На Львівщині шахтарів навчили в’язати шкарпетки

originalСкладається враження, що деякі гроші у державному та місцевих бюджетах закладаються спеціально для того, щоб їх потім украли.

Мова йде про виділення коштів на створення нових робочих місць.

Цими грошима найлегше маніпулювати.

Інколи чиновників ловлять за руку і притягають до відповідальності, а іноді - все робиться так майстерно, що навіть прокуратура не знаходить складу злочину.

«Ні корупції!» з’ясував на прикладі Львівщини, як можна «освоїти» державні мільйони на створення нових робочих місць для шахтарів і не бути при цьому покараними.

Швидкі для збагачення гроші

Кожне місто і область України має свою програму зайнятості населення.

Всі територіальні програми сформовано на виконання статті ст. 14 Закону України «Про зайнятість населення», Законів України «Про місцеві державні адміністрації», «Про місцеве самоврядування в Україні» та на виконання наказу Міністерства соціальної політики України від 5 жовтня 2011 року № 383 «Про розроблення та узгодження проектів територіальних (регіональних) програм зайнятості населення на 2012-2013 роки».

Кожна така програма має розділ «Розширення сфери застосування праці шляхом створення робочих місць»,  і цей розділ справно фінансується «за рахунок коштів фонду підтримки підприємництва, асигнувань місцевого бюджету, коштів підприємств для створення нових робочих місць та організації оплачуваних громадських робіт, коштів Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, в межах його фінансових можливостей, і Фонду соціального захисту інвалідів та інших не заборонених чинним законодавством джерел».

Крім того, є спеціальні програми на кшталт Державної програми створення нових робочих місць для забезпечення зайнятості населення вуглевидобувних регіонів, яка напряму визначає механізм спрямування Фондом загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття коштів на створення нових робочих місць для забезпечення зайнятості населення вуглевидобувних регіонів.

Так, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 30.06.2010 № 527 «Про створення нових робочих місць для забезпечення зайнятості населення вугледобувних регіонів»,  затверджено розподіл між обласними державними адміністраціями коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття на створення нових робочих місць для забезпечення зайнятості населення вугледобувних регіонів.

Волинська ОДА отримала 5 400 тис грн., Дніпропетровська ОДА – 32 480 тис грн., Донецька ОДА – 172 160 тис грн., Кіровоградська ОДА – 4 360 тис. грн., Луганська ОДА – 130 750 тис грн. і Львівська ОДА – 14 840 тис грн.. Разом – 360 мільйонів гривень!

Нога в ногу зі щедрим державним фінансуванням створення нових робочих місць для шахтарів йдуть повідомлення про крадіжки цих коштів. Ось лише деякі з них:

2012 рік – У Волинській області прокуратура порушила кримінальну справу стосовно депутата Волинської обласної ради, якому інкримінували розкрадання 6 мільйонів гривень, виділених за державною програмою зі створення додаткових робочих місць для забезпечення зайнятості населення Волинської області як вуглевидобувної. Отримавши кошти по безготівковому рахунку, депутат спільно з іншими співучасниками кошти перевів на рахунок іншого підприємства і отримав готівку.

2012 рік – У Луганській області в 2010 році одне з комерційних підприємств стало переможцем конкурсу бізнес-планів зі створення нових робочих місць для мешканців шахтарських населених пунктів. В результаті перевірки встановлено, що насправді роботи виконані не в повному обсязі, а виділені кошти привласнені та оприбутковані у вигляді обладнання для приватної комерційної структури. Щоб приховати злочин, посадовці фірми внесли до звітних документів неправдиві дані про кількість працевлаштованих громадян. Державні збитки - близько 1 млн грн.

2013 рік – У Донецькій області виділені на створення нових робочих місць в Єнакієвому бюджетні кошти викрадені і виведені за кордон. Посадові особи одного з підприємств у рамках інвестиційного проекту отримали 8 млн грн. державних коштів на створення понад 80 робочих місць. Проте ці гроші вони використовували не за призначенням, а для придбання у підприємства, яке знаходиться в офшорній зоні, імпортного устаткування для виготовлення залізобетонних опор ліній електропередач. У документах реальну вартість придбаного устаткування було завищено більш ніж удвічі. У результаті посадові особи незаконно списали і вивели за кордон отримані з державного бюджету грошові кошти на суму, еквівалентну 5 млн грн.. Крім того, було завищено заявлену до відшкодування суму ПДВ на 1,6 млн грн..

Апогеєм розкрадання державних коштів безумовно можна вважати 2011рік, коли було затримано голову Державної служба зайнятості і виконавчого директора Фонду соцстраху Володимира Галицького. Слідчі, які вели його справу, знайшли 7 схем, за якими він крав бюджетні кошти.

Тоді зловживання знайшли і стосовно виконання Державної програми створення нових робочих місць для забезпечення зайнятості населення вуглевидобувних регіонів. Автор статті у «Дзеркалі тижня» Юрій Бутусов пише: «На програму створення робочих місць для жителів вуглевидобувних регіонів держава виклала у 2011 році 360 млн. грн— приблизно по 102 тисячі на кожного учасника програми. Однак грошей у такому обсязі, за даними слідства, жоден шахтар не побачив. Відкати і мертві душі з’їли більшу частину цієї суми».

І це найцікавіше, київські слідчі ще в 2011 році встановили факти розкрадання грошей на створення робочих місць для шахтарів, натомість навіть цього року, у 2013-му, львівські чиновники, яким випало освоювати «шахтарські гроші», справно звітують про чесне застосування кожної копійки з виділених понад 14 мільйонів гривень! І досі стоять на своєму!

Качелі-каруселі 2010 рік

Відповідно до Постанови КМУ від 30.06.2010 № 527 «Про створення нових робочих місць для забезпечення зайнятості населення вуглевидобувних регіонів», Львівській області із державного бюджету було передбачено 14 млн грн. Головою обласної державної адміністрації підписано розпорядження від 29.07.2010 № 727 «Про створення нових робочих місць для забезпечення зайнятості населення Львівської області», згідно з яким районні державні адміністрації та міські голови міст обласного значення мали подати пропозиції щодо участі підприємств у зазначеній Програмі та їх бізнес-плани.

На запит «Ні корупції!» чиновники ЛОДА повідомили, що переможцями конкурсу бізнес-планів визначено три підприємства, а саме: ДП «Жовківське лісове господарство», ТзОВ «ДЮНА-ВЕСТА» та ТзОВ «Галицька здоба». Кошти серед переможців конкурсу були розділені так: - ДП «Жовківське лісове господарство» – 6,0 млн. грн. на створення 110 робочих місць; - ТзОВ «Галицька здоба» – 4,1 млн. грн. на створення 43 робочих місць; - ТзОВ «ДЮНА-ВЕСТА» – 3,9 млн. грн. на створення 40 робочих місць.

Офіційна відповідь ЛОДА на запит "Ні корупції!"

Офіційна відповідь ЛОДА на запит "Ні корупції!"

2011 рік. У липні депутати Львівської обласної ради визнали провальною програму зі створення нових робочих місць на вуглевидобувних підприємствах у 2010 році, оскільки нові робочі місця створили, але у регіонах, які не належать до вуглевидобувних.

Нові робочі місця мали б бути створені Червонограді та Сокальському районі, які є шахтарськими. Натомість, кошти були спрямовані в інші райони, зокрема, Жовківський - «Жовківське лісове господарство» та Яворівський - «Галицька здоба». Лише один переможець конкурсу бізнес-планів панчішно-шкарпеткова фабрика «ДЮНА-ВЕСТА» базується у  Червонограді.

«У нас вивільнені шахтарі є у Сокальському районі та у місті Червонограді. А тому постає логічне запитання – де ж підприємці таких міст, як Львів, Мостиська чи Перемишляни візьмуть вивільнених шахтарів? Мабуть логіка підказує, що саме у цих районах є значна соціальна напруга у зв’язку із закриттям шахт, а тому там необхідно створювати робочі місця. Однак, комісія, створена в облдержадміністрації відповідно до вищезгаданої постанови, була іншої думки. До конкурсу вона допустила 17 бізнес-планів, з них лише 6 – сокальсько-червоноградських. Як результат – кошти отримали підприємства із Жовкви та Львова. Що цікаво, то аналізуючи надані на розгляд комісії бізнес-плани підприємств вищевказаних міст, у членів комісії не виникло питань, яким чином і за рахунок чого ДП «Жовківське лісове господарство» може створити 110 нових робочих місць та де воно візьме більш як 200 тис. грн на місяць на зарплату цим людям? Також дивно, чому не виникло питання, як ТзОВ «Галицька здоба» збудує завод з випічки кондитерських виробів на 43 робочі місця, не маючи земельної ділянки?», – наголосила депутат ЛОР від фракції «Фронту змін» Ганна Костюк.

Як результат, за 2010 рік підприємства-переможці конкурсу зі створення робочих місць для шахтарів не дотягли й до половини своїх обіцянок. Станом на 1 січня 2011 року ДП «Жовківське лісове господарство» створило всього 15 робочих місць, а ТзОВ «Галицька здоба» – 5. Отже, вибрані підприємства не виконали зобов’язань перед державою на 83%. Лише рік потому переможці конкурсу дотягли до заявлених показників, принаймні на папері.

2011 рік. Знову проведено конкурс бізнес-планів з працевлаштування шахтарів. Ціна питання була вже майже 15 млн грн. державних грошей. За словами тієї ж Ганни Костюк, відповідна Постанова КМУ «Про створення нових робочих місць для забезпечення зайнятості населення вуглевидобувних регіонів» №264 вийшла 17 березня 2011 року. І лише 21 квітня 2011 року районні управління соціального захисту населення повідомили підприємствам, що термін подання бізнес-планів у Львівське управління соціального захисту населення – 22 квітня 2011року.

Та незважаючи на стислий термін написання бізнес-планів, власне одну ніч (протягом дня керівники підприємств збирали довідки у різних інстанціях, яких потрібно було надати більше як 10), комісія розглянула близько 30-ти пакетів документів. До того ж, із Сокальського району та міста Червонограда надійшло 11 бізнес-планів із різних галузей економіки – будівництва, легкої промисловості, сільського господарства, меблевої промисловості, комунального господарства, торгівлі.

Однак, за словами депутатки ЛОР, гроші знову дістались справжнім «шахтарським» регіонам, таким як – Пустомити, Львів, Мостиська. Більше того, – кошти дали підприємствам, які створюють більше робочих місць, ніж у них є насправді. Якщо взяти по спеціалізації підприємств, то це вантажні перевезення, випікання хліба, реставрація, виробництво деревних пілет. Хоча у Постанові чітко вказано – «Бізнес-плани підприємств-учасників конкурсу повинні відповідати пріоритетам розвитку економіки, визначеним у програмі соціально-економічного розвитку регіону…».

Тобто, у вищезгаданій Програмі галузі вантажних перевезень, реставраційних робіт, хлібопекарська – не визначені пріоритетними. Натомість, пріоритетною галуззю є сільське господарство. Крім того, окремим пунктом Програми вказується, що: «подолання соціальних та екологічних наслідків, пов’язаних із закриттям та виробничою діяльністю шахт Сокальсько-Червоноградського регіону».

2012 рік. Депутати ЛОР знову визнали провальною Програму «Про створення нових робочих місць для забезпечення зайнятості населення вуглевидобувних регіонів» на Львівщині за 2010-2011 рр., а роботу Львівської ОДА у плані проведення тендерних процедур, контролю та моніторингу за виконанням програми – незадовільною.

«Ця програма – яскравий приклад того, коли є ресурс і сприяння зробити щось, але в результаті ми отримуємо негативні наслідки. Велику кількість коштів витрачено, а не створено заявлені робочі місця, не створено виробничої потужності на Львівщині. Програма не є виконана. Вина цьому лежить на ОДА, інших службах, які мали чітко моніторити цю програму. Неправильно були проведені тендери у 2010, 2011 роках», – зазначив член постійної комісії з питань контролю за ефективністю виконання державних і обласних програм та рішень ЛОР Олесь Старовойт. За його словами, на 2012 рік Кабмін ще й збільшив фінансування на цю програму. «Якщо така ситуація на Львівщині – то може краще відмовитися від цих коштів», – зазначив Старовойт.

Собаки гавкають – караван іде

Незважаючи на депутатський галас і їхнє невдоволення реалізацією програми, обласна прокуратура, яка перевіряла законність освоєння державних коштів у межах шахтарської програми на Львівщині, НЕ ВИЯВИЛА жодних фінансових порушень. Прокурори знайшли лише порушення в діяльності ДП «Жовківське лісове господарство» під час проведення відкритих торгів по закупівлі верстатів для оброблення дерева та інших матеріалів. Однак, незважаючи на порушену проти чиновника лісгоспу кримінальну справу, він так і не сів, бо його амністували.

Шахтеры Львов 1а

Шахтеры Львов

Офіційна відповідь прокуратури Львівщини на запит «Ні корупції!» стосовно виявлених порушень при виконання шахтарської програми.

Скільки б місцеві депутати не нарікали на порушення при створенні робочих місць для шахтарів  і скільки б не вказували пальцем на відверте нівелювання закону, але «на папері усе правильно». КРУ, Рахункова, прокуратура порушень не бачать. Чудо-феномен, вважаєте?!

Наприкінці 2011 року, коли заарештували директора служби зайнятості Володимира Галицького, депутат ЛОР від ВО «Свобода» Михайло Блавацький вкотре заявив, що Львівська обласна рада вже давно б'є на сполох - гроші на створення робочих місць для шахтарів розкрадаються.

«Ми навели багато фактів, коли кошти було витрачено неефективно, зі значними порушеннями. Більше того, ми отримали листа від управління СБУ у Львівській області, де зазначено, що державні кошти, виділені за цією програмою, розподілено між підприємствами, які не мають юридичного та фактичного стосунку до вуглевидобувних районів. Тобто можна було говорити про корупцію під час розподілу коштів», - сказав тоді пан Блавацький.

Можливо, розгадка цього чудо-феномену якраз і криється в мимоволі сказаних паном Блавацьким словах. Корупція при створенні нових робочих місць для шахтарів починається не з підприємств- переможців конкурсу бізнес-планів, а саме з чиновників-розпорядників коштів.

І не на Львівщині починається, а з самого Києва. Бо як іще можна пояснити той факт, що Володимира Галицького затримали за підозрою в незаконному збагаченні під час створення робочих місць для колишніх шахтарів, тобто, іншими словами, він украв шахтарські гроші, а потім раптом ці гроші дійшли до Львівщини цілими і збереженими.

Виходить, гроші освоїли ще в Києві, у Львові їх переполовинили, а в Жовківському, Яворівському районах і в м.Червоноград – уже четвертували.

І всі мовчать і йдуть далі. І нехай собі собаки гавкають. Отака от вертикаль. Жодного чудо-феномену.

Валентина Новицька, «Ні корупції!»