Нові ідеї міндоходів щодо боротьби з корупцією навряд чи спрацюють в Україні

Хмара 2Чиновники проти бюрократів.

Міндоходів змінює правила боротьби з корупцією.

Перевіряти декларації одних держслужбовців будуть інші, які матимуть вищий ранг.

Головне завдання спецперевірок чиновників - забезпечити високий професійний і морально-етичний рівень кандидатів, що претендують на роботу в держорганах.

Експерти міністерства вважають, що для осіб, які претендують на зайняття посад в держорганах, потрібна ретельніша перевірка майнового стану, особистих доходів і членів їхніх сімей, а також відповідності витрат.

Наскільки ефективними будуть такі перевірки чиновників радіостанція «Голос Столиці» поговорила з керівником контактної групи Transparency International в Україні Олексієм Хмарою.

«Голос Столиці»: Який може бути взагалі рецепт боротьби з корупцією? Ми вже бачили різні програми, створення різних інституцій, підкомітетів.

Олексій Хмара: Насправді треба фіксувати конфлікти інтересів, тобто коли буде перетинатися публічна кишеня з приватною, у чиновника, особливо на високій посаді.

І от, власне, якщо говорити про декларування інтересів, то цим мала би займатися абсолютно незалежна інституція, так зване Антикорупційне бюро, в нього мали б бути повноваження розслідування.

Натомість, поки що в Україні - це мало реально.

Тому сьогоднішня пропозиція віддати ці функції Міндоходів могла б бути доречною, якби туди понабирали марсіан, тобто, абсолютно несумісних з корупцією людей.

На жаль, у нас до сих пір також працює і телефонне право, тому все буде залежати від конкретних виконавців у конкретному відомстві. Якщо вони будуть принциповими то система працюватиме, якщо ні - не буде в тому сенсу.

«Голос Столиці»: Якщо говорити про перевірку депутатських законопроектів, яка теж планується зараз у Міндоходів, то це може бути успішною практикою?

Олексій Хмара: Насправді цю опцію вже віддали самому парламенту.

У нас у Раді є комітет боротьби зі злочинністю і корупцією, який очолює Віктор Чумак.

Поки що перевірки вони не роблять, тому що півроку тільки занурюються в тему, а з осені почнуть працювати в цій сфері.

На мою думку, вони добре покривають практично всі корупційні ризики, в тому числі економічні. Я не бачу жодного сенсу віддавати ці опції Міндоходів.

До парламенту також направляються урядові законопроекти, які в фінансовій частині пишуться тим самим Міндоходів.

Не може інституція, яка пише законопроекти, сама себе перевіряти.

Українські чиновники в нових правилах боротьби з корупцією посилаються на досвід США. Там щорічно перевіряються декларації від п'яти до десяти відсотків співробітників.

 "Голос столиці"