Малокомплектні школи закривають, щоб у селах не було людей?

Фото Радіо Свобода

Фото Радіо Свобода

 Міністерство освіти закриває малокомплектні школи, посилаючись на необхідність забезпечити усім учням «доступ до якісної освіти» та оптимізацію використання коштів.

Місцеві громади та батьки здебільшого проти закриття шкіл.

А експерти пояснюють дії Міносвіти загальною політикою «очищення землі від селян», щоб землю можна було забирати за безцінь.

В Україні, за даними Міністерства освіти та науки, понад 4,5 тисячі малокомплектних шкіл, із них початкових – де навчається менше, ніж 10 учнів – понад півтисячі. Міністерство освіти вважає, що ці школи треба закрити, а дітей возити на навчання до великих, добре оснащених шкіл. Експерти кажуть, що цього року така доля спіткала 161 школу.

​​
Сьогодні стоїть завдання зробити так, щоб витіснити людей із села, щоб «можна було за безцінь забрати землю». Це і є головною причиною закриття малокомплектних шкіл, вважає колишній міністр освіти України, голова Громадської ради освітян і науковців України Станіслав Ніколаєнко.
​​
Школи можуть закриватися й з тих причин, що просто «хтось кладе око» на приміщення школи або територію, вважає правозахисник Василь Ковальчук.

Діти віддаленого полтавського мікрорайону Червоний Шлях вже пропустили перший тиждень навчання, бо їхні батьки вирішили не пускати їх до школи на знак протесту проти закриття початкової школи № 12.
​​
У цій школі, розповідає Василь Ковальчук, чотири класи по 20 учнів. «Ця школа заснована у 1893 році при монастирі. Ця школа працювала навіть за часів фашистської окупації, а тепер ті, хто проводить антифашистські мітинги, школу закривають», – каже правозахисник.

Він пояснює, що школа є єдиним освітнім закладом мікрорайону, бо навіть клубу тут немає.

«Школу закривають без попередження й обговорення з громадою. Приїхали й вивезли все майно, зірвали стінні панелі, вимикачі, бойлери, які купували батьки. Батьки й спонсори придбали обладнання на 20 тисяч гривень за останній рік. Батьки не випускали навантажені авта, міліція відтягувала батьків. Наказу немає, рішення міської ради немає. На територію з гарним краєвидом уже хтось із влади поклав око. Чотири рази жителі району збирали збори й запрошували міського голову Мамая, який за рік до цього обіцяв, що школу не закриють. Начальник міськвно Дорохова 2 години переховувалася від батьків, а міський голова так і не з’явився на робочому місці протягом робочого дня. Зверталися й до голови держадміністрації пана Удовиченка. Він був ввічливий, але не щирий, він «раб лампи». Найгірше те, що дорога-серпантин до найближчої школи закрита, бо в аварійному стані. Батьки не вороги своїм дітям, тому розуміють, що діти не можуть тією дорогою їздити до школи, особливо в ожеледицю. Тому 1 вересня провели урок під стінами міськвиконкому», – сказав Василь Ковальчук у прямому ефірі програми «Ми разом».

Радіо Свобода звернеться до міської ради Полтави з інформаційним запитом щодо ситуації навколо початкової школи мікрорайону Червоний Шлях.

Радіо Свобода