Уряд схвалив антикорупційний законопроект із побажаннями ЄС

Корупція стоп 300 25011 вересня 2013 року на засіданні КМ України було схвалено законопроект «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реалізації рекомендацій Європейської Комісії у сфері державної антикорупційної політики», підготовлений Міністерством юстиції України.

За словами міністра юстиції Олени Лукаш, у рамках виконання Плану дій щодо лібералізації Європейським Союзом візового режиму Українською стороною вже проведено масштабну роботу в напрямку вдосконалення антикорупційного законодавства. Результатом цієї роботи стало прийняття Верховною Радою України у квітні – травні 2013 року низки законів, спрямованих на врегулювання відносин у сфері боротьби з корупцією, що були позитивно оцінені міжнародними експертами і, зокрема, Європейською Комісією.

Для подальшого вдосконалення антикорупційного законодавства Міністерство юстиції України веде постійну та кропітку роботу разом з експертами Європейської Комісії, результатом якої став проект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реалізації рекомендацій Європейської Комісії у сфері державної антикорупційної політики».

Метою законопроекту є врахування рекомендацій експертів Європейського Союзу у сфері запобігання і протидії корупції, наданих під час діалогу щодо лібералізації ЄС візового режиму для України, що є вкрай важливим у рамках роботи з підготовки до підписання Угоди про асоціацію з Європейським Союзом і його державами-членами 28-29 листопада цього року.

У зв’язку з цим положеннями проекту пропонується:

  • підвищити санкції за кримінальні корупційні правопорушення, а саме:

- встановити більш жорсткі види покарання за відповідні правопорушення для фізичних осіб;

- підвищити штрафні санкції для юридичних осіб;

  • запровадити зовнішній контроль щодо декларацій про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру, зокрема:

- покласти повноваження щодо здійснення перевірок достовірності зазначених у деклараціяхвідомостей на органи доходів і зборів;

- наділити вказані органи правом одержувати у банків інформацію стосовно таких відомостей;

  • встановити адміністративну відповідальність за подання у деклараціях недостовірних відомостей;
  • підвищити гарантії захисту інформаторів про корупційні правопорушення шляхом:

- покладення обов’язку доказування правомірності прийнятого рішення чи дій у справах про застосування з боку керівника або роботодавця негативних заходів до зазначених осіб у зв’язку з їх повідомленням про корупційне правопорушення на відповідача;

- встановлення правила щодо розгляду анонімних повідомлень про такі правопорушення;

  • виключити з Кодексу про адміністративні правопорушення положення щодо повноважень органів доходів і зборів та Військової служби правопорядку у Збройних Силах України стосовно складання протоколів про адміністративні корупційні правопорушення – таким чином буде остаточно реалізовано рекомендацію Стамбульського плану дій по боротьбі з корупцією щодо зменшення кількості правоохоронних органів, уповноважених складати відповідні протоколи. Це також сприятиме забезпеченню спеціалізації правоохоронних структур, відповідальних за боротьбу з корупцією, на чому наголошують експерти Європейської Комісії.

Низка положень законопроекту стосується виконання рекомендацій GRECO у сфері криміналізації корупції, отриманих у рамках Третього раунду оцінювання.

У цьому аспекті проектом передбачено зміни до Кримінального кодексу України в частині:

 • поширення юрисдикції України на іноземців та осіб без громадянства, які за кордоном вчинили у співучасті із службовими особами, які є громадянами України, злочини, пов’язані з активним та пасивним хабарництвом, зловживанням впливом;
 • встановлення відповідальності за обіцянку неправомірної вигоди та за її прийняття;
 • поширення положень щодо відповідальності за активну форму підкупу (тобто пропозицію, обіцянку або надання неправомірної вигоди) та пасивну (тобто прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди) на осіб, які працюють у будь-якій якості на підприємствах, в установах, організаціях приватного сектору.

Таким чином, прийняття законопроекту:

- сприятиме підвищенню ефективності системи запобігання і протидії корупції;

- забезпечить найбільш повне врахування рекомендацій експертів Європейської Комісії у цій сфері, що засвідчить готовність та налаштованість України в напрямку підписання Угоди про асоціацію з Європейським Союзом і його державами-членами в рамках Вільнюського Саміту 28-29 листопада цього року.

Офіційний веб-сайт Мінюсту