Корупція vs економіка в окремому регіоні. Або три роки “губернаторства”

Фото Vesti Kherson

"Губернатор Херсонщини Микола Костяк" Фото Vesti Kherson

Серед різноманітних рейтингів, що їх складають журналісти для характеристики розвитку нашого суспільства, сумно виділяються рейтинги корупційних діянь українських  можновладців.

Коли ми ознайомилися з ТОП-10 найбільших хабарів за версією Тиждень.ua, то побачили, що Херсонщина має лідерство як за кількістю, так і за сумами хабарів.

Чому так?

Хто ті "герої"?

Хто їх знайшов та привів до влади?

Частина І: кадри як фундамент корупції.

Я хочу вибачитися за двомовність у поданні цього матеріалу.

Вона необхідна тому, що в ньому буде досить багато цитат або посилань на регіональні ЗМІ, які краще дати без перекладу.

А на Херсонщині більшість друкованих та електронних ЗМІ є російськомовними.

Та й "губернатор" не завжди полюбляє рідну мову.

До Херсонщини він потрапив випадково. Йому було все одно де працювати. Аби поцарювати. Він сам про це повідомив спільноті на першій же прес-конференції.  Правда, при цьому послався на завдання партії, яку ж і підставив (далі буде). Вперше на Херсонщину він потрапив у 2004 році на недовгий час першим заступником голови ОДА з питань агропромислового комплексу. Потім у 2006 році він знову намагався зачепитися за область, був включений рідною партією до списку депутатів обласної ради. Хоча працював у Києві. На сесії приїздив справно, жодного разу не виступав, жодного питання не підіймав.

А тепер щодо кадрової політики в розумінні херсонського "губернатора" як засад  корупції. Саме "губернатора". Бо, пан Микола Костяк почав саме з того, щоб навчити спільноту так його йменувати.  А заради цього підпису наказав навпроти свого кабінету натягнути борда довжиною півтора десятка метрів. Костяк борд

Інколи під його бордом виникали в декілька разів менші бордики з поздоровленнями народу зі святами від Януковича. Пропорції підписів, мабуть, повинні були показати народу, хто є гарантом Конституції в окремо взятому регіоні (до речі, то також слова М.Костяка). Януковичу для підпису залишалося місця вп’ятеро менше, ніж Костяку. Херсон Губернатор

Головна теза при царюванні – це керування спільнотою.

Виходячи з посади,  підходи до формування "команди" були відповідні: "Колишніх керівників-працівників звільнити без огляду на освіту та фах. Тільки своїх! Головне – відданість "губернатору". Фахова відповідність посадам – другорядний чинник! Так і виникли заступники: перший, головний та інші. Так прийшли й найбільш перспективні керівники райдержадміністрацій та керівники інших відомств (правда, при призначенні він дає зрозуміти спільноті, що українська мова йому не рідна – плутаючи при характеристиці регіону слова "депресивна область" та "репресивна область", чи, може, то Фрейд винний…).

На презентації "команди" слід зупинитися окремо, бо від неї вже не залишилося нічого. Всім їм потім була запропонована роль "невісток".

Перелічимо кількох із них та їхні "заслуги" перед суспільством та перед "губернатором".

В'ячеслав Білий, перший заступник, "єдиний в Україні" такого статусу керівник апарату. Про його вклад у рішення питання по відбудові Херсонського бавовняного комбінату як головного фахівця ми зупинимося в другій частині, коли говоритимемо про економічне становище регіону. Єдине, чим він запам'ятався, якщо не брати покращення економіки своєї окремо взятої родини, то це вкрай негативний результат при втручанні в роботу виборчих штабів та негативну оцінку діяльності організаційного блоку при останній комплексній перевірці роботи облдержадміністрації навесні цього року.

Анатолій Хоменко, головний заступник. Ефективний менеджер по розподілу коштів (бюджетних, не бюджетних, інвестиційних та інш). Його навіть народ наділив прозвищем "бульдозер". Тільки його руками Костяк і маніпулював коштами. Найбільш гучні корупційні скандали пов’язані з Хоменком. Зупинятися довго не будемо. Найголовніші:

-      Тендер з Міносвіти на закупівлю шкільних автобусів на 33 млн грн., з яких 10 млн відразу Хоменко та компанія працівників міністерства поцупили. Гучний скандал розгорівся, коли хоменківський завод "Анто-Рус" так і не виконав держзамовлення, тендер скасували, грошенят не знайшли.

-      МВС купив автозаки у Хоменка вчетверо дорожче, ніж запропоновано харків'янами.

-      Квінтесенцією бендерівських оборудок стає продаж міліціянтам автобусів з перебитими номерами на шасі, які були під заставою у банку.

-       Найбільший Список «славных» дел "бульдозера" обійшов багато ЗМІ.

Ми не будемо переказувати розмови простого люду про те,  що Хоменко начебто заробляв гроші не тільки собі, а й родині "губернатора", забезпечував його закордонні вояжі, транспортні послуги, будівництво елітної нерухомості та інше. Тому й вважався головним заступником.

Звільнили після гучних скандалів з бюджетними грошима. На цьому тлі куплений диплом та інші "дрібнички" залишилися непомітними. Але "губернатор" втратив головного помічника у своїх справах. Більш, ніж півроку шукав заміну. Знайшов достойну(про це далі).

А Хоменко, кажуть, купив собі посаду в Києві. Віце-президентом невідомої пересічному українцеві установи з гучною назвою Міжнародна торгова палата України (ICC Ukraine). Застерігаю, щоб не плутали з такою поважною організацією як Торгово-промислова палата України!

Інші заступники у кількості, що перевищувала інші регіони: С.Кіщенко, О.Гонтар, В.Котєнков, А.Яценко – вже зараз ніхто не згадує про них. Вже третя ротація.

Окремий "земельний" загін. Керівники райдержадміністрацій. Дамо лише трьох. Найбільш наближених. Перспективних. Особисто представлених.

Олексій Морєв, колишній голова Голопристанської райдержадміністрації. По ньому розпочиналося досудове розслідування (якихось 4 гектари земельки йшли під приватизацію з нанесенням державі збитків 1,8 млн грн).

Перед виборами гучний скандал з аферою навколо газифікації одного з сіл. Гроші у людей взяли, відсвяткувала з піснями та танцями. Труби прокласти забули.

Викрутився, зараз у Києві в якійсь із адміністрацій.

Ярослав Павлівський, колишній голова Бериславської райдержадміністрації. Друге місце у загальнодержавному ТОП-10 за 2012 рік. Він та його син, колишній працівник СБУ, звинувачуються в одержанні хабара у розмірі майже 7 млн. грн. за надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки для ведення фермерського господарства та за прийняття рішення про передачу земельної ділянки площею 24 га у власність. Зараз іде суд.

Єгор Устінов, колишній голова Скадовської райдержадміністрації. Кум Костяка. Фігурант статті  "Земля та люди. Або що земля робить з людьми, які мають право ставити свої підписи де завгодно".

Знову земелька. Десяток ділянок під приватну забудову у центрі міста-курорту державного значення Скадовська.

Хабар, який нібито для передачі Устінову, як перший транш, брав колишній начальник обласного Управління у справах захисту споживачів О.Драмарецький у сумі 100 тис доларів, не доведений. Драмарецький втік. Нині він у розшуці з бюджетними грошима, які йому передавали столичні убозівці. Питання зам'яли. Було ще багато скандалів, в т.ч. й внутрішньопартійних. Тут вже прийшлося колегіально гасити : і партійними, і адміністративними засобами.

Устінова на днях призначено … першим заступником голови облдержадміністрації Костяка.

Цитата "Цікавий збіг обставин: і Є.Устинов, і О.Морєв, і Я. Павлівський були призначені нинішнім головою ОГА М.Костяком відразу після приходу до влади. Вони з “нової хвилі” районних керманичів, найбільш довірених осіб та таких, кого обласний очільник ставив за взірець іншим у всіх справах. Мабуть,  ”випадково” всі ці райони, які вони очолили, мають чималу берегову лінію (Скадовський та Голопристанський на Чорному морі, Бериславский – на Каховському водосховищі та на р.Дніпро)."

Не тільки очільники адміністрацій та їх заступники, багатьох з яких ми не згадали за браком часу. Але є ще колишні керівники інших організацій та служб, які були або узгоджені з Костяком дякуючи Указу Президента України (без якого ніхто не може в область ні з відкіля прислати своїх), або безпосередньо Костяком запропоновані. Ось лише двоє з них, з "команди" Костяка:

В.Власенко, колишній директор ДП "Херсонстандартметрологія" втратив посаду за хабар трохи більше ніж 200 тис грн.

М.Чорноморченко, колишній керівник Головного державного управління охорони водних живих ресурсів у Херсонській області, "залетів" на хабарі в сотню тисяч відразу з двома підлеглими. Суд відбувся, винних покарано позбавленням волі.
Більше тут (раніше на сайті були й перший, й другий херсонські гнійники).

Дуже важко зрозуміти, чим Костяк так задовольняє  В.Ф.Януковича, що той, незважаючи ні на які "ляпи" свого ставленика, продовжує йому довіряти. Може, кадрові проблеми то пусте? Хоча вони слугують фундаментом іншим проблемам.

Корупція є скрізь. Янукович неодноразово визнавав існування цього явища. Постійно об'являв їй війну, та постійно програвав. Янукович же погоджується і з зникненням багатьох мільярдів гривень в кишенях  можновладців тільки під час тендерних процедур. Він же може крізь пальці дивитися на те, що в Україні найдорожчі в світі швидкісні потяги, найдорожчі в світі стадіони та інші будівлі. І тут не до якості. Працює воно чи ні – хіба то питання? Ми ж можемо собі навіть дозволити для прикордонників і шкарпетки за майже три сотні гривень за пару купувати.

Але, повернемося до херсонських реалій. Микола Костяк зміг побудувати "команду", що перемагає в загальнодержавному змаганні за кількістю та "якістю" хабарів відносно одиниці валового продукту, що виробляється в області. "Якість" хабарів його ставлеників відносно середньої зарплати в області (стійке місце в останній трійці на протязі всіх років "царювання") також на першому місці в державі. Це безперечно!

При цьому він цинічно повчав оточення, що корупція – це погано, це не достойно людини!  Зацитуємо  його "програмну статтю" Коррупция – путь к деградации общества и личности:

" Очевидно, что коррупция – это деградационный путь, который несовместим с развитием личности. На мой взгляд, с моральной, чисто человеческой точки зрения, быть коррупционером так же низко, как быть преступником или вором. Приступая полтора года назад к обязанностям губернатора Херсонщины, я прекрасно понимал все это. Знал я, что и через год, и через два ментальная установка для человека на безразличие к обществу, в котором он живет, будет оставаться неизменной. И все же с несколькими единомышленниками мы попытались ситуацию изменить в корне." (????)

Правда, размістив він цей опус аж у такому "широковідомому" на Україні виданні "Вестник Московского антикоррупционного комитета при МТПП" №1/ 2012 г.

Мабуть, щоб українці його не запідозрили у невиконанні власних життєвих принципів. А може, щоб, не дай боже, Віктор Федорович не побачили? Знову підстава?

А тепер найголовніша підстава. Політична!

Костяк не тільки не зміг навіть призупинити економічне падіння в регіоні (про це далі сухою мовою статистики)! Він навіть не зміг зберегти ті відсотки народної довіри рідній партії, які були до нього – замість 39% у 2006-му -  29% – у 2012-му. Це ж треба було створити й дати попрацювати "команді", щоб десять!!! відсотків загубити у біло-блакитному регіоні! Мало того, з п’яти виборчих округів, один (а це 20%) віддали комуністам, вперше з 1994 року. З п’яти мажоритарників взагалі витягли лише трьох (60%), а двох - віддали опозиції.

І після цього він залишається на посаді?! Йому дозволяють знову вийти сухим із води? Правда, ціною заміни декількох керівників райдержадміністрацій та всіх заступників! Від "команди", що прийшла три роки тому,  не залишилося жодного! Чи не забагато "невісток, що винні у всьому"? Може, дешевше було б одного замінити?

(далі буде  Частина ІІ: економіка як наслідок корупції)