Лікування за 2 гривні 85 копійок на день

8tЧиновники від медицини чи не щодня б радісно розповідали, які покращення нас очікують після проведення медичної реформи.

Аби тільки населення не пручалося і дозволило цю реформу проводити.

Аби мешканці віддалених населених пунктів не волали про закриття єдиних у їхніх селах і районах лікарень та ФАПів.

Аби громадські активісти не викривали кричущі факти корупції при здійсненні державних закупівель медичних препаратів та не підраховували викинуті на ремонт у приміщенні профільного міністерства мільйони на тлі тотального занедбання інших закладів, що перебувають у відомстві МОЗу.

Ймовірно, і можна було б чекати на ті покращання від медичної реформи, коли б сьогодні державна медицина не конала. Причому,  разом із пацієнтами, які користуються її послугами. Як сьогодні лікують львів’ян у Комунальній міській клінічній лікарні швидкої медичної допомоги (КМКЛШМД),  покажемо на прикладі поважного львівського пана Л. (назвемо його так).

Комунальна міська клінічна лікарня швидкої медичної допомоги м.Львів

Комунальна міська клінічна лікарня швидкої медичної допомоги м.Львів

Доживемо до понеділка?

У ІІ-ге терапевтичне відділення КМКЛШМД пан Л. потрапив з підозрою на мікроінсульт. У приймальному відділені йому виміряли тиск і виписали список лікарських засобів, які потрібно купити, щоб пролікуватися. Жодного уколу чи крапельниці пан Л. так і не отримав (незважаючи на високий тиск), поки він їх не придбав. Хоча Управління охорони здоров’я Департаменту гуманітарної політики Львівської міськради запевнило, що терапевтичні відділення за рахунок бюджетних коштів забезпечуються ліками і медичними препаратами для надання ургентної допомоги у перші години перебування в КМК ЛШМД.

Офіційна відповідь Управління охорони здоров’я ЛМР.

Офіційна відповідь Управління охорони здоров’я ЛМР.

Чеки купівлі ліків для перших двох днів лікування. Підкреслено ті препарати, які в перші години перебування в лікарні мали б виділятися безплатно.

Чеки купівлі ліків для перших двох днів лікування. Підкреслено ті препарати, які в перші години перебування в лікарні мали б виділятися безплатно.

Без жодних заперечень  пан Л. купив собі ліків на 170 грн. на день,  і його почали лікувати. У перший день від дав медсестричці  50 гривень «за обслуговування», і йому справно поставили дві крапельниці і двічі виміряли тиск.

На другий день «прикормлена» медсестричка змінилася, а нова, фінансово не зацікавлена, навіть не підійшла до пана Л. Відтак, лікування на другий день було зірвано. Жодної крапельниці, які вже були куплені, пан Л. так і не отримав.

Вночі у нього стався черговий гіпертонічний криз. Настрашені родичі стали самі прискіпливо контролювати процес взаємовідносин лікар-медсестра-пацієнт,  і процес лікування налагодився.

Окрім куплених за власний кошт ліків, пан Л. також користувався своїм посудом, своєю постіллю і своїми харчами. Хоча, як запевняють львівські чиновники від медицини, «щорічно в межах затверджених кошторисних призначень загального та спеціального фонду бюджету КМКЛШМД проводиться оновлення м’якого інвентарю лікарні, у тому числі терапевтичних відділень», користуватися лікарняними подушками, ковдрами і постіллю можливо тільки через безвихідь. Ні, «м’який інвентар» чистий. Видно, що випраний! Просто через давність користування він уже не відпирається.  А нового, «купленого в межах затверджених кошторисних призначень», відшукати, щоб хоча б побачити, не вдалося.

У той день, коли пан Л. потрапив до лікарні, на обід йому дали лише борщ. Сардельку з картопляним пюре їли вже старожили по його лікарняній палаті, а новоприбулим «второго» не було положено. Для прикладу, у меню від 17 червня 2013 року, яке пропонували пацієнтам терапевтичного відділення КМКЛШМД, на сніданок була каша манна (молочна, на воді і без цукру), чай і хліб, на обід - борщ або суп з вермішеллю, відварна сарделька, картопляне пюре, буряк і хліб, на вечерю - каша вівсяна (молочна, на воді і без цукру), чай і хліб.

Затверджене меню на 17 червня 2013 року для терапевтичного відділення КМКЛШМД

Затверджене меню на 17 червня 2013 року для терапевтичного відділення КМКЛШМД

Лікарня як мишоловка з безплатним сиром

Держава вже навіть не гарантує безплатне лікування. Медицина живе недоїдками з державного кошторису і ці ж недоїдки пропонує своїм пацієнтам.

У відповідь на інформаційний запит щодо фінансування лікування і харчування пацієнтів терапевтичного відділення КМКЛШМД Управління охорони здоров’я ЛМР повідомило, що «для забезпечення державних гарантій доступності та безоплатності медичного обслуговування населення м. Львова Державним бюджетом України на 2013 рік передбачено 418 625,0 тис.грн, що на 84 269,9 тис.грн. менше від розрахункових показників галузі охорони здоров'я міста для її належного функціонування. Із загальної суми виділених коштів видатки на придбання лікарських засобів та виробів медичного призначення становлять 14500,0 тис.грн., що становить 30% від реальної потреби. В умовах обмеженого фінансування медичної галузі виділені закладам охорони здоров'я кошти скеровуються в першу чергу на забезпечення невідкладної допомоги, допомоги дітям, а також для придбання медикаментів, яких немає у вільному продажу (наркотики, середники для наркозу тощо)».

На медикаментозне лікування одного хворого в терапевтичних відділеннях у 2013 році лікарнею передбачено: І-ше терапевтичне відділення – 2,85 грн на один ліжко/день; ІІ-ге терапевтичне відділення – 2,90 грн на один ліжко/день при запланованій у бюджеті для лікарні вцілому сумі – 8,40 грн на один ліжко/день.

Аналогічні видатки по інших відділеннях лікарні складають від 2,40 грн до 4,03 грн на один ліжко/день, окрім реанімаційного відділення та оперблоку лікарні, фактичні видатки на медикаментозне забезпечення яких у поточному році склали 695,29 грн на один ліжко/день.

На харчування одного хворого на день у цих відділеннях передбачено 6,5 грн та 6,8 грн на один ліжко/день відповідно.

Кошти на капітальний ремонт терапевтичних відділень КМКЛШМД протягом останніх двадцяти п’яти років не виділялися.

Коридор терапевтичного відділення КМКЛШМД

Коридор терапевтичного відділення КМКЛШМД

Сходова клітка у КМКЛШМД

Сходова клітка у КМКЛШМД

Ліфт у КМКЛШМД

Ліфт у КМКЛШМД

 

А так красиво виглядає КМКЛШМД на своєму офіційному сайті

А так красиво виглядає КМКЛШМД на своєму офіційному сайті

Отака і вся наша українська безплатна медицина. Красиво виглядає лише на фото і з вуст високих чиновників. А в нетрі цієї медицини, так само як і у відділення КМКЛШМД, краще не потрапляти. Чиновники кажуть, доживемо до понеділка, маючи на увазі проведемо реформу. А чи доживемо?

Валентина Новицька, «Ні корупції»
Фото Валентини Новицької