Влада Броварів заборонила журналістам пересуватися на сесіях міськради. Є що приховувати? (ВІДЕО)

Медіатиск 300 25022 серпня у Броварах місцеві депутати проголосували за зміни до регламенту Броварської міської ради. Відтепер для журналістів та їхнього відеообладнання мають бути відведені спеціальні місця. Журналістам також заборонили пересуватись залою засідань. А порушників можуть позбавити права бути присутніми на засіданні ради.

Проти такого рішення проголосували лише двоє депутатів від УДАРу – Роман Сімутін та Юрій Череднік. Ще один депутат від УСДП – Олег Іваненко – утримався.

Примітно, що окрім «регіоналів» та інших депутатів з різних партій та фракцій, які останні роки вже традиційно голосують разом з більшістю, цього разу свої голоси «за» віддали двоє з трьох представників ВО «Свобода» у міськраді – Ганна Брусенська та Петро Базишин. Третій «свободівець» Петро Кузик не був присутній на засіданні.

Журналісту «Ні корупції!» не вдалося отримати коментарі ані від депутатів, які проголосували «за» це рішення, ані від їхнього партійного керівництва.  Натомість, як зазначили у своєму розслідуванні колеги з місцевого видання «Маєш право знати»,  ВО «Свобода», принаймні поки що уникає коментувати скандальне голосування.

Суть внесених змін

Депутат і голова Броварського міського осередку УДАРу Роман Сімутін під час розгляду питання виносив пропозиції вилучити норми проекту рішення, якими журналістам забороняється пересуватися залою. За словами депутата, таке положення порушує право на вільне пересування та перешкоджає журналісту виконувати його професійні обов’язки.

Витяг з рішення Броварської міської ради №1018-37-06 від 22.08.2013

«Для представників засобів масової інформації, запрошених та інших присутніх осіб відводяться місця у залі засідань ради окремі від місць депутатів. Обладнання для здійснення відеозйомки представниками засобів масової інформації розміщується у спеціально відведених для них місцях».

«Присутні на засіданні міської ради особи  та запрошені зобов’язані дотримуватися порядку, займати відведені для них місця, не пересуватися по залу засідань і не заважати роботі депутатів».

«Запрошені чи інші присутні на засіданні особи, які допускають грубі порушення порядку та не реагують на зауваження головуючого, за рішенням, прийнятим більшістю присутніх депутатів, можуть бути позбавлені права бути присутніми на засіданні ради».

Також депутат звернув увагу, що, за його словами, законом не визначено, що таке «грубі порушення порядку». Сімутін висловлювався за конкретизацію цього поняття.

За внесення відповідних змін рада не проголосувала.

Ще одне питання, яке поставили опозиційні депутати, стосувалося того, хто буде виконувати позбавлення права журналістів бути присутніми на сесії за порушення регламенту. Міський голова Ігор Сапожко, що головував на сесії, на це по суті не відповів, лише поставивши своє питання: «Кого із журналістів було вилучено або не допущено до сесій міської ради?» Після цього депутати відхилили пропозицію «ударівців» вилучити відповідний абзац з проекту рішення.

Насправді, таких випадків недопущень журналістів на сесії міськради у минулому було дуже багато, особливо у кінці 2011 – початку 2012 років. Зазвичай журналістам блокували доступ до зали засідання працівники Броварської міської ради та міліції. Найчастіше це траплялося у дні, коли на порядок денний були винесені скандальні питання, особливо пов’язані із розподілом земельних ділянок у місті.

Незважаючи на скарги та заяви, подані до правоохоронних органів щодо фактів перешкоджання журналістській діяльності, покарання за цей час досі ніхто не поніс.

Передумови та причини

Ще 3 липня на засіданні Земельної комісії Броварської міської ради присутні депутати намагалися заборонити журналісту видання «Маєш право знати» Андрію Качору проводити відеозйомку. Після цього депутат від Партії зелених України Валерій Чабур запропонував видалити журналіста з приміщення. Качор на це не погодився, посилаючись на право знімати на засіданнях відповідно до законодавства.

Через два дні під час сесії Броварської міської ради депутат від Партії регіонів Сергій Федоренко розповів про нібито негідну поведінку журналіста на засіданні земельної комісії, який нібито не мав посвідчення та нібито намагався видати себе за помічника депутата.

Депутат від Партії регіонів Людмила Жеребцова на засіданні заявила, що міська рада має повноваження шляхом голосування видаляти із зали будь-кого, хто здійснює «несанкціоновану» відеозйомку. Однак пані одразу зауважила, що ця норма регламенту суперечить законодавству.

19 серпня на засіданні Комісії з питань регламенту, депутатської етики, діяльності ЗМІ та контролю за виконанням рішень міської ради було винесено проект рішення міськради, про який іде мова у статті. З-поміж іншого член комісії Людмила Жеребцова пропонувала заборонити знімання на фотокамери зі спалахом, однак її пропозиція не була висунута на голосування.

Можливі наслідки

Як розповів журналіст Андрій Качор, місцева влада такими змінами до регламенту прагне обмежити медійникам (а як наслідок – громаді) доступ до прийнятих рішень органами міської ради.

На думку журналіста, який сам часто стикався з перешкоджаннями своїй професійній діяльності, влада використовуватиме зміни до регламенту задля пошуку «зачіпок», через які можна буде затуляти камери відеооператорам чи взагалі не пускати або «виганяти» журналістів із засідань сесій міськради.

Схожу думку висловили і в Інституті медіа права. Юристи зазначили, що згідно зі ст. 24 закону «Про інформацію» «забороняється втручання у професійну діяльність журналістів, контроль за змістом поширюваної інформації, зокрема з метою поширення чи непоширення певної інформації, замовчування суспільно необхідної інформації, накладення заборони на висвітлення окремих тем, показ окремих осіб або поширення інформації про них…»

До того ж, той самий закон визначає, що владоможці, які здійснюють акредитацію, повинні сприяти здійсненню журналістами професійної діяльності. Окрім того, вони зобов’язані сприяти створенню умов для записування та передачі інформації.

Однак правники переконані, що у разі потреби органи місцевого самоврядування трактуватимуть новоприйняті положення регламенту саме як «сприяння роботі журналістів». Це, за словами експертів, позбавляє достатніх підстав для оскарження рішення міськради.

Також в Інституті медіа права дали відповідь і на те, хто зможе виконати позбавлення права журналістів бути присутніми на сесії: «Міліція може виставити журналіста чи іншу особу, яка порушує Регламент засідання і громадський порядок. Міліція може бути присутньою в залі засідання і виконувати таку функцію як здійснення заходів для підтримання порядку. Якщо поведінка журналіста буде розцінена як така, то подібний сценарій можливий».

Юристи радять броварським журналістам бути розважливими і не піддаватися на провокації, які після прийняття змін до регламенту, на їхню думку, будуть можливими: «…у випадку виникнення ситуації, коли журналісту перешкоджатимуть робити зйомку, варто утриматися від різкої реакції, адже Ви розумієте, що це є провокація з метою виставити журналіста із залу. Можливо, у такому випадку варто провести альтернативну зйомку (знімати депутата, який затуляє камеру і не реагує на ввічливе прохання відійти і нагадування про відповідальність за перешкоджання журналістській діяльності). З цього можна отримати більше користі, аніж із того, що журналіста виставлять з залу силоміць».