Львівщина. Перезавантаження?

images

Нова ера в боротьбі з корупцією на Львівщині мала б настати з приходом нового губернатора Віктора Шемчука, який вже у перший день своєї роботи на новій посаді урочисто пообіцяв, "будемо жорстко карати за будь-які прояви корупції, здирництва та хабарництва, будемо вимагати того, щоб на Львівщині був закон та порядок". 

«Ні корупції!» співставив заяви і наміри нового очільника Львівської обласної держадміністрації з тим станом речей, що є нині на Львівщині стосовно хабарництва, поборів, корупції і боротьби з цими явищами.

Губернаторові обіцянки: курс на відбивання рук

4 березня відбулося представлення нового очільника Львівської області Віктора Шемчука, який на цьому посту замінив Михайла Костюка (очолював адміністрацію з листопада 2011 року). Серед основних пріоритетів своєї роботи новий губернатор назвав добробут мешканців, їх безпеку та роботу на благо держави. «Запевняю вас, що ніхто ніяких ані політично-спонукальних, ані репресивних функцій виконувати не буде. Перед нами такі завдання ніхто не ставить, і я перед вами такі завдання ставити не будуть. Водночас ми будемо жорстко вимагати додержання законів, будемо жорстко карати за будь-які прояви корупції, здирництва та хабарництва, будемо вимагати того, щоб на Львівщині був закон та порядок», - заявив Шемчук.

Саме на боротьбу з хабарництвом, поборами та корупцією Віктор Шемчук обіцяв спрямувати всі свої сили. І боротися насправді є з чим. Невдовзі після того, як Шемчук очолив область, журнал Forbes на основі звіту Генеральної прокуратури України опублікував перелік регіонів-лідерів за кількістю корупціонерів і лідером серед найкорумпованіших областей України стала Львівщина.

Отже, пан Шемчук пообіцяв забезпечити суворий контроль за використанням державних коштів в області і так само запевнив, що корупціонерів на Львівщині не врятують ні кумівство, ні партійність. «Ми будемо проводити жорсткий контроль за використанням державних коштів. Будемо притягати до відповідальності, карати. Ми будемо карати осіб, які вчиняли розкрадання державного майна, порушували тендерні процедури, які займаються здирництвом, хабарництвом, вимаганням хабарів», - казав Шемчук.

Новий губернатор навіть хвалився, що найкраще, що він вміє робити у своєму житті, – це боротися з корупцією та хабарництвом. «Чиновник повинен бути свідомим, що його можуть провокувати на хабар, і навіть якщо він кивне головою, погоджуючись, це вже буде злочином, кримінальна відповідальність за який передбачає два роки позбавлення волі або ж штраф у розмірі однієї тисячі неоподаткованих мінімумів. Це стосується і тих, хто хабар пропонує. Варто запам’ятати: хто один раз взяв хабар, буде брати все життя, а хто один раз дав хабар, все життя їх даватиме», - сказав тоді Шемчук і додав: якщо на Львівщині хтось буде вимагати у когось хабарі, то про це слід негайно повідомити його, а він знає, як зробити так, щоб ця людина більше так не робила. «Тим, у кого тягнуться руки взяти хабар, ми їх прив’яжемо, або повідбиваємо», - пообіцяв Шемчук.

Усі цитати пана Шемчука щодо боротьби з корупцією наведені майже повністю не випадково. На початках своєї роботи він стільки разів говорив про це, що, здавалося б, навіть найзатятіший скептик волів би вірити – нова ера боротьби з корупцією не за горами.

Офіційний документ для покращення боротьби з корупцією

16 березня під час зустрічі з делегацією посольства США в Україні керівник ЛОДА Віктор Шемчук урочисто пообіцяв започаткувати нову програму «Львівська область - регіон без корупції». В результаті реалізації цієї програми Львівщина б мала стати пілотною територією у викоріненні організованої злочинності, корупції та відмивання коштів.

15 липня, тобто через чотири місяці, «Ні корупції!» надіслав офіційний запит ЛОДА з проханням надіслати текст програми «Львівська область - регіон вільний від корупції» (пошуки документа на офіційний сайтах результату не дали), а також повідомити чи є перші здобутки від реалізації цієї програми і які саме?
Яким було здивування, що, виявляється через чотири місяці після обіцянок пана Шемчука боротися з корупцією, чи не з розгону анонсованої ним програми досі немає!

Натомість у ЛОДА зробили відписку про іншу програму «Запобігання і протидії корупції у Львівській області на 2013-2015 рр.», розроблену ще на виконання Указу Президента України від 21.10.2011 № 1001/2011 "Про Національну антикорупційну стратегію на 2011 – 2015 роки", постанови Кабінету Міністрів України від 28.11.2011 № 1240 "Про затвердження Державної програми щодо запобігання і протидії корупції на 2011 – 2015 роки", розпорядження Кабінету Міністрів України від 18.07.2012 № 514-р "Про затвердження плану заходів з впровадження Ініціативи "Партнерство" "Відкритий Уряд" та відповідно до вимог розпорядження голови обласної державної адміністрації від 15.10.2012 № 700/0/5-12 "Про затвердження Порядку розроблення обласних (бюджетних) цільових програм, моніторингу та звітності щодо їх виконання".

Тобто, ця програма – розроблена не за ініціативи Шемчука. Єдине, що б могло бути приписане як плюс голові ЛОДА, це те, що Львівська обласна рада затвердила своїм рішенням цю програму 26 квітня 2013 року - вже за губернаторства Шемчука.

Офіційна відповідь ЛОДА на запит «Ні корупції!»

Офіційна відповідь ЛОДА на запит «Ні корупції!»

І ще - в офіційній відповіді ЛОДА було вказано, що в рамках боротьби з корупцією вони провели АЖ ОДИН «круглий стіл».

Питань, які так і лишились без відповіді, три.

По-перше, тексту анонсованої програми «Львівська область - регіон без корупції» досі нема? Чи вона ще дійсно ще розробляється?

По-друге, надсилаючи у відповідь іншу програму, ЛОДА таким чином намагалася замінити дійсне бажаним? Чи програма «Запобігання і протидії корупції у Львівській області на 2013-2015 рр.» і є шемчуківською програмою «Львівська область - регіон без корупції»? Але, до слова, такі програми на виконання нормативних актів Президента і КМУ має кожна область, тобто, на якесь ноу-хау у боротьбі з корупцією Львівщина претендувати не може.

По-третє, що, навіть від реалізації цієї «нешемчуківської» програми здобутків поки що нема? Принаймні, в офіційній відповіді ЛОДА про це - ні слова.

Статистика і факти: від шемчука і від прокуратури

Водночас сам Віктор Шемчук щиро вірить в існування міфічної програми «Львівщина – регіон вільний від корупції». Принаймні, на відзначення своїх 100 днів у кріслі губернатора у середині червня він навіть прозвітував про її перші результати!

Виявляється, за словами Шемчука, що «на сьогодні рівень злочинності на Львівщині відповідає тим критеріям, які є до Львівської області. Якщо Львівщина за територією, населенням, за рівнем промисловості, сільського господарства перебуває на 5-6 місці в державі, то і за рівнем злочинності – перебуває на тих самих позиціях. Тобто, діяльність правоохоронних органів відповідає тим викликам, які сьогодні є».

Тобто в принципі і так все добре! Але до всього ще й запрацювала програма «Львівщина – регіон вільний від корупції» і її перші результати - нещодавні резонансні затримання високопосадових осіб на хабарництві – міського голови Миколаєва та його заступників, декана юридичного факультету Львівської комерційної академії. Також, за словами Шемчука, розпочаті кримінальні провадження за розкрадання коштів на дороги.

«Загалом 19 проваджень щодо посадових осіб, які зловживали своїм посадовим становищем або розкрадали матеріальні ресурси, – це ті справи, які повинні показати, що ми не будемо миритися з таким станом речей», – похвалився Шемчук.

Тобто, ми маємо тішитися, що за весь час роботи супер ефективної антикорупційної програми нового губернатора (щоправда, так і не відомо, коли вона запрацювала, і чи є вона взагалі? – авт.) почато аж 19 проваджень щодо корупціонерів.

А тепер статистика хабарників від прокуратури Львівської області. Для прикладу візьмемо лише  липень цього року і покажемо, що корупціонерів ловлять за руку чи не щодня. І така ж ситуація була як до шемчуківської програми, так і після неї.

1 липня - посадові особи департаменту містобудування Львівської міської ради закупили у приватного акціонерного товариства саджанці липи найнижчої якості за завищеними цінами. Унаслідок зловживань при закупівлі зелених насаджень місцевому бюджету завдано збитків на понад 86 тис. грн.

5 липня - секретаря Рава-Руської міськради та за сумісництвом депутата від ВО «Свобода» впіймали на хабарі у 1 тис дол. за позитивно вирішене питання під час сесії Міської ради про виділення земельної ділянки під будівництв і обслуговування житлового будинку.

5 липня - у Львові впіймали 28-річну державну виконавицю на хабарі в 600 дол. за зняття заборони на отримання закордонного паспорта.

8 липня - посадовця одного з міжрайонних відділів кримінально-виконавчої інспекції Управління Державної пенітенціарної служби України у Львівській області впіймали на хабарі в 3 500 грн, які він вимагав як винагороду від раніше судимого громадянина за довідку про надання дозволу на виготовлення та видачу паспорта для виїзду за кордон.

12 липня - розшукуваного заступника міського голови м. Миколаєва взято під варту. Посадовець підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.368 КК України. Санкція даної статті передбачає позбавлення волі на строк від 8 до 12 років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3 років та з конфіскацією майна.

16 липня - викрито протиправну діяльність одного з керівників Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області, який вимагав 20 тис. євро від представника однієї з будівельних компаній Львівщини за незастосування стосовно фірми штрафних санкцій за порушення вимог законодавства у сфері містобудування.

19 липня - прокуратура вимагає покарати посадовців, через бездіяльність яких діти не навчалися та мешкали в антисанітарних умовах . Йдеться про виявлений прокуратурою Личаківського району факт злісного невиконання обов’язків по догляду за дітьми батьками двох неповнолітніх хлопчиків, віком 15 та 6 років. Діти роками мешкали в антисанітарних умовах, без належного лікування та не відвідували навчальних закладів. Водночас працівники установ охорони здоров’я, районного відділу освіти та відділу у справах дітей Личаківської райадміністрації ЛМР, знаючи про факт позбавлення цих дітей соціальних послуг, не вжили жодних заходів для відновлення їх прав.

22 липня – землевпорядник однієї з сільських рад Львівщини незаконно віддав у приватну власність три земельні ділянки. Посадовець, підробивши низку рішень сільради, незаконно передав у приватну власність трьом громадянам земельні ділянки вартістю майже 76 тис. грн.

22 липня - громаді Львова завдано півмільйона гривень збитків керівництвом автотранспортного комунального підприємства. Встановлено, що останні у серпні-грудні 2012 року закуповували пальне за завищеними цінами. Також з’ясовано, що посадовці цього підприємства вносили недостовірні дані у документацію стосовно обліку відпрацьованого робочого часу працівників АТП, відтак останнім не виплачувалась заробітна плата у належному обсязі.

23 липня - службовцем управління Укртрансінспекції у Львівській області зацікавилася прокуратура, бо він, не виявивши під час перевірки порушень законодавства у діяльності приватного підприємства, все ж вимагав та отримав від його власника неправомірну вигоду у сумі 4 тис грн за невжиття заборонних заходів до підприємства.

З такими темпами (це лише встановлені факти корупції, а скільки лишилося прихованими? – авт.) область навряд чи зможе стати «пілотною територією у викоріненні організованої злочинності, корупції та відмивання коштів». Тут губернаторові  жодна  програма, нехай і буде написана, та все одно не допоможе.

Валентина Новицька, «Ні корупції!»