SOS! Україна: примусове психіатричне лікування активістки

Фото с сайта 061.ua

Фото с сайта 061.ua

70-річну активістку та правозахисницю в Україні було поміщено до психіатричної лікарні проти її волі, ймовірно, щоб помститись за її діяльність.

Раїса Радченко є членом кількох місцевих громадських організацій в Запоріжжі, Україна, і активно виступає проти корупції та зловживань з боку міліції, підтримує місцевих мешканців, які намагаються відстоювати свої права. На початку червня вона відвідала Київ, щоб передати клопотання від імені мешканців Запоріжжя до Генеральної прокуратури та Адміністрації Президента. Раніше вона також організувала збір підписів під петицією з вимогою відставки мера Запоріжжя. 

Дарина Радченко, дочка Раїси Радченко, повідомила, що 10 липня двоє співробітників міліції і психіатр прийшли до них додому і повідомили Раїсі Радченко, що було прийняте судове рішення про її примусове психіатричне обстеження.

Вона раніше не страждала на психічні захворювання.

Раїса Радченко відмовилась відчинити двері, тому що відвідувачі не змогли надати будь-які документи, що підтверджували б рішення суду.

11 липня вона сама вирушила з донькою і п'ятирічним онуком до Ленінського районного суду, щоб отримати більше інформації про рішення.

За словами Дарини Радченко, в приміщенні суду як мінімум 30 міліціонерів затримали її матір та стримували їх усіх; Дарина Радченко отримала синці на руці.

Наступного дня Дарина Радченко зустрілась із головним лікарем Запорізької обласної психіатричної лікарні, який повідомив їй, що рішення суду було прийняте на підставі заяв про асоціальну поведінку Раїса Радченко від двох двірників, які працюють у її кварталі.

Тільки згодом він зміг показати Дарині Радченко копію рішення суду про стаціонарне психіатричне обстеження.

13 липня Дарина Радченко мала коротку зустріч із матір’ю в психіатричній лікарні, де вона дізналась, що мати вже проходить лікування за відсутності будь-яких судових рішень, які дозволяли б її примусове психіатричне лікування.

Лікарі вводили їй Аміназин, сильний седативний препарат, який часто використовується для лікування маніакально-депресивного психозу і шизофренії.

Її дочка також зауважила синці на тілі своєї матері. 15 липня суд ухвалив, що Раїса Радченко має бути поміщена до психіатричного стаціонару, тому що вона демонструє поведінку, яка "становить загрозу для суспільства".

Будь ласка напишіть негайно українською, російською або своєю рідною мовою:

  • Вимагайте, щоб Раїсі Радченко було надано можливість пройти психіатричну експертизу за межами Запорізької області для забезпечення неупередженості, за участю лікаря-психіатра із Асоціації психіатрів України, та щоб її не піддавали будь-якому лікуванню, поки вона не вичерпає всі засоби правового захисту;
  • Нагадуйте владі, що вона зобов'язана не тільки забезпечити, щоб захисники прав людини могли здійснювати свою діяльність безперешкодно, але й захистити їх від будь-якого насильства, погроз або помсти, відповідно доДекларації ООН про правозахисників (1999);
  • Вимагайте розслідування можливого жорстокого поводження із Дариною Радченко та Раїсою Радченко з боку працівників міліції.

Будь ласка, надсилайте свої листи ДО 26 серпня 2013р.:

Генеральний прокурор України

Віктор Пшонка

Вул Різницька, 13/15

01601 Київ, Україна

Факс: + 380 44 280 2851

Звернення: Шановний пане Генеральний прокурор

Уповноважений Верховної Ради України з прав людини

Валерія Лутковська

Вул Інститутська 21/8

01008 Київ, Україна

Електронна пошта: omb@ombudsman.kiev.ua

Звернення: Шановна Валеріє Володимирівно

Копії листа надішліть також до дипломатичних представництв України у вашій країні. 

Приклад листа:

Шановний/Шановна...

Я пишу Вам у звя'зку із примусовим лікуванням Раїси РАДЧЕНКО із Запоріжжя.

Я закликаю вас вжити заходів для того, щоб Раїсі Радченко було надано можливість пройти психіатричну експертизу за межами Запорізької області для забезпечення неупередженості, за участю лікаря-психіатра із Асоціації психіатрів України, та щоб її не піддавали будь-якому лікуванню, поки вона не вичерпає всі засоби правового захисту;

Я нагадую Вам, що влада зобов'язана не тільки забезпечити, щоб захисники прав людини могли здійснювати свою діяльність безперешкодно, але й захистити їх від будь-якого насильства, погроз або помсти, відповідно до Декларації ООН про правозахисників (1999).

Я вимагаю розслідування можливого жорстокого поводження із Дариною Радченко та Раїсою Радченко з боку працівників міліції.

З повагою,

...

Місце, дата, підпис.

ДОДАТКОВА ІНФОРМАЦІЯ

Amnesty International раніше уже звертала увагу на застосування примусового психіатричного лікування проти захисників прав людини. У листопаді 2009 року Андрій Бондаренко, активіст профспілки у Вінницькій області України, опинився під загрозою примусового психіатричного лікування, але рішення про його примусове лікування було скасовано після того, як Amnesty International опублікувала акцію термінової допомоги у його справі (UA: 232/10 Індекс: EUR 50 / 001/2011

http://amnesty.org/en/library/info/EUR50/011/2010/en )

Ім'я: Раїса Радченко, Дар'я Радченко

Стать: жіноча

UA: 177/13 Індекс: EUR 50/010/2013

Дата випуску акції термінової допомоги: 15 липня 2013

Міжнародна Амністія в Україні