Львів перетворюється на Нью-Васюки

Фото з сайту kp.ua

Фото з сайту kp.ua

Фактичний простій збудованих до Євро-2012 об’єктів жодним чином не зупиняє впертих намірів міських і обласних чиновників Львівщини від планів перетворити Львів на спортивні Нью-Васюки.

У планах – гучно провести Євробаскет-2015 та Олімпіаду-2022.

Попередня вартість будівництва арени до «Євробаскету-2015» - 35 мільйонів доларів. Проект «Олімпійська надія-2022», який включає у себе підготовку заявки на проведення зимових Олімпіади-2022, оцінюється в понад 3 мільярди доларів.

І поки чиновники Львівщини ласо очікують освоєння таких коштів, «Ні корупції!» підрахував, скільки фінансових порушень вони вже здійснили при підготовці і проведенні в Україні фінальної частини чемпіонату Європи 2012 року з футболу. Попередній висновок – новітні бЕндери не дрімають.

Прекрасне майбутнє
Корпорація «Альтіс-Холдинг», яка уже зводила Львівський аеропорт до Євро-2012, розпочала підготовчі роботи у Львові для будівництва арени до «Євробаскету – 2015». Багатофункційний палац ігрових видів спорту компанія пообіцяла здати навесні 2015 року. В лічені години арена може трансформуватись із спортивної в концертну. Інфраструктура майбутнього спортивно-розважального комплексу передбачає зону озеленення, наземний та підземний паркінг, зони громадського харчування і торгівлі, інформаційно-діловий центр, офісні приміщення, бізнес-ложі для проведення ділових зустрічей. На території поблизу комплексу міські чиновники також планують розбудувати ІТ-парк. І хоча інвестор - компанія United Basketboll Investments – ще не готова презентувати детальний проект майбутнього спортивно-розважального комплексу, оскільки він досі у процесі розробки, вона вже оголосила попередню вартість об’єкта - 35 млн. дол. Принцип фінансування – державно-партнерський. 25% вартості вкладатиме United Basketboll Investments, 75% – держава.

«Це дуже вигідно. У Львові буде дуже багато матчів. Приїде багато гостей. В цьому комплексі буде працювати багато львів’ян. Робочі місця – це наш важливий пріоритет. Тут буде баскетбол, волейбол, гандбол, хокей та інші ігрові види спорту. Можливе проведення концертів, форумів, фестивалів, бо це багатофункціональна спортивна арена, якої у Львові нема. Тут буде сучасна, хороша, доброї якості арена. Привабливість міста зросте», - так прорекламував майбутні можливості нового комплексу міський голова Львова Андрій Садовий.

Варто зауважити, що в нього це вийшло ідентично тому, як він розхвалював подальше використання зведеної до Євро-2012 «Арени-Львів». Її він також називав спортивною і культурною надією міста. Але про те, що з цього вийшло, нижче.

Наразі ж - і Андрій Садовий, і United Basketball Investment, і «Альтіс-Холдинг» переконані, що мультифункціональна арена до Євробаскету-2015 у Львові не повторить сумної долі «Арени Львів» і використовуватиметься у всій своїй потенції після закінчення чемпіонату.

Так виглядатиме львівський спортивно-концертний комплекс, який зводять до Эвробаскету-2015. Фото з сайту stadion.lviv.ua

Так виглядатиме львівський спортивно-концертний комплекс, який зводять до Євробаскету-2015. Фото з сайту stadion.lviv.ua

Так само міський голова Львова щиро вірить і в Олімпіаду-2022.

«Олімпіада – це можливість вийти на іншу орбіту розвитку і для Львова, і для України. Тому що інвестиції в інфраструктуру дають можливість витягувати Україну на інший рівень розвитку. Це потрібні робочі місця. Це спорт, здоров’я. Що може бути важливіше? Наше спільне завдання – об’єднатися всім разом і йти вперед. Такого іншого шансу Львів мати не буде. Ми всі пишаємося Львовом і хочемо, щоб він був ще кращий і кращий», - цитата Андрія Садового.

Власне, ініціатива, щоб Україна подавала заявку на проведення у 2022 році зимових Олімпійських ігор, пішла особисто від Президента Віктора Януковича. Відтак, керівник Оргкомітету віце-прем’єр Олександр Вілкул запевнив, що Україна впевнено націлена виграти право прийняти головну спортивну подію чотирьохліття у Львові, Тисовці й Боржаві.

Обласні чиновники вже підрахували, що проект «Олімпійська надія -2022», який лише включає у себе підготовку заявки на проведення зимових Олімпійських ігор-2022, а не проведення самих Ігор, оцінюється в 22-25 млрд грн. Для порівняння - проект, який на думку чиновників, дасть змогу розвинути депресивні карпатські регіони Львівської області, - це п’ять річних бюджетів Львівської області . 70% від загальної вартості фінансуватиме держбюджет, ще 30% - інвестори. Загалом у рамках проекту потрібно збудувати 21 об’єкт на Львівщині та ще 5 – на Закарпатті.

Так має виглядати комплекс для лижників у Тисовці до Олімпіади-2022. Фото з сайту ЛОДА

Так має виглядати комплекс для лижників у Тисовці до Олімпіади-2022. Фото з сайту ЛОДА

Сувора реальність

Через рік після Євро-2012 почалися розмови про те, що «Арену-Львів» потрібно демонтувати, оскільки стадіон став збитковим і утримувати його – все одно, що викидати гроші на вітер. Нині наповненість стадіону – це приблизно 1 подія в тиждень на 500-1000 чоловік -  ринок конферанс-сервісу у Львові практично не розвинений.

Планувалося також здавати стадіон в оренду для весіль. У результаті – між футбольними ворітьми захотіла одружитися лише одна пара.

Найбільше ж очікувань було на те, що стадіон орендуватиме ФК «Карпати», проте у власників клубу два пояснення, чому вони не хочуть стадіону. Перша – бо він для них не «фартовий», друга – бо він для них задорогий в утриманні.

На сьогодні стадіон, початковий кошторис будівництва якого був 600 млн грн, а реальний виявився майже 3 млрд, не здатен заробити сам на себе і 100 тис. грн. у місяць. Скажімо, за інформацією ДПА у Львівській області у грудні 2013 року стадіон надав послуг на загальну суму 73 тис грн. На річне ж утримання стадіону потрібно 20 млн грн.

Водночас, «Арена-Львів» не тільки не заробляє гроші на своє утримання, але ще й заборгувала. Так, Львівська міськрада повинна сплатити понад 5 млн грн.  за проект стадіону ТОВ «Альткомкиївбуд» (ця донецька компанія входить до промислової групи «Альтком» і посіла перше місце у Топ-50 компаній, що найбільше заробили на чемпіонаті в рамках підготовки до Євро-2012). За інформацією «Наші гроші. Львів», із суми боргу в 5,4 млн. грн 4,3 млн грн. – це основний борг, 445 тис. грн. — 3 % річних, а 670 тис.грн. – інфляційні втрати. Львівська мерія також повинна заплатити 69 тис. грн судового збору.

Стадіон "Арена-Львів". фото з сайту arenanews.com.ua

Стадіон "Арена-Львів". фото з сайту arenanews.com.ua

Інший проблемний спадок від Євро-2012 – аеропорт вартістю понад 4,5 млрд грн. Незважаючи на те, що Міжнародний аеропорт «Львів» отримав диплом як кращий інфраструктурний об'єкт 2011 року за версією Конфедерації будівельників України і нагороду «Найкращий аеропорт СНД» за версією інституту Адама Сміта в Росії, він фактично не завантажений.

Проектна потужність аеропорту - 7 млн 300 тис. пасажирів на рік. За 2012 рік аеропорт обслужив лише 570 тис. пасажирів, і це при тому, що у порівнянні з 2011 роком пасажиропотік зріс на 94%.

Крім того Україна не підписала міжнародну угоду про «відкрите небо» і не пустила на ринок зарубіжні авіакомпанії. На сьогоднішній день ситуація з аеропортом виглядає безглуздо: у Львів можна долетіти з трьох польських міст: Варшави, Кракова та Вроцлава і тільки з одного українського -  Києва.

Але львівський мер і цьому знайшов виправдання: «Аеропорт будується на перспективу. Маємо позитивну динаміку туристичного трафіку. Натомість є проблема з відсутністю рейсів у межах України. (…) Буду переконувати Міністерство інфраструктури, керівників держави змінити ситуацію», - зазначив Садовий і додав, що «абсурдно будувати термінал, що забезпечує потреби лише 2012 року».

Як тільки тепер зясувалося, виявляється, що Львів з самого початку будував аеропорт, розраховуючи на проведення у себе Олімпіади-2022. Хоча про те, що у Президента з’явиться ідея провести Зимові Ігри-2022 в Україні, стало відомо значно пізніше – вже після проведення у Львові Євро-2012, коли аеропорт вже побудували.

Поодинокі пасажири львівського міжнародного аеропорту ім. Данила Галицького. фото з сайту dailylviv.com

Поодинокі пасажири львівського міжнародного аеропорту ім. Данила Галицького. фото з сайту dailylviv.com

Ще до Євро-2012, за інформацією львівської міськради, у Львові відремонтовано 100 км доріг. У борг. Тепер цей борг вимагають повернути місту народні депутати з об’єднання «Львівщина» у ВРУ. Відповідне колективне звернення вони скерували до прем’єр-міністра України Миколи Азарова з проханням внести зміни до Держбюджету на 2013 рік та виділити Львову понад 153 млн. грн.

Темне минуле

З початку року прокуратура Львівської області розпочала 10 кримінальних проваджень за фактами зловживань службових осіб ДП «Дирекція з будівництва об’єктів ЄВРО 2012 у м. Львові» та інших розпорядків бюджетних коштів з однієї сторони та підприємств-підрядників – виконавців робіт з підготовки до ЄВРО 2012 з іншої.

Як повідомили «Ні корупції!» у прокуратурі Львівської області, йдеться про факти зловживання при використанні бюджетних коштів, виділених за відповідною державною програмою на підготовку до чемпіонату Європи до футболу. Загальна сума спричинених державі збитків - 9,2 млн. грн.

Зокрема під час однієї з прокурорських перевірок законності використання коштів держбюджету для придбання автотранспортних засобів на виконання бюджетної програми «Оновлення парку автобусів у містах, в яких відбуватимуться матчі чемпіонату ЄВРО-2012», виявилось, що службові особи ТОВ «Львівські автобусні заводи» на виконання договору про поставку автотранспортних засобів упродовж вересня – листопада 2010 року здійснили поставку 11 автобусів для Львівського комунального автотранспортного підприємства №1. Одначе, 4 автобуси були укомплектовані двигунами нижчого класу та меншої вартості, ніж це передбачено угодою та технічною специфікацією. Держбюджет від такої оборудки схуд на 500 тис. грн.

Державна фінансова інспекція у Львівській області на запит «Ні корупції!» стосовно виявлених фінансових порушень при використанні бюджетних коштів у процесі підготовки об'єктів до проведення в Україні фінальної частини чемпіонату Європи з футболу у 2012 році в період 2011 - 2013 років, в тому числі виявлених в ході ревізій проведених у ДП «Дирекція з будівництва об’єктів ЄВРО 2012 у Львові» повідомила наступне:

«Відповідно до Державної цільової програми підготовки та проведення в Україні фінальної частини чемпіонату Європи 2012 року з футболу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 14.04.2010 № 357, (по об’єктах Львівської області), доведено прогнозні обсяги фінансування в загальній сумі 9748955,3 тис. грн, з них за рахунок державного бюджету – 8980127,0 тис. грн та місцевих бюджетів – 768828,3 тис. грн.

Загалом проведеними протягом 2011 – 2013 років 17 контрольними заходами виявлено фінансових порушень на загальну суму 33,7 млн.грн, з них незаконних витрат 19,8 млн. грн., та інших фінансових порушень 13,9 млн.грн.

За наслідками контрольних заходів матеріали передано до правоохоронних органів, з яких по 11 ревізіях порушено кримінальні справи.

На 30 посадових осіб складено протоколи про адміністративні правопорушення.

У 2011 році проведеними 9 контрольними заходами виявлено фінансових порушень на загальну суму 12,5 млн.грн, з них незаконних витрат 12,3 млн.гривень.

У 2012 році проведеними 6 контрольними заходами виявлено фінансових порушень на загальну суму 21,2 млн.грн, з них незаконних витрат 7,5 млн.грн».

В масштабах країни, як повідомляють «Наші гроші», Нацагентство з питань Євро-2012 в рамках підготовки та проведення євро чемпіонату з футболу безконтрольно витратило 19 млрд євро коштів з державного бюджету.

Залишається лише порадіти за країну в цілому і за міста, що прийматимуть Євробаскет-2015 і Олімпіаду-2022 зокрема, що роботи у них в освоєнні коштів – непочатий край. А стосовно Львова, то раз вже Садовий не привчив львів’ян до футболу, то він неодмінно привчить їх до баскетболу чи поставить на лижі.

І насамкінець – інформація для роздумів. Торік у «ТОП-100» – сто найвпливовіших особистостей Львівщини від суспільно-політичного інформагентства «Медіастар» - увійшов екс-директор КП «Арени-Львів» Олексій Жуковін. А очолили категорію міський голова Львова Андрій Садовий, екс-губернатор області Михайло Костюк та секретар Львівської міської ради Василь Павлюк.

І спорт не обійшли увагою. Поза рейтингом відзначили львівських спортсменів, які здобули успіх у Лондоні на літніх ХХХ Олімпійських та Параолімпійських іграх: Яну Шемякіну, Олександра Усика, Романа Павлика та Антона Дацка.

Валентина Новицька, «Ні корупції!»