Країна не павликів морозових


56797c0327_158683Чому українці здатні згуртуватися і виступити проти неправомірних дій правоохоронних органів лише, коли їх допече? Як от, до прикладу, в ситуації, що склалася навколо справи Оксани Макар, коли у першу добу розслідування затримані були відпущені під підписку, і лише під натиском громадськості їх було взято під варту?

Чи у випадку останніх подій у Врадіївці, коли громада штурмувала відділок міліції, вимагаючи затримання начебто причетного до зґвалтування жінки міліціонера?

Де та межа, що здатна сколихнути громадськість і почати захищати інших, по суті, захищаючи себе, вимагаючи адекватних і не корупційних дій міліції?

І чому громадськість починає волати, лише коли стається щось кричуще, а у повсякденному житті воліє не помічати дрібних правопорушень, з якими стикається щодня, щогодини, на кожному кроці?..

Тютюн і пиво направо і наліво

21 січня 2010 року ухвалено Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обмеження споживання і продажу пива та слабоалкогольних напоїв», котрий доповнив Закон України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» деякими новими положеннями. Згідно зі ст. 15-2 цього документу, визначено вичерпний перелік місць, де заборонено вживати пиво (крім безалкогольного), алкогольні та слабоалкогольні.

Так, забороняється вживати алкоголь у закладах охорони здоров'я; у навчальних та освітньо-виховних закладах; у громадському транспорті (включаючи транспорт міжнародного сполучення), на зупинках транспорту, у підземних переходах; у закладах культури; у закритих спортивних спорудах (крім пива у пластиковій тарі); у ліфтах і таксофонах; на дитячих майданчиках; на спортивних майданчиках та у приміщеннях органів державної влади та органів місцевого самоврядування й інших державних установ.

Курити заборонено у ліфтах і таксофонах; у закладах охорони здоров'я; у навчальних та освітньо-виховних закладах; на дитячих майданчиках; на спортивних майданчиках; у під'їздах жилих будинків; у підземних переходах; у громадському транспорті (включаючи транспорт міжнародного сполучення). Забороняється куріння, крім спеціально відведених для цього місць, у закладах громадського харчування; у приміщеннях органів державної влади та органів місцевого самоврядування, інших державних установ; у приміщеннях закладів культури; у приміщеннях закритих спортивних споруд; у приміщеннях підприємств, установ та організацій всіх форм власності.

Місця заборони вживання алкоголю і паління навмисне детально перераховані, щоб читач сам міг проаналізувати, скільки він сам стикався із порушенням цього закону. Коли якийсь сусід палить на сходовій клітці будинку, ну і що – хай собі курить. Чи коли якийсь татко, вигулюючи свою дитину на дитячому майданчику, п’є пиво, ну і що – хай собі.

IMAG0950IMAG0943
Згадаймо, як тоді у 2010 році одразу після прийняття цього закону, українці таки побоювалися вживати алкоголь у людних місцях. Тоді навіть в окремих МАФах у додаток до пляшки пива продавалися спеціальні паперові пакети, в яких можна було сховати пляшку і лише тоді пити.

Аякже, новий закон гарантував, що його порушення «тягне за собою накладення адміністративного стягнення відповідно до ст. 178 Кодексу України про адміністративні правопорушення (розпивання спиртних напоїв…) у вигляді попередження або штрафу». Тобто, до особи, яка розпивала пиво, слабоалкогольні або алкогольні напої у заборонених місцях, може бути застосовано попередження або штраф у розмірі від одного до п'яти неоподаткованих мінімумів доходів громадян. За ці ж дії, що вчинені повторно протягом одного року після застосування заходів адміністративного стягнення, може бути накладено штраф у розмірі від трьох до семи неоподаткованих мінімумів доходів громадян.

Водночас, згідно з ч. 3 цієї ж статті, «до особи, яка двічі піддавалась адміністративному стягненню за це правопорушення протягом року, може бути застосовано посилені види адміністративного стягнення, а саме штраф від шести до восьми неоподаткованих мінімумів доходів громадян, виправні роботи на строк від одного до двох місяців з відрахуванням 20 відсотків заробітку, а також у виняткових випадках з урахуванням особи правопорушника, якщо застосування вищенаведених заходів буде визнано недостатнім, то до такої особи може бути застосовано адміністративний арешт до 15 діб».

Щодо паління в заборонених законом місцях, то це правопорушення передбачене ст. 175-1 КУпАП і тягне за собою попередження або накладення штрафу від одного до п'яти неоподаткованих мінімумів доходів громадян, за вчинення цього правопорушення повторно протягом року на правопорушника накладається штраф від п'яти до семи неоподаткованих мінімумів доходів громадян.

Три роки існування цього закону довели, що не такий страшний звір, як про нього написали. Давно вже пляшки з пивом не ховають у паперові пакети. Дуже вже багато охочих випити пива і покурити там, де їм хочеться. І дуже мало міліціонерів, щоб їм у цьому завадити. А є й випадки, коли міліціонери самі «закривають очі» на такі дрібні правопорушення. Затримують переважно відверто п’яних у громадських місцях, а от спеціально ходити і видивлятись, чи хтось мирно п’є пиво на дитячому майданчику, – зась. Виходить, що не тільки є мистецтво заради мистецтва. Але є й закони заради законів.

IMAG0971
Так, у відповідь на запит «Ні корупції» Головне управління МВС України у Львівській області відрапортувало, що «в поточному році виявлено 1535 адміністративних порушення, передбачених ст.. 178 КУаП (Розпивання спиртних напоїв у громадських місцях і поява у громадських місцях у п’яному вигляді). По усіх фактах оформлено адміністративні матеріали та накладено штраф на загальну суму 32 386 грн. За вчинення зазначеного правопорушення повторно у 2013 році притягнуто до відповідальності 168 порушників, на яких накладено стягнення у вигляді штрафів на загальну суму 9 239 грн.

З початку 2012 року працівниками міліції на території Львівської області виявлено 1437 правопорушень, передбачених ст.. 175-1 КУаП (Куріння тютюнових виробів у заборонених місцях), за що на правопорушників накладені стягнення у вигляді штрафів на загальну суму 30 311 грн.»

А щоб зрозуміти, багато  чи мало виявлено правопорушень, – вийдіть лишень на найближчий, до прикладу, дитячий майданчик, порахуйте тамтешніх курців і пивопийців і помножте на кількість днів у році. Виходить, крапля в морі.

Трава під колесами

Але найцікавіша і найпоказовіша ситуація із очевидним ігноруванням правопорушень як з боку громадськості, так і з боку міліціонерів – є заборонена парковки автомобілів на газонах. Згідно з доповненнями до Правил дорожнього руху, які почали діяти з 15 квітня 2013 року, водіїв повинні штрафувати за зупинку і стоянку автомобілів на газонах (ст. 122, ч. 1 стосується порушення правил зупинки і стоянки і передбачає штраф від 255 до 340 грн).

Внаслідок нововведень з’явилося чітке визначення газону. «Газон - ділянка однорідної території з дерновим покриттям, який штучно створюється шляхом посіву і вирощування дерностворюючих трав і маневрування - початок руху, переміщення транспортного засобу з однієї смуги в іншу, поворот вправо або вліво, розворот, рух заднім ходом, з'їзд на узбіччя. Зупинка і стоянка на газонах заборонена».
А тепер визирніть у вікно і подивіться, як ваші сусіди паркують свої автівки. Мої паркують так.
IMAG1038IMAG1041IMAG1043
А тепер чудова статистика, отримана «Ні корупції» на інформаційний запит. «У період з 15 квітня працівниками Державтоінспекції Львівської області виявлено 101 порушення правил зупинки-стоянки. По усіх фактах оформлено адміністративні матеріали за ч. 1 ст. 122 КУаП (Перевищення водіями транспортних засобів швидкості руху, невиконання сигналів регулювання дорожнього руху, поршення правил перевезення людей на інших правил дорожнього руху). За порушення правил стоянки на газонах притягнуто до адміністративної відповідальності 5 водіїв транспортних засобів».

Практично стільки ж, скільки я нарахувала у себе під вікном в один і той самий час.

А тепер щодо громадської свідомості. Міліція констатує: з усіх наведених правопорушень лише 15 фактів виявлено громадськістю. Так Україна – країна не павликів морозових. На щастя чи на біду? В цьому випадку навряд чи можна з цього тішитися. Українці не повинні сповідувати принцип «мояхатаскрайності». Бо апофеозом тотальної замовчуваності і хронічного спущення з рук дрібних, здавалося б, проступків може стати всеукраїнська Врадіївка. Щоб не волати потім, із самого початку не потрібно мовчати.

P.S. Всі фото до публікації зроблені автором у Львові упродовж години. Це яскраво свідчить про те, що подібні правопорушення стаються щодня, щогодини і на кожному кроці.

Валентина Новицька, «Ні корупції!»
Фото Валентини Новицької