Керівництво Шевченківського районного суду м. Києва ігнорує закони України. Заява інформаційного агентства «Поряд з вами»

Фото з сайту poryad.com

Фото з сайту poryad.com

Вже більше двох років в Україні діє Закон “Про інформацію”, яким передбачено право журналістів на безперешкодний доступ та професійну роботу у приміщеннях суб’єктів владних повноважень. Цей же закон передбачає, що відсутність акредитації або будь-якого іншого припису до установи не є підставою для відмови в допуску журналіста.

І більше 16 років діє Закон України про “Про державну підтримку ЗМІ”, згідно з яким відповідальність за перешкоджання службовій діяльності журналіста прирівнюється до відповідальності за скоєння таких же дій проти працівника правоохоронного органу.

Але охоронці Шевченківського суду, будучи міліціянтами, тобто, професійними охоронцями права, не цікавляться законами, про що кажуть навіть відкритим текстом: вони мають перед собою наказ голови суду, на підставі якого забороняють журналістам працювати в будівлі суду з фото- та відеотехнікою.

І тим більше для них не є аргументом, що коридори суду та навіть зали у той час, коли в них не відбувається засідання, є громадським місцем, в якому не тільки журналіст, а взагалі будь-яка людина має право вільного ведення фото- та відеозйомки.

Існуючі Правила пропуску до приміщень суду (№102/765 від 12.09.2005р.), які затверджені спільним наказом Судової Адміністрації України та МВС України та зареєстровані у Мінюсті, передбачають (п. 2.7), що прохід журналіста до суду відбувається лише за пред’явленням документа, що засвідчує особу. Даний наказ не містить жодної заборони на пронесення та використання журналістського обладнання, передбачаючи лише регулювання процесуальним законодавством фото- та відеозйомки судових засідань.

Перешкоджання законній професійній роботі журналіста є злочином, що передбачає відповідальність згідно 171 статті Кримінального кодексу України.

Але, на жаль, таке порушення законодавства у будівлі суду є системним. Інциденти з намаганням вилучити (навіть тимчасове вилучення є вилученням) обладнання журналістів відбуваються в цьому суді регулярно.

18 червня 2013 року журналістом ІА “Поряд з вами” Оленою Білозерською було подано до Шевченківського РВВС заяву про вищевказане правопорушення.

24 липня, тобто, більше ніж через місяць після подання заяви, працівники охорони Шевченківського суду в черговий раз перешкоджали журналісту інформаційного агентства, забороняючи працювати з фототехнікою у коридорі суду.

Інформаційне агентство “Поряд з вами” як суб’єкт інформаційної діяльності в Україні заявляє протест діям судової адміністрації Шевченківського району м. Києва та вимагає припинення незаконних дій установи, яка в першу чергу повинна дотримуватися законних прав громадян.

Ми закликаємо професійні спілки – як Незалежну медіапрофспілку України, так і Національний Союз Журналістів України, членами яких є працівники “Поряд з вами”, висловити свою позицію з приводу системного порушення прав журналістів судовою владою в Україні.

Ми звертаємо увагу Міністерства внутрішніх справ України на необхідність вчасного реагування на заяви журналістів, як то передбачено Кримінально-процесуальним кодексом України та наказами голови МВС.

Редакційна колегія ІА “Поряд з вами”,
24.07.2013 р.