Земля та люди. Або що земля робить з людьми, які мають право ставити свої підписи де завгодно

Головний регіонал Скадовська Устінов знає ціну приморській землі. Фото visti.ks.ua

Головний регіонал Скадовська Устінов знає ціну приморській землі. Фото visti.ks.ua

Мудрі люди кажуть, що простих збігів обставин не буває. І дійсно. Як вам такий випадок?

4 вересня 2012 року. Херсон, готель "Фрегат".  ІМІ проводить тренінг "Блогери проти корупції". Одна з тренерів виходить на балкон одинадцятого поверху готелю, щоб відповісти на телефонний дзвінок. У неї на очах відбувається якась спецоперація –внизу на вулиці  бігають люди. Деякі вдягнені  у форму. Гримають постріли.Один мерседес, розштовхуючи автівки та самих нападаючих, зникає за рогом. Слухачі тренінгу жартують – це нам наочний приклад з теми навчань.

Вже через кілька годин повідомлення електронних ЗМІ,  як з поля бою. Правоохоронні ж органи майже тиждень тримають повне мовчання. Потім легенько з’їжджають з теми.
ЗМІ повідомляють про спробу затримання при отриманні хабара у 100 тис доларів начальником (колишнім) Херсонського обласного управління у справах захисту споживачів О. Драмарецьким.

Затримання було невдале - Драмарецький досі в бігах. Пишуть, що він втік від столичних бійців спецпідрозділів з міченими бюджетними доларами, які брав нібито для передачі голові Скадовської райдержадміністрації Є.Устинову. Причому, то був лише перший транш хабара у 750 тис дол. за земельні ділянки на березі Чорного моря.

Поширювали подібну інформацію багато республіканських та місцевих інтернет-видань. Ось одне із них.
До того ж Устінов був єдиним з херсонських районних очільників у партійному списку на вибори 2012 від ПР. Крім того,  він є кумом голови облдержадміністрації М.Костяка.

Через тиждень-другий влада трохи оговталася. Повної та об’єктивної інформації народ не отримав, бо спіймали облизня цього разу столичні.  М.Костяк несподівано відрядив  Є.Устінова на навчання у президентську академію. Так воно потроху й розсмокталося.

Гостру увагу ЗМІ та громади викликала подія ще й тому, що не так давно на тій же Херсонщині було затримано з хабарем в розмірі 850 тис. долл. (6,927 млн грн.) Я. Павлівського - голову Бериславської райдержадміністрації -  за земельку на березі Каховського водосховища.  А хабар для передачі батькові отримував його син, колишній вже офіцер СБУ. За цією справою зараз суд вже йде.

Потім була ще карна справа щодо дій колишнього очільника Голопристанського району О.Морєва, який, перевищивши свої повноваження, передав у  приватну власність пару гектарів земельки міста Гола Пристань. Справу нібито закрили. Морєва пристроїли до роботи в одній із столичних держадміністрацій.

Але повернемося до Скадовська. Земля, яку чиновники поцупили (чи намагались продати за хабарі) у межах міста Скадовська (а це березовий гай та дитячий пляж), перейшла за розпорядженням голови Херсонської ОГА під будівництво приватних котеджів.

Це сталося тому, що обласні чиновники створили необхідні передумови. А саме, стали і стоять стіною на заваді Скадовській міській раді на отримання проекту із землеустрою щодо встановлення фактичних сучасних меж міста Скадовська. Всім зрозуміло, що Скадовськ, як і всі інші населені пункти, розростається і тому постійно потребує коригування меж міста. І процес цей тягнеться багато років.

Мова йде про ділянки землі, які на плані розташовані між блакитною лінією меж міста 1958 року та червоною – межі міста, підтримані Верховною Радою України у 2008 році.  Скадовськ 1

Причому міська рада й відповідні рішення приймає вчасно, й кошти знаходить на розробку проектів землеустрою, і проекти замовляє…
…"ще 26.02.2010 р. міська рада розглянула питання «Щодо ситуації, яка склалася навколо встановлення меж міста Скадовська», і визначила роботу по розмежуванню та встановленню меж міста першочерговими у роботі виконкому - (рішення № 946). 25.03.2010 р. рішенням № 952 міська рада надала дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо встановлення і зміни меж міста Скадовська. Рішенням № 988 від 18.06.2010 р. міська рада затвердила договір на розроблення проекту землеустрою щодо встановлення і зміни меж міста Скадовськ).

Уже в грудні 2010 року проект було розроблено і направлено на погодження. По декілька разів за надуманими мотивами він повертався райвідділом Держкомзему на доопрацювання.

Майже два роки (до вересня 2012 року) проект проходив погодження у районних та обласних підрозділах Держкомзему, архітектури та містобудування, облуправлінні Держсанепідслужби, управлінні охорони навколишнього середовища та інспекції з охорони пам’яток історії та культури.

У жовтні 2012 року міська рада отримала позитивні висновки, і після погодження міською та районними радами проект землеустрою було передано до Херсонської обласної ради. Станом на 26 грудня 2012 року проект пройшов погодження постійних комісій та був рекомендований на розгляд Херсонської обласної ради, але президія облради вирішила додатково направити його на розгляд Головного управління Держземагенції та управління регіонального розвитку, містобудування, та архітектури Херсонської ОДА, не зважаючи не те, що ці підрозділи раніше надали позитивні висновки по проекту землеустрою.

Станом на квітень 2013 року проблема з межами міста не вирішена. "Очевидно, що за усім цим стоїть ряд чиновників високого рангу, які зацікавлені у зволіканні з  позитивним вирішенням питання щодо встановлення нових меж міста" – цитата в лапках зі звернення депутатів Скадовської міської ради до голів п’яти фракцій ВРУ.

Але, попри  чисельні скарги від жителів міста, звернень депутатів, позовів до суду, - процес захоплення землі йде. Причому, досить швидко. Як ви гадаєте, скільки часу потрібно на отримання акту?  Будь ласка: розпорядження голови Херсонської обласної державної адміністрації №447 від 20.06.2012 року, яким були затверджені проекти землеустрою щодо відведення у власність земельних ділянок, розташованих на території Скадовської міської ради за межами населеного пункту та надано у власність земельні ділянки під індивідуальне дачне будівництво громадянам. А в липні – акти на руках. Ось один із них.  Скадовськ 2а

 

Тільки позаздрити можна  такій оперативності.
Під тиском громадськості та зважаючи на чисельні порушення земельного, містобудівного, водного законодавства при прийнятті розпорядження, прокуратура Херсонської області подала позов до суду про скасування розпорядження голови Херсонської облдержадміністрації та державних актів на право власності на землю. Проте суд першої інстанції відмовляє. Прокуратура, на щастя, не заспокоюється. Наведу дві цитати з Апеляційної скарги на рішення Скадовського районного суду Херсонської області від 26 березня 2013 року по справі №2119/3548/12:
" Рішенням Скадовського районного суду Херсонської області від 26 березня 2013 року по цивільній справі №2119/3548/12 за позовом заступника прокурора Херсонської області в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Херсонській області, Скадовської міської ради до Херсонської обласної державної адміністрації, Тимошенко Т.М., Железнякової О.А., Ібрагімової Г.А., Іванова І.Й. про визнання незаконним (недійсним) розпорядження та визнання недійсними державних актів на право власності на земельні ділянки в задоволенні позову відмовлено.

Не погоджуємося з зазначеним рішенням суду, бо  вважаємо, що воно прийнято з неправильністю встановлення обставин, які мають значення для справи, порушенням норм матеріального та процесуального права, мотивуючи це наступним.
Заявлено позов про визнання незаконними (недійсними) розпорядження голови Херсонської обласної державної адміністрації №447 від 20.06.2012 року, якими були затверджені проекти землеустрою щодо відведення у власність земельних ділянок, розташованих на території Скадовської міської ради за межами населеного пункту,  та надано у власність земельні ділянки під індивідуальне дачне будівництво громадянам Тимошенко Т.М. (площею 0,093 га), Железняковій О.А. (площею 0,093 га), Ібрагімовій Г.А. (площею 0,1 га), Іванову І.Й. (площею 0,093 га).

Позов заявлено з тих підстав, що відведені земельні ділянки знаходяться на території м. Скадовська і надавити їх у власність має право Скадовська міська рада. Крім того, при погодженні проектів землеустрою були порушені норми земельного, водного та природоохоронного законодавства. Як наслідок порушення вищенаведених норм заявлено вимоги про визнання недійсними актів про право власності на земельні ділянки, видані громадянам Тимошенко Т.М., Железняковій О.А., Ібрагімовій Г.А. та Іванову І.Й."
" Прошу скасувати рішення Скадовського районного суду Херсонської області від 26 березня 2013 року по цивільній справі №2119/3548/12 за позовом Заступника прокурора Херсонської області в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Херсонській області, Скадовської міської ради до Херсонської обласної державної адміністрації, Тимошенко Т.М., Железнякової О.А., Ібрагімової Г.А., Іванова І.Й. про визнання незаконним (недійсним) розпорядження та визнання недійсними державних актів на право власності на земельні ділянки та ухвалити нове рішення, яким позов задовольнити".

12 червня на ТРК Україна було показано цілий сюжет, присвячений подіям, що описані вище. Він потрапив під моніторинг фахівців з Адміністрації Президента, тому що в ньому прозвучало посилання на розпорядження голови облдержадміністрації і на звернення прокуратури до суду про визнання цього рішення незаконним. Чиновники з АП запросили в Херсонській ОДА реагування на телевізійний сюжет. Ну, то й що? Що далі?

Скадовські міські депутати збираються й далі відстоювати право міста на свою територію. Прокуратура буде судитися, хоча можна з високою вірогідністю припустити, що апеляцію вони також можуть програти, бо дуже близько знаходиться обласний Апеляційний суд від облдержадміністрації.

У цих справах є ще один аспект. Саме корупційний. Мабуть, на керівних посадах тут дійсно  довірені та потрібні особи. Бо вивести шматок землі з власності громади міста чи району та передати її в приватні руки - то лише частина справи. Треба ще ж знайти людей, які б погодилися отримати ті ділянки громадських гаїв та пляжів під забудову своїх хатинок. Тут вже й виявляється талант керівника.

Цікавий збіг обставин: і Є.Устинов, і О.Морєв, і Я. Павлівський були призначені нинішнім головою ОГА М.Костяком відразу після приходу до влади. Вони з "нової хвилі" районних керманичів, найбільш довірених осіб та таких, кого обласний очільник ставив за взірець іншим у всіх справах. Мабуть,  "випадково" всі ці райони, які вони очолили, мають чималу берегову лінію (Скадовський та Голопристанський на Чорному морі, Бериславский – на Каховському водосховищі та на р.Дніпро).
Зате  в республіканські топи за розміром хабарів за минулий рік херсонці в першу десятку  потрапляли то двічі, то тричі.
Столична влада минулого року нібито не пройшла повз прояви цих "талантів". В області працювала чималенька комісія, готувалося навіть виїзне засідання СНБО на Херсонщині з питань корупції. Але чомусь його перетягували з липня на серпень, потім на вересень. А там і вибори стали взагалі на заваді.

Прості жителі Скадовська та району все ж не погоджуються з тим, щоб дієві особи та організатори хабарів були забуті. Народ продовжує теревенити. Інколи навіть найбільш нестримані особи намагаються привернути до цих питань увагу найвищих керівників влади. Це стається, коли тиск районних очільників з їх "некоректними вимогами" здається  нестерпним.

Як це, наприклад, нещодавно сталося в курортному с.Лазурному, де селищні депутати вирішили розробити план землеустрою пляжної зони, щоб потім прозоро рішенням сесії виділяти ділянки в оренду засобам громадського харчування та послуг.

Але  навіщо тоді  районна влада, яка ставить підписи під кожним дозволом?!  Єгор Устінов (а с.Лазурне знаходиться в Скадовському районі), відразу відреагував. Причому, в своїй манері. На депутатів посипалися погрози, їхні приватні бізнесові справи наступного ж дня потрапили під тиск позапланових перевірок всього, що можливо перевірити.

Та тут найшла коса на камінь! Один з депутатів відразу надіслав звернення і Президенту, і прем’єру, і до Верховної Ради, і до РНБО. Дипломатії йому забракло - і він прямо написав про хабарі, про "методи створення та вирішення проблем" Є.Устіновим. Скадовськ 4

Скадовськ 5

Скадовськ 3

Потім його лист підтримали своїм листом ще 20 депутатів (у відповідь на "санкції" районного керівництва).

Скадовськ 2

А більшість із них з правлячої партії. Зараз скандал у розпалі. Чим закінчиться, невідомо. Обласна парторганізація ПР намагається зам'яти скандал. Поки що не виходить - обласні інтернет-видання не дають.

Ну, не стримався Устінов. Ну, молодий ще. Н, підвів "губернатора". Правда, в зовсім незручний час. Той тільки вирішив питання призначення Устінова своїм заступником, Єгор навіть першим заступником мріє бути. І тут скандал. Зовсім невчасно. Хоча журналісти та правоохоронці чекають цього призначення з нетерпінням.

А дерибан скадовської землі продовжується. Бо формально ж нові межі міста не затверджені! А хто чи що цьому заважає, то вже інша справа. Про це ми вам повідомимо в наступних публікаціях. Вони будуть точно.