Благими меровими намірами

Фото з сайту Стоп.Алкопоп

Фото з сайту Стоп.Алкопоп

«Ні корупції» вже розповідав про надто тісні стосунки між міським головою Львова Андрієм Садовим та громадською організацією «Самопоміч».

Нині розповідь про те, як за допомогою цієї дружби можна робити бізнес, прикриваючись благими намірами і позитивною громадською думкою.

От тільки питання – наскільки етично мерові за допомогою підконтрольної громадської організації актуалізувати проблему, а потім, як чарівникові на блакитному гелікоптері,  її вирішувати, використовуючи службове становище у своїх особистих  інтересах.

Але, можливо, то питання  тільки для громадськості.  А для мера – і зовсім не питання.

Своя чужа ініціатива

Наприкінці лютого цього року міський голова Львова Андрій Садовий ініціював загальнонаціональну кампанію «Стоп алкопоп», метою якої є зупинити виробництво і поширення слабоалкогольних коктейлів (так званого «алкопопу») в Україні. На сайті Львівської міськради так дослівно і написано – Садовий ініціював.

У квітні  під час свого традиційного відео звернення той самий Садовий розповів, що кампанія «Стоп-Алкопоп» починає новий етап: у школах дітям та батькам роздаватимуть буклети із описом шкоди слабоалкогольних коктейлів, а також розміщуватимуть банери і транслюватимуть тематичні відеоролики.

До кампанії долучилися не лише соціальні служби, які проводили у школах профілактичні бесіди про шкідливість алкопопів у навчальних закладах, а  навіть Ротарі Клуби Львова.

Відтак, розмах проблеми – неймовірний, інформаційна підтримка – на найвищому рівні у Львові (її робить прес-служба міського голови), створено спеціальний сайт, сам мер – практично герой, який вперше озвучив масштаби проблеми: «До 82% дітей віком 15 років споживають алкопопсу. Ці цифри вражають. Алкогольна індустрія з молодого віку готує собі клієнтів для потім дорослого споживання. В ці напитки входить алкоголь дуже низької якості, кофеїн, у поєднанні – це гримуча суміш, яка зсередини руйнує організм. Ця алкопопса не має запаху алкоголю, вона має приємний солодкуватий смак. У 2012 році 1 млрд 120 млн грн – це ті кошти, які отримала індустрія з продажу алкопопси. Ця динаміка постійно йде вверх. Якщо країни Західної Європи мали цей підйом у 2000-их роках і потім, завдяки великим потужним компаніям, це все опустилось. То у нас йде масовий ріст вверх».

Героєм Садовий був рівно до того часу, як його прес-служба на офіційний інформаційний запит щодо того, чи виділялись з міського бюджету кошти на буклети, постери, банери і телеролики в рамках кампанії «Стоп алкопоп», чесно відповіла, що насправді ініціатива провести кампанію не Садового, а громадська.

«Це громадська ініціатива. Львівська міська рада не є ініціатором чи організатором згаданої кампанії. Відтак, кошти з бюджету міста на заходи в рамках реалізації кампанії "Стоп-алкопоп" не виділялись. Львівська міська рада здійснює інформаційну підтримку згаданої ініціативи на таких самих засадах, як надається інформаційна підтримка іншим громадським організаціям, об'єднанням тощо», - цитата з офіційної відповіді прес-служби, яка у лютому на сайті ЛМР сама писала, що Садовий ініціював кампанію.

 

Відповідь прес-служби ЛМР на офіційний запит.
При цьому та сама ініціативна громадськість, як виявилося, далеко не проти, що мер Львова привласнив їхню ініціативу. На сайті Стоп-Алкопоп, який створили власне громадські активісти, якщо вірити прес-службі ЛМР, активно цитується і показується мер – борець з алкопопом. Водночас, якщо переглянути всі новини сайту, складається враження, що він один – персоніфікований борець, решта – просто громадська маса. Їх начебто багато, але всі вони без імен і без облич.

Скриншот Алкопоп_Садик
Красива обгортка

Навіщо ж мерові Львова така «своя чужа ініціатива»?

По-перше, це піар мера. В очах матусь і татусів підлітків Андрій Садовий - правильний міський голова, який дбає про здоров’я молодих львів’ян. У цьому плані – в укріпленні моралі і здорового духу - мерові Садовому завжди симпатизували старомодні львівські пани й пані - по суті, його основний електорат. А нині кампанія добралася до Києва, де Садовий виголосив антиалкопопсове слово у товаристві представника МОЗу, чиновника Київради та активіста Молодіжного руху.

По-друге, це популяризація «Самопомочі». Саме ця громадська організація стала кістяком громадської ініціативи, до якої долучилися кілька активістів з громадської організації «Зажди вірні» та ще приблизно 5 десятків студентів.

По-третє, це створення короткого повідка для власників МАФів. Справа в тому, що в межах кампанії «Стоп-Алкопоп» у Львові відбуваються протиалкогольні рейди активістів по магазинах та кіосках, які, начебто, перевіряють, чи дотримуються продавці заборони міста про продаж алкоголю після 22:00, а також неповнолітнім. Власник одного з таких МАФів (в обмін на інформацію підприємець попросив його не називати і не писати про місце розташування його кіоска – авт..), де побували активісти, розповів «Ні корупції!»: «Прибігали тут діти, дивились, чи моя продавчиня продає пиво після десятої. Зробили підставу а-ля таємний покупець. Ну вона й продала їм пиво. Тепер мій кіоск хочуть закрити. А я ж домовлявся про роботу з депутатом від «Свободи», то він тепер всі зобов’язання із себе зняв і сказав домовлятися із соратниками Садового. Бачу, що до того йде діло, бо кіоски ТИХ і біля шкіл, і бібліотек знаходяться, і пиво дітям продають, і ніхто їх не рухає. Отака мені халепа вийшла, бо не з тими домовлявся ізначально. Ви тільки зрозумійте, мені слави не потрібно, мені працювати потрібно».

Варто зазначити, що якраз після ініціювання Садовим алкопопсової кампанії Ірина Кулинич, директор департаменту економічної політики Львівської міськради повідомила, що Рада знову перенесла розгляд питання «Про вилучення з Перспективної схеми малих архітектурних форм (тимчасових споруд)». Йдеться, зокрема, про ті магазинчики, у яких зафіксовано порушення про заборону продажу алкоголю у нічний час.

«Ми неодноразово просили підприємців не продавати неповнолітнім і не продавати вночі, після 22:00 алкоголь. Абсолютно нікого ще не вилучили з перспективної схеми. У нас є підприємці, на яких ми складаємо по 3 протоколи. Ліцензія анульовується у суб’єкта діяльності тільки тоді, коли зафіксовано продаж неповнолітньому і складено протокол. Якщо підприємець сплатив штрафні санкції, а через місяць подав ще раз заяву до податкової інспекції, то податкова інспекція не має права, відповідно до чинного законодавства, відмовити цьому підприємцю у видачі ліцензії», - констатувала пані Кулинич і додала, що всі зафіксовані порушення скеровуються у правоохоронні органи і в податкову інспекцію.

У переліку є 11 МАФів, де неодноразово зафіксовано продаж алкогольних виробів. За словами Ірини Кулинич, «не можна на таких речах заробляти і споювати дітей».

І знову повернемося до нашого анонімного нерадивого підприємця, чия продавчиня продавала пиво неповнолітнім. За його словами, звістка про виявлені у нього порушення надійшла з міськради. Йому було чемно запропоновано подумати над своєю поведінкою, а заодно - і над питанням, чи хоче він, щоб  про це правопорушення дізналися правоохоронці і податківці. Питання «чи будемо домовлятися?» літало в повітрі і було, по суті, риторичним. І це – такий маленький ескіз до великої і беззаперечно важливої антиалкопопсової кампанії, ініційованої мером.

Валентина Новицька, «Ні корупції!»