Декларації без декорацій: стиль життя чиновників буде детально досліджено

bnr_3000x1300_20_chervnya_onlaynTransparency International Україна розпочала Національну моніторингову кампанію відповідності стилю життя високопосадовців України задекларованим ними статкам.
За законом, усі державні службовці України зобов’язані до 1 квітня кожного року оприлюднювати свої декларації з переліком прибутків, майна та одноразових витрат, що перевищують 80 тисяч грн. Але жодної відповідальності за неправдивість поданої інформації не передбачено.
Більше того, опубліковані майнові декларації службовців лишаються недоступними для широкого загалу.
Саме тому близько 40 громадських організацій, журналістських агенцій та індивідуальних розслідувачів з усієї України об’єдналися в Громадянське партнерство «За відкритість майнових декларацій публічних службовців України» та під керівництвом Transparency International Україна взялися проконтролювати виконання закону.
Старт кампанії відбувся 20 червня, а триватиме вона до квітня 2014 року. Перші результати вже стануть відомі у вересні поточного року.
Перевірці підлягає стиль життя високопосадовців місцевого та центрального рівня, міністрів, голів обласних державних адміністрацій, міських голів обласних центрів, а також усіх їхніх заступників.
За словами Олексія Хмари, виконавчого директора Transparency International Україна: «Нас цікавить 5 компонентів стилю життя – офіційні доходи службовця, його хобі, подорожі та відпустки, навчання службовця та членів його сім’ї і, звісно, власність: рухоме й нерухоме майно. Якщо витрати на утримання цього стилю життя в кілька разів вищі, ніж річний дохід службовця, то зрозуміло, що гроші отримано з нечесних джерел. Виявити та дослідити такі випадки – це і є наша мета».
Кампанія складатиметься з кількох етапів. Спочатку збираються дані про стиль життя всіх фігурантів моніторингу. Ці дані перевіряються та оцінюються експертами. Попередні результати оприлюднюються, та запроваджуються детальні розслідування по порушниках.
Декларантам буде запропоновано добровільно упорядкувати неточності в декларації. У випадку відмови чи ігнорування їх справи будуть передані до правоохоронних органів.
«Декларація чиновника повинна бути вивішена на сайті того органу, в якому він працює, і перебувати там не день, не два, а рік. Тобто,  ми всі будемо дивитися публічно за цими деклараціями», – підкреслив голова Комітету Верховної Ради з питань боротьби з організованою злочинністю і корупцією Віктор Чумак.
Як зазначив перший заступник голови Національного агентства України з питань державної служби Ігор Попов, можливо, з 2017 року зможе запрацювати Єдиний портал майнових декларацій публічних службовців, якщо на це будуть гроші в бюджеті 2015 року.Про те, скільки може коштувати створення такого порталу, Ігор Попов не сказав, за його словами, підрахунки тривають.
Результати Національного моніторингу будуть оприлюднюватися на сайті www.anticorruption.in.ua. У вересні 2013 року тут будуть доступні перші результати моніторингу.

За підтримки Посольства Королівства Нідерландів в Україні (Програма МАТРА), Європейського Союзу, Представництва Фонду Фрідріха Науманна в Україні, проекту «Об’єднуємося заради реформ (UNITER)», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні.

http://www.anticorruption.in.ua/
www.anticorruption.in.ua