Дитячі майданчики як елемент протистояння

Майданчик ЛьвівЗвинувачення у корупції чи неправомірних діях чиновників не повинні бути голослівними. Бо тоді вони нагадують гавкіт собак. Гавкіт собак своєю чергою з’являється тоді, коли хочеться когось вкусити, а нема за що. 

«Ні корупції!» проаналізує історію зі встановленням Львівською міською радою дитячих майданчиків у місті і закидами громадської організації «СПАС» на адресу ЛМР про те, що вартість закуплених майданчиків штучно завищена.

У червні цього року ГО «СПАС» розповсюдила інформацію про те, що Львівська міська рада чи не вдвічі переплатила при закупівлі і встановленні дитячих майданчиків у місті. Так, за інформацією ГО «СПАС» ЛМР закуповувала дитячі майданчики трьох конфігурацій.

Дитячий майданчик конфігурації №1 - балансир, пісочниця, гойдалка одинарна на металевих стійках; лавка – 2шт., ігровий комплекс «Малюк», ігровий комплекс «Чемпіон»- коштує 25 750 грн. А ЛМР заплатила за нього – 49 000 грн.

Дитячий майданчик конфігурації №2 - балансир, пісочниця, гойдалка подвійна на металевих стійках – 2шт., ігровий комплекс «Дві Вежі», карусель – коштує 30 950 грн. Міськрада ж виклала за нього 42 590 грн.

Дитячий майданчик конфігурації №3 - балансир, пісочниця, гойдалка одинарна на металевих стійках, лавка, ігровий комплекс «Малютка» - коштує 14 770 грн. ЛМР купила такий самий за 27 265 грн.

Крім того, ГО «СПАС» підрахувала, що за даними підприємств, які спеціалізуються на дитячих майданчиках, у вартість дитячих майданчиків входить транспортування і встановлення ігрових елементів, і ця цифра складає орієнтовно 10-15 % від загальної вартості встановленого майданчика. А от в ЛМР в першій конфігурації доставка та установка склала – 47,4 % від загальної вартості майданчика, в другій конфігурації – 29%, а в третій – 45,8 %.

Виходячи із співставлення цих цифр, факти корупції очевидні і вражаючі. Відтак, чи не всі львівські медіа поспішили зробити передрук цієї інформації, не витрачаючи час на коментарі ЛМР, і не перевіряючи офіційні документи, що стосуються офіційних закупівель ЛМР дитячих майданчиків.

Наведені ГО «СПАС» корупційні схеми ЛМР не залишили байдужими і «Ні корупції!». Я також зробила офіційний запит до Управління молоді, сім’ї та спорту Департаменту гуманітарної політики ЛМР щодо закуплених конфігурацій дитячих майданчиків і їх вартості. Натомість мені відповіли, що інформації настільки багато, що мені варто особисто прийти і ознайомитися з нею.

Відповідь на запит Управління молоді, сім’ї та спорту Департаменту гуманітарної політики ЛМР

Відповідь на запит Управління молоді, сім’ї та спорту Департаменту гуманітарної політики ЛМР

Така відповідь мене трохи спантеличила, проте цікавості не відбила. Відтак, наступного дня я вже була в бухгалтерії Департаменту гуманітарної політики, де мала змогу подивитися офіційні документи про вартість закуплених дитячих майданчиків, їх встановлення і транспортування.

Згідно з документами, ЛМР дійсно закуповувала дитячі майданчики переважно трьох конфігурацій вартістю 49 000 грн, 42 590 грн та 27 265 грн. Підрядником майданчиків вартістю 49 000 грн і 27 256 грн було ТОВ «Центр дитячого та спортивного обладнання», що входить до групи компаній Interatletika. Майданчики вартістю 42 590 грн встановлювало ТОВ «Європейський парк».

На запитання «Ні корупції!» до начальника Управління молоді, сім’ї та спорту Володимира Шнайдера, чому саме ці підрядники зі встановлення дитячих майданчиків є незмінними впродовж років, той відповів, що вони зарекомендували себе якістю виконання робіт, а також тим, що згодні працювати не за передплатою.

«Оскільки кошти на закупівлю майданчиків у міському бюджеті затверджуються, але виділяться поступово, для ЛМР це дуже важлива умова співпраці. Тому підрядники встановлюють майданчики своїм коштом, а вже згодом отримують за це оплату», - пояснив Шнайдер.

Для прикладу наведу фото документів щодо закупівлі ЛМР найдешевшого дитячого майданчика за 27 265 гривень у генпідрядника ТОВ «Центр дитячого та спортивного обладнання.

Довідка про вартість виконаних будівельних робіт/витрати

Довідка про вартість виконаних будівельних робіт/витрати

 

Акт приймання виконаних будівельних робіт (1 сторінка)

Акт приймання виконаних будівельних робіт (1 сторінка)

Акт приймання виконаних будівельних робіт (2 сторінка)

Акт приймання виконаних будівельних робіт (2 сторінка)

Підсумкова відомість ресурсів, яка включає в себе поточну ціну за одиницю, яка включає в себе відпускну ціну, транспортну складову і зберігання на складі

Підсумкова відомість ресурсів, яка включає в себе поточну ціну за одиницю, яка включає в себе відпускну ціну, транспортну складову і зберігання на складі

Як видно з акту виконаних робіт (див. акт приймання виконаних робіт), окрім безпосередньої вартості ігрових елементів (20 825 грн), у вартість дитячого майданчика також входять встановлення (копання ям та укладання бетонної суміші), прямі витрати,  в тому числі заробітна плата будівельників, монтажників та вартість матеріальних ресурсів.

Також є загальновиробничі витрати, кошторисний прибуток, кошти на покриття адміністративних витрат будівельно-монтажних організацій, єдиний податок і податок на додану вартість.

І от вже перша несподіванка після аналізу документів. ГО «СПАС» стверджувала, що при закупівлі цього майданчика ЛМР виклала на транспортування разом з установкою 45,8 % від його вартості. Згідно ж документами ЛМР (див. підсумкову відомість) це не так, оскільки транспортування ігрових елементів, що входить до їхньої вартості, не перевищує і 1-го відсотка.

Телефоную заступнику голови правління ГО «СПАС» Олегу Пилипенку для того, щоб з’ясувати ситуацію з тим, як вони рахували. Зі слів пана Пилипенка, ГО «СПАС» провела ціле дослідження - зателефонували до однієї з відомих фірм зі встановлення дитячих майданчиків, отримали прайси, поцікавилися гарантіями, вартістю доставки та встановлення. І на цих даних зробили свої заключення про перевищення витрат з боку ЛМР. Одначе важлива деталь – у тих підприємств, які співпрацювали в ЛМР, про вартість майданчиків активісти не запитували.

Водночас, щоб ситуація із закупівлею дитячих майданчиків ЛМР прояснилася, ГО «СПАС» скерувала запит зі своєю арифметикою до Служби безпеки України. Нині чекають відповіді.

Замість висновків

1. Ніколи не сподівалась, що в питаннях закупівлі за бюджетні гроші буду захищати Львівську міськраду, оскільки у своїх блогах сама не раз ловила її на порушеннях. Одначе в моїй роботі найважливіше бути об’єктивною. Саме тому ГО «СПАС», яка робила своє дослідження, мала б зробити запити і до підрядників ЛМР. Це було б чесно і професійно. Тоді б цікавою була відповідь, коли б зазначені підрядники продавали місту майданчики дорожче, аніж конкретній людині. Інакше, порівняння прасів різних підприємств - це все одно що порівнювати ціни на базарі і в супермаркеті чи порівнювати авто різних марок.

2. У документах ЛМР, які я побачила, установка та транспортування дитячих майданчиків у Львові, коштує значно менше, ніж про це заявила ГО «СПАС». Іншими словами, інформація, поширена активістами є неправдивою.

3. За цікавим збігом обставин ГО «СПАС» зробила запит у міськраду щодо закупівлі дитячих майданчиків лише за той період, коли Департаментом гуманітарної політики ЛМР почав керувати Олег Березюк. До того часу пан Березюк очолював Департамент «Адміністрація міського голови». І також за цікавим збігом обставин саме у цьому департаменті свого часу стажувався Олег Пилипенко, нині заступник голови правління ГО «СПАС», якого, подейкують, саме пан Березюк не взяв на роботу в ЛМР.

4. Міський голова Львова Андрій Садовий повинен бути свідомий того, що так само, як і він використовує свою ручну ГО «Самопоміч» у власних інтересах, так само знайдуться люди, які будуть використовувати інші ГО у своїх інтересах. Прикро лише, що в таких випадках нівелюється саме поняття і призначення громадських організацій.

А так виглядає один з дитячих майданчиків, куплений коштом міста.

IMAG1058

IMAG1068

IMAG1062

IMAG1066
Валентина Новицька, «Ні корупції!»

Фото Валентини Новицької