Корсунські освітяни на тендерах не економлять

blogcritics.org

blogcritics.org

Фінансування освітньої галузі щороку обходиться Україні в десятки мільярдів гривень. За словами посадовців, недешеві потреби вітчизняної освіти повністю забезпечуються коштом держави.

«Відповідно до помісячного розпису асигнувань Держбюджету України за січень-травень  2013 р., фінансування навчальних закладів та установ і організацій, підпорядкованих Міністерству, здійснено на 100%, що становить 6 млрд. 961 млн. грн.», – повідомляє Міністерство освіти і науки України.

Натомість місцеві чиновники продовжують жалітися на хронічний брак коштів. Для того, щоб визначити, куди діваються виділені державою мільярди, журналісти «CorruptUA» вирішили проаналізувати тендерні закупівлі, що здійснюються в цій царині. Зробили це ми на прикладі Відділу освіти Корсунь – Шевченківської райдержадміністрації Черкаської області.

ТУРБОТА ПРО ДІТЕЙ ЧИ ТЕНДЕРНА КОРУПЦІЯ?

Увага саме до цієї державної установи з боку кореспондентів «CorruptUA» не є випадковою. На початку 2012 р. її чиновники вже опинялись в центрі корупційного скандалу через «специфічну» манеру проведення тендерних торгів. Зокрема, вони уклали сумнівний договір з ПП «ЕКО-ВУД» на поставку тирси та відходів деревини для опалення чотирьох сільських шкіл на суму в 154 тис.грн.

Як виявилось згодом, другий учасник цих закупівель ФОП Руденко В.А. взагалі був «включений» до участі в торгах без його відома. «Я не брав участі в тій тендерній процедурі. Це була звичайна «підстава», в якій потім розбиралося СБУ. Фірма «ЕКО-ВУД» без мого відома подала документинібито від мене. Я навіть не знав, що «беру» участь в якійсь процедурі закупівель, поки мені не повідомили про цю дивну ситуацію правоохоронці. Для мене це була велика новина», – розповів кореспондентам «CorruptUA» Вадим Руденко.

Згодом слідство встановить, що навіть з формальної точки зору пропозиції обох учасників конкурсних торгів не були оформлені належним чином, а сам запит цінових пропозицій було вручено лише представнику однієї фірми – ПП «ЕКО-ВУД». Відповідно до закону, торги мали бути визнані такими, що не відбулися. Натомість, посадовці все одно акцептували пропозицію «фаворита», можливо тому, що фірма «ЕКО-ВУД» була їм добре знайома, адже роком раніше вона вже «вигравала» подібний тендер на суму в 190 тис. грн.

Виходить, хтось настільки сильно хотів підписання цієї угоди, що наважився підробити заявку від імені приватного підприємця та проігнорував всі формально-юридичні недоліки.

Самі посадовці в ході судового процесу пояснювали свою квапливість та «неуважність» при укладанні договору турботою про дітей, які могли залишитися без опалення в умовах 30 – ти градусних морозів.

Корсунь – Шевченківський районний суд Черкаської області не повірив у щиру турботу чиновників про тепло для сільських школярів та визнав членів тендерного комітету винними у вчиненні корупційного правопорушення за ч. 2 ст. 172-2 КУпАП, зобов’язавши їх до сплати штрафів (в середньому по 150 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян). Також було вирішено включити їх прізвища до Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційне правопорушення.

В ході судового процесу чиновники визнали власну провину і щиросердно покаялись. Втім, ненадовго. Вже у травні 2012 р. Апеляційний суд Черкаської області розглянув скарги посадовців на постанови у справах про корупційні правопорушення та скасував рішеннясуду першої інстанції.

Однією з підстав для такого вердиктустали помилки правоохоронців, які при складанні протоколу про адміністративне правопорушення неправильно зазначили номери статей закону. В результаті – суд дослухався до аргументів скаржників і більше не побачив в діях чиновників складу корупційного правопорушення.

Не бачить жодного криміналу в діяльності Відділу освіти і директор ПП «ЕКО-ВУД» Анатолій Коваленко. «Корупції в тій закупівлі взагалі не було. Не було її з боку жодної зі сторін, на жодній стадії. Ніхто ні копійки не викинув, не перевів у готівку», – розповів кореспондентам «CorruptUA»пан Коваленко. За словами бізнесмена, від розірвання угоди з його підприємством втратила в першу черга держава і самі освітяни, для потреб яких тепер закуповують дорогу та неякісну продукцію лісгоспів.

ЧЕРКАСЬКІ ЧИНОВНИКИНА ТЕНДЕРАХ НЕ ЕКОНОМЛЯТЬ

Напевно, визнання невинними у корупції надихнуло черкаських освітян на нові «дива». Принаймні саме до таких висновків призводить аналіз державних закупівель, що були здійснені ними за останнійчас.

Серед найбільших одержувачів коштів фігурують ті самі фірми: ПАТ «Корсунь – Шевченківське Автотранспортне підприємство 17144» (перевезення пасажирів), ФОП Дубінін В.І. (продукти харчування), Корсунь – Шевченківське районне споживче товариство (поставки м’яса), і т.д. Саме вони майже виключно здійснюють поставки певних видів товарів та послуг.

Зокрема,  ПАТ «Корсунь – Шевченківське Автотранспортне підприємство 17144» за період 2012 – 2013 р.р. виграло 15 лотів на перевезення пасажирів на загальну суму в понад  880 тис. грн. Для порівнянні всі інші учасники разом взяті за цей період здобули тільки 4 лоти на 165 тис. грн. Найбільше дивує придбання в даного спеціалізованого транспортного підприємства природного газу на суму в 2 млн. 236 тис. грн., причому із застосуванням неконкурентної закупівлі в одного учасника.

Поставки продуктів харчування (окрім м’яса) переважно здійснював ФОП Дубінін В.І. Саме він в лютому цього року виграв конкурс на закупівлю1682 кг. філе курки за ціною в 42 грн. 24 коп. за кг (!). В 2013 р. основним конкурентом підприємця виступала ФОП Шкребтій Марина, яка дивним чином програла йому всі конкурсні торги. Різниця між ціновими пропозиціями учасників була мінімальною, але ФОП Шкребтій вказувала в пропозиції вартість м’яса без ПДВ, а отже її цінова пропозиція виявлялась дорожчою принаймні на 20%.

Головним постачальником м’яса для місцевих закладів освіти стало Корсунь – Шевченківське районне споживче товариство. Переважно в нього вже декілька років беруть цей важливий продукт, причому, середні закупівельні розцінки складають 53 – 55 грн. за кілограм. Навіть на перший погляд зазначені ціни є значно вищими від ринкових.Скажімо, в мережі Інтернет черкаські бізнесмени оптом пропонують свинину за цінами від 27 до 34 грн. за кілограм. Ще дешевшими є пропозиції від ряду фермерських господарств області, які готові продати свій товар за 25-30 грн./кіл.

Кореспонденти «CorruptUA» вирішили більш ретельно проаналізували вартість закупівель аналогічної продукції в сусідніх районах Черкаської області. Результати аналізу виявились більш ніж цікавими. Виявляється відділи освіти сусідніх райдержадміністрацій купують м’ясо в півтора – два рази дешевше ніж їх колеги з Корсуня – Шевченківського.

Дешево купувати Корсунь – Шевченківські освітяни не звикли

Дешево купувати Корсунь – Шевченківські освітяни не звикли. CorruptUA

Купувати дешево вміють і лікарняні заклади області, скажімо КЗ «Черкаська обласна лікарня Черкаської облради» закуповує яловичину по 28 грн. за кілограм, тобто, майже удвічі дешевше, ніж чиновники Корсунь – Шевченківського району.

Конкурсні торги із закупівлі продуктів харчування дивним чином відбуваються за досить схожим алгоритмом. Учасників зазвичай двоє, ціни (як ми вже з’ясували) значно вище від ринкових, а ось різниця між тарифними пропозиціями – мінімальна.

З’ясувати, чому освітяни укладають договори саме з цими фірмами, та ще й за цінами суттєво вищими ніж у сусідів, ми вирішили у самих посадовців. Нажаль, прояснити свою позицію у Відділі освіти Корсунь – Шевченківської райдержадміністрації нам не змогли. Начальник відділу та голова комітету конкурсних торгів Юлія Полтавець виявилась у відпустці. Натомість виконуюча обов’язки начальника Оксана Грушевська відмовилась коментувати ситуацію в сфері державних закупівель, посилаючись на те, що дану інформацію може надати лише керівник.

Дивним чином учасників закупівель зазвичай двоє, а різниця в цінах – мінімальна

Дивним чином учасників закупівель зазвичай двоє, а різниця в цінах – мінімальна. CorruptUA

Фінансуючи потреби освіти, столичні чиновники часом навіть не уявляють як «креативно» можуть бути використані кошти на місцях. Піклуючись про потреби учнів, вони нерідко закуповують «золоті» харчі в одних і тих самих фірм, не переймаючись при цьому такими дрібницями як економія бюджетних грошей. Тому, говорячи про обмеженість коштів в освітній галузі, слід не забувати про раціональне використання вже наявного грошового ресурсу.

«CorruptUA»