Шість років тюрми від криворізького кривосуддя

Інгулецький райсуд Кривого Рога. Фото domjurista.ua

Інгулецький райсуд Кривого Рога. Фото domjurista.ua

Побиття, погрози, психологічний тиск, використання власних інформаторів як понятих та свідків – це далеко не повний список з арсеналу сучасної української міліції.
Шість років ув'язнення за п'ять грамів маріхуани – ось такий результат у вигляді ухвали судді Інгулецького райсуду Кривого Рогу записали собі «в актив» місцеві міліціонери, які вели справу хлопців із Інгульця: Віктора Короля та Віталія Лапіна, яким і інкримінували торгівлю маріхуаною. Ще один із фігурантів справи Олександр Шульга отримав три роки умовно.

Куріння маріхуани, а як говорять у народі – трави, – справа на криворізькому районі Інгулець звична. За словами місцевої молоді, ледь не кожен другий житель району спробував це «задоволення».

Загальновідомо, що там, де є попит, виникає і пропозиція, тож купити траву на Інгульці не надто складно. Треба знати лише де і в кого. Про точки продажу трави і інших наркотиків не можуть не знати і правоохоронці, але чомусь не поспішають прикривати їх. Натомість за грати відправляються дрібні наркоторговці, наркомани, а часом і зовсім випадкові люди.

Олександр Шульга обставини свого затримання пам'ятає добре: «Я йшов по вулиці, під'їхала чорна цивільна машина. Мене силою затягнули в машину, посадили поряд з дівчиною, яку я як раз проводив додому, закували в кайданки, опустили мені шапку на очі. Я намагався зняти шапку, але людина, яка сиділа біля водія, ударила мене кулаком у живіт. І так кілька разів. Я просив, щоб відпустили хоча б дівчину. І знову отримав удар. Машина зупинилася біля пошти. Мене вивели, зняли шапку і поставили під стіну. Там вже стояло 7-8 незнайомих мені людей. Довго не могли з мене зняти кайданки. Я став кричати, що це підстава і почав кликати перехожих на допомогу. Мене знову почали бити. Били, щоб до мене дійшло, що потрібно мовчати. Потім я дістав з кишені пакетик і передав його чоловікові. Той поклав собі  в кишеню. Жодного протоколу не складали», – стверджує Шульга.  «Потім мене доправили у райвідділ міліції. Там мене били, у тому числі, коли валявся на підлозі, а працівник ВБНОНу Колєсніков, штовхав мене ногами. Бив і по ногах. Бив, тому  що я відмовлявся говорити без адвоката. Примушував писати, що я продавав наркотики Королю. Бив мене і начальник місцевого ВБНОНу Козачухно, але не так жорстоко, як Колесніков. Били мене по печінці, коли я закривав руками обличчя... А я ж ніколи раніше траву  не курив».

Але того дня Шульзі зателефонував знайомий на прізвище Фролов і сказав, що у нього є марихуана.
«Він спровокував мене, щоб  я взяв у нього цю траву. Прийшов, передав мені пакет (у пакеті було зовсім  небагато трави), грошей не вимагав. Я поклав пакетик  в кишеню, майже відразу після цього мене і затримали».

Валентина Шульга – мати Олександра, вважає, що сина підставили. «Ментів на нас міг навести колишній чоловік моєї доньки, який товаришував з опером Колесніковим, знав про те, що ми не бідна сім'я, у мене є магазин... от і вирішили подоїти».

Засуджений до 6-років ув'язнення Віктор Король теж ніколи не забуде обставини свого затримання: «Дев'ятого листопада зателефонув Генадій Санін (з ним Віктора познайомив Микола Кудрін ще й наполегливо попросив записати номер телефону, Король з Кудріним після сварки з батьками разом знімав житло і як згодом виявилось, він є інформатором та помічником міліції-автор) і запитав, де можна купити траву. Я відповів, що не знаю. Потім через друзів я все ж знайшов номер телефону одного хлопця – Віталія Лапіна, і зателефонував йому. Той відповів,що трава у нього є. Перед зустріччю з Лапіним я зустрівся з Саніним.З ним був чоловік у курточці з капюшоном (як виявилося згодом,  це був опер ОБНОНу Шишов). Останній дав мені 90 гривень, щоб я купив для нього три пакетики трави. Я підійшов до Лапіна і зробив те, про що мене просили. Як тільки я відійшов від Лапіна, зразу мені скрутили руки і повели до поштового відділення», – розповів Віктор Король. Поки хлопцю крутили руки він встиг викинути пакет з травою.
Коли затриманих привезли до поштового відділення, міліціонери стали обшукувати кишені Короля. Не виявивши трави, почали бити.
Віктор мусів зізнатися: «Я встиг викинути пакет на місці затримання. Тоді Санін, (очевидно керуючись бажанням вислужитись-автор) пішов його шукати. Знайшов і віддав міліціонеру».

Можна було б на цьому поставити крапку. Міліція затримала людей, які зберігають та продають маріхуану. Та на ділі все виявилося дещо по іншому.

По-перше, товариш Віктора Короля – Микола Кудрін теж виявився інформатором міліції. А пізніше на суді свідчив, що 9 листопада Король продавав і йому траву і зробив це в центрі Кривого Рогу.

Відразу не могло не виникнути запитання, чому Король продав траву в центрі міста, а не приніс її Кудріну додому? Словом, виникли сумніви у правдивості показань свідка.

Вже працюючи над матеріалом, нам вдалося отримати офіційний лист начальника Інгулецького райвідділу міліції Варави на ім'я судді Попова, в якому міліціонер визнає факти відмови у порушенні кримінальних справ щодо Кудріна і Санінина за зберігання та продаж наркотиків. Так, Кудрін фігурує у чотирьох таких справах – Санін у двадцяти. Є тільки одне притомне пояснення, чому справи проти свідків закривалися, – «свідки», водночас, є позаштатними помічниками міліціонерів. До того ж, і Санін, і Кудрін є наркозалежними, тому заради чергової порції наркотиків будуть говорити те, що скажуть їм міліціонери.

При цьому, Санін у суді не пізнав у Королі людини, в якої купував наркотики, натомість чомусь вказавши на Віталія Лапіна!
Далі - більше: один з понятих міліції Зубенко, який нібито був присутній під час добровільної здачі Саніним трави міліціонерам, у суді заявив, що понятим не був і не знає, чому його незаконно вписали до цієї справи. Це значить, що без свідчень одного з двох понятих Санін ніби як і не віддавав наркотики міліціонерам.

До речі, сам «понятий» Зубенко, який зараз перебуває за гратами,  упізнав Кудріна, і заявив, що бачив його на точці продажу важких наркотиків.

На цьому для Кудріна, який весь час стверджував, що не вживає наркотиків, неприємності не закінчилися. Спочатку на суді Кудрін свідчив, що ледь знайомий з Віктором Королем, але після уточнюючих запитань адвоката останнього, мусів зізнатися, що брехав суду. І що справді разом з Королем знімав житло. Отже, ми маємо ще одне хоч і не пряме свідчення, що Кудрін за наказом працівників міліції підставив Короля. Бо версія міліція про організовану групу торговців маріхуаною виглядає м'яко кажучи смішно. І значно більше сенсу і правди у словах адвокатів засуджених жителів Інгульця, коли ті говорять: «наша міліція діє по принципу хапай, підкидай, саджай».

Леонід Нечаєв  адвокат Короля  впевнений, що кримінальну справу закручено так, що за версією слідства декілька грамів маріхуани підсудні Король і Лапін, будучи в змові, спочатку продавали один одному по колу, це щоб міліціонерам можна було зліпити групу людей, які начебто зберігали та розповсюджували наркотики... «Потім вже Король спихнув зілля спеціалістам з підстав друзям міліції наркоманам Саніну та Кудріну, а це для того,  щоб у справі з'явилися свідки».

«В такий або подібний спосіб будь-якій людині в Україні міліціонери можуть підкинути наркотики, а потім кинути за грати. Вони ж самі і кришують наркоторгівлю», – вважають батьки засуджених.

До речі

На початку цього літа працівниками УСБУ в Дніпропетровській області та обласної прокуратури під час спроби реалізації наркотичної речовини опій були затримані начальник та оперуповноважений Тернівського ВБНОНу міліції. Наразі ведеться слідство.

Звісно, ми не будемо настільки категоричними і не стверджуватимемо, що будь-яку людину в Україні можна отак взяти і підставити. Бо якщо б Король відмовився  допомагати Кудріну, то міліціонери не змогли б провести контрольовану закупівлю. Те саме і з Шульгою, який вирішив взяти у «знайомого» маріхуану.
Але те, що на лаві підсудних опинилися майже випадкові люди, а не справжні торговці, – це факт. Як і те, що у методах доведення вини міліція засобами не перебирає. Не гребує використовувати наркоманів у якості свідків чи понятих. Я вже не говорю про методи ведення слідства з застосуванням тортур та психологічного тиску. Міліціонерам в умовах нашого СІЗО звичайну людину легко довести до стану, коли вона зізнається в тому, що вона мексиканський наркобарон.

І це при тому, що плмітної боротьби з наркоторгівлею міліціонерами майже не ведеться,  тож нерідко засуджують людей калібру Віктора Короля. Очевидно, для статистики. Інше пояснення цьому всьому знайти майже не можливо...

П.С. Справу засуджених Короля-Лапіна-Шульги слухатиме у жовтні Дніпропетровський обласний апеляційний суд.