Акуратне відкушування

Фото з сайту vladnews.ru

Фото з сайту vladnews.ru

В середині липня Львівська міська рада своїм рішенням «відкусила» частину парку «Залізна вода» під житлову та громадську забудову.

Це вже не перший випадок, коли дерева пускають під сокиру заради будівничих інтересів непересічних львів’ян.

Досі подібні рішення виконкому ЛМР про розроблення детальних планів територій поблизу парків так само фактично означали початок їх забудови котеджами, готелями та розважальними закладами. 

«Ні корупції!» з’ясував, чому стає можливим легально розпочати будівництво у межах міських львівських парків.

Ні парковій забудові або хіба що на околиці

На початку року міський голова Львова присягався, що він ніколи нікому не дозволить будувати у парках.

«Я завжди твердо стояв і стою на позиції заборони будівництва в парках. Усі люди, які мають бажання це робити, будуть завжди моїми опонентами. Я ніколи нікому не дозволю будувати в парках і буду використовувати для цього всі можливі і неможливі механізми. В парках ми нікому будувати не дамо», - цитата мера.

Та прикрість у тому, що на сьогодні, за словами члена незалежної профспілки «Захист праці» Роман Харука, ЛМР не встановила чітких меж Львова, що легко дозволяє вилучати парки і зелені території під забудови.

«Міською радою вже були зменшені території таких парків, як «Залізна вода», «Стрийський», «Високий замок», «Личаківський», Центральний парк культури і відпочинку ім.. Б. Хмельницького». Не потрібно вдаватись в розслідування. Щоб переконатися в цьому, досить лише сходити на прогулянку і подивитись, що на околицях парків вже стоять паркани, за якими з’являться новобудови», - зазначив Роман Харук.

Міський голова Львова Андрій Садовий апелює, що питання визначення та затвердження меж парків неодноразово не розглядалось на сесії міської ради, однак, переносилося.

«Скільки разів ми виносили на сесію міської ради ухвалу про межі парків. Я попрошу включити питання по межах парків у наступне пленарне засідання першим. Ці питання не голосуються, постійно з ініціативи депутатського корпусу переносяться», - бідкався міський голова.

Тут варто зауважити, що прес-служба ЛМР ще у 2010 році запевняла, що міська рада закінчує процес затвердження меж парків та зелених зон. Одначе деякі парки Львова і досі не мають чітко затверджених кордонів.

Виходить, або вже Садовий не такий наполегливий у питанні затвердження меж парків, або депутати його міськради геть безконтрольні.

Нині у Львові є 28 парків,  23 з яких мають визначені межі. Цікаво, що офіційних меж не мають парки, привабливі для навколишнього будівництва. Серед них парки «Залізна вода» і «Снопківський», про які піде мова далі.

Визначення та затвердження меж львівських парків було каменем спотикання для депутатів міськради кількох скликань. Вони постійно відкладали це питання на потім, оскільки без визначених меж було набагато простіше «кроїти» грошовитим львів’янам околиці парків для будівництва приватних особняків, котеджів, готелів і розважальних закладів. А потім, начебто для відводу підозр, розпочинати з ними завідомо програшні судові тяганини.

Для прикладу: після кількох років судової тяганини щодо приватного будівництва у Центральному парку культури та відпочинку ім. Богдана Хмельницького в центрі Львова Львівський апеляційний адміністративний суд ЛААС (до слова, там де раніше працював сумновідомий суддя-колядник Зварич) цього року своїм рішенням практично узаконив це будівництво. Позов до суду подавала громадянка Оксана Баляш. Вона - власниця будівництва на парковій землі за адресою Лижв’ярська, 42 і вона ж - дружина депутата Львівської облради від Партії Регіонів Олега Баляша. Громадянка Баляш оскаржувала рішення Галицького районного суду Львова, який у червні 2012 року визнав незаконною ухвалу Львівської міської ради, згідно з якою у 2009 році було вилучено 0,1022 га землі із парку, зараховано до земель міста та надано в оренду депутатовій дружині на 10 років для «обслуговування адміністративного будинку».

Або ще. 20 червня цього року працівники Управління екології та благоустрою департаменту містобудування ЛМР обстежили територію парку «Високий Замок» і виявили там незаконне будівництво огорожі на цементній основі на самовільно захопленій земельній ділянці приблизною площею 3 сотки. Як стражі порядку вони чесно склали протокол про адміністративне правопорушення та надали припис звільнити територію парку. Через місяць паркан лишається стояти на тому ж місці, і не треба бути ясновидцем, аби передбачити, що власник цього паркану так само, як і депутатова дружина, оформить законність свого будівництва через суд.

Під прикриттям

Боронячи лише на словах межі міських парків, нині Львівська міська рада продовжує розробляти детальні плани територій по всьому місту Львову. В тому числі «розробляються» і території, дотичні до парків. Так, Львівська міська рада ухвалила рішення № 583 від 12 липня 2013 року «Про розроблення детального плану території у межах вул. В. Стуса, вул. Тернопільської та парку «Залізна Вода».

Замовник розроблення детального плану території – Управління архітектури департаменту містобудування ЛМР із залученням фінансових джерел організацій, зацікавлених у розробленні містобудівної документації. Відповідальний за розроблення та фінансування детального плану території – Львівський апеляційний адміністративний суд. Очікувані результати після завершення робіт – упорядкування території з перспективним розміщенням житлової та громадської забудови, покращення обслуговуючої, інженерної та транспортної інфраструктури, вирішення питання резервування територій, оформлення землекористування.

Як пояснив IA ZIK директор департаменту містобудування ЛМР Андрій Павлів, це є територія, яка на сьогодні передбачає житлову та громадську забудову. Хоча, за словами мера Львова, «детальний план територій не має ніякого відношення до будівництва. Це наш обов’язок. Якщо ми цього не зробимо, ми не зможемо нічого в принципі там робити. Такі вимоги сьогоднішнього законодавства, вони є жорстокі, але їх треба виконувати».

У додатку до рішення ЛМР можна чітко побачити, що територія, яка передбачає забудову, хапнула кусень парку «Залізна вода», який до сьогодні не має офіційних кордонів.

Залізна вода_план
Детальні плани міській владі потрібні, бо без них вона не зможе виділяти земельні ділянки.

«Закон забороняє за відсутності плану зонування або детального плану території передачу земельних ділянок і земель держави або комунальної власності у користування фізичним або юридичним особам. Хоча, відповідно до Конституції, громадянин має таке право. Без детальних планів ми не маємо права змінювати цільове призначення земельних ділянок. Без детальних планів ми не можемо сьогодні виділяти земельні ділянки, що дуже важливо для формування бюджету розвитку міста», - цитата директора департаменту містобудування ЛМР Андрія Павліва.

Ймовірність дежавю

Ситуація з відкушуванням частини парку «Залізна вода» може красномовно повторити ситуацію довкола парку «Снопківський», який також досі без офіційних кордонів і в якому вже тривають протести проти незаконної забудови у парковій зоні.

26 жовтня 2012 року ЛМР ухвалила рішення № 737 «Про розроблення детального плану території району забудови на вул. Кримській». Замовник розроблення детального плану території – Управління архітектури департаменту містобудування з залученням фінансових джерел організацій, зацікавлених у розробленні містобудівної документації. Відповідальний за розроблення та фінансування детального плану території – товариство з обмеженою відповідальністю виробничо-торгове підприємство «Бодекс».

«Рішення виконкому ЛМР від 26 жовтня цього року про розроблення детального плану території району забудови на вул. Кримській фактично означає забудову у межах парку «Снопківський», заявляла тоді адвокат, арбітр міжнародної неприбуткової організації «Європейська арбітражна палата» Галина Янько.

За її словами, там є схема-додаток, на якій чітко видно, як крадеться парк Снопківський – землі природно-заповідного фонду. Не збігаються межі парку і межі забудови. Крадеться пару гектарів землі парку. Це при тому, що генпланом Львова там не передбачена забудова.

снопківський план
5 місяців активісти-захисники марно боронили Снопківський парк від забудови, а в березні цього року на них почали чинити тиск і залякувати. Тепер вони вже протестують не так активно.

За інформацією «Львівської газети»,  компанія, відповідальна за розроблення та фінансування детального плану території поблизу Снопківського парку належить одному з найбільших публічних акціонерних товариств — «Холдинговій компанії «ЕКО-ДІМ». Згідно з договором купівлі-продажу від 09.07.2010 року, Артемович В.І. продав ПАТ «Холдингова компанія «ЕКО-ДІМ» частку в статутному капіталі ТзОВ Виробничо-торгове підприємство «Бодекс» у розмірі 51%. Мешканці вул. Кримської переконані, що серед зацікавлених у будівництві є й представники міської ради, бо вже тричі виносили рішення про розроблення детального плану території.

Валентина Новицька, «Ні корупції!»

Схеми-додатки з сайту Львівської міської Ради