиги, який приїхав на збори, щоб розібратися в конфлікті. Його думка така – міський голова однобоко й упереджено висвітлила проблему. Він пояснив, що рішення про надання 139 земельних ділянок лише відклали на деякий час, щоб уникнути порушення закону. «За ці ділянки Ірина Верещук пропонувала проголосувати пакетом. Це при тому, що навіть земельна комісія не бачила всіх документів. За таким сценарієм ділянку можна виділити навіть марсіанину. До того ж, якщо хоч один пакет документів не відповідатиме законним вимогам, без землі залишаться 138 інших громадян, яким виділили ділянку пакетним голосуванням. Звичайно, такі дії – незаконні, тому фракція ВО «Свобода» не проголосувала за таке виділення ділянок, але і не відмовила громадянам. Ми просто просили перенести це питання на тиждень, для того, щоб земельна комісія, депутати змогли вивчити, за що ж вони голосують, подивитися, кому конкретно виділяються земельні ділянки, чи правильно оформлені документи», – пояснив Богдан Юрдига.

Також свободівці запевнили, що вони, по-перше, жодного разу не відмовляли в допомозі малозахищеним мешканцям Рави-Руської. А по-друге, земля у місті стала недоступною для більшості мешканців саме через фінансові махінації Ірини Верещук.

«Як пояснили власники раніше отриманих ділянок, їх змушували утричі переплачувати за оформлення документів на землю, адже без укладання договору з родичем голови міськради Ярославом Смиком їм не видавали рішень. Тому люди почали звертатися до депутатів від ВО «Свобода». Відповідно, за пропозицією депутатів-свободівців 9 серпня міська рада звернулася до прокуратури щодо перевірки фактів стягування з громадян незаконної плати при видачі рішень про виділення земельних ділянок. Відтоді Ірина Верещук почала закидати в ЗМІ неправдиву інформацію про діяльність фракції ВО «Свобода» у міській раді», - обґрунтувала напади міського голови Рава-Руської на місцевих свободівців обласна прес-служба осередку.

Два риторичні запитання:

  1. Як заявила на нещодавній прес-конференції міський голова Рава-Руської Ірина Верещук, відтоді, як вона стала керівником міста, «з 9 листопада 2010 року ні я, ні жодні мої родичі, ні мої близькі знайомі не отримували жодних земельних ділянок, квартир чи іншого майна від держави чи від міської ради». При цьому у 2008 році пані Верещук отримала відповідно до розпорядження голови Жовківської райдержадміністрації земельний наділ сільськогосподарського призначення площею 2 гектари. Земельний акт на цей наділ був оформлений у 2011 році. У міську раду пані Верещук прийшла працювати «у 2007 році з власної ініціативи і два роки працювала на громадських засадах рядовим юристом, не отримуючи ні копійки».  Отже, перше запитання - як можна, по суті, стажеру міської ради після року роботи на громадських засадах отримати наділ площею 2 гектари? Якщо хтось знає подібних стажерів, прошу зголоситися.
  2. Друге запитання - чи зможуть вирішити земельний конфлікт у Рава-Руській перевибори до міськради? На місце одних депутатів прийдуть інші, які тільки доберуться до влади. Адже проблема не в партійній приналежності, а в доступі до влади! І якщо із 394 затверджених земельних наділів нового кварталу на сьогодні роздано лише 110, то чи не з’явиться спокуса у нових обранців долучитися до розподілення решти?

Валентина Новицька, «Ні корупції!»