Розслідування ТВі: Родина мера налагодила в Бучі масштабний земельний підряд

Мер Бучі Анатолій Федорук. Фото з сайту bucha.com.ua

Мер Бучі Анатолій Федорук. Фото з сайту bucha.com.ua

У мальовничому містечку Буча під Києвом міський голова Анатолій Федорук практикує щось схоже на сімейний підряд у розподілі та оформленні коштовної землі. Будівельна фірма, учасницею котрої є дружина мера, отримує привабливі шматки для забудови через цілий ланцюг близьких та родичів.

Подробиці схеми дізнавався Любомир Ференс.

Земля для кількох мешканців дісталася одній особі

Містечко Буча, котре розташоване за якихось 20 кілометрів від Києва, є особливим містом. Це – рекреаційна зона, її часто називають легенями столиці. Охочих придбати житло у Бучі з року в рік лише збільшується. Тому для забудовників бучанська земля є справжнім клондайком.

Вартість однієї сотки землі в Бучі становить від 5 до 8 тисяч доларів. Однак її можна отримати… і безкоштовно. Одну з ділянок, на якій сьогодні жваво провадять будівництво, у липні 2011 року депутати міськради Бучі виділили кільком щасливчикам. Державний акт на право власності на землю аж у грудні підписав мер Бучі Анатолій Федорук. Майже кожен отримав 10 соток для будівництва житлового будинку та близько 40 соток – для ведення особистого селянського господарства.

Однак іще не отримавши документа на право власності на землю, усі власники у листопаді 2011 нотаріально делегували право власності на ділянки Яцюку Олегу Івановичу. Як стало відомо з джерел ТВі, він є двоюрідним братом мера Бучі. Той, у свою чергу передоручив Товариству з обмеженою відповідальністю "Будрегіонінвест" в особі директора Карплюка Володимира Андрійовича у будь-який спосіб розпоряджатися цими земельними ділянками.

Менеджер "Будрегіонінвесту" підтвердила журналістам "Знаку оклику", що єдиним власником усієї цієї землі, котра виділялася людям, є Карплюк – кум мера Бучі та його колишній заступник із економічних питань:

– Земельні ділянки, які знаходяться тут, вони перейшли Володимиру Андрійовичу на підставі договору купівлі-продажу, він купив їх за гроші, – розповіла менеджер у сфері операцій з нерухомістю "Будрегіонінвесту" Анна Ковальчук.

– Тобто, він скупив в отих всіх людей – Павловського Станіслава Анатолійовича, потім є Тереньковський Анатолій Михайлович… Він повністю скупив і він є власником повністю… Карплюк…

– …Володимир Андрійович.

"Ні копійочки, клянусь вам"

До речі, відразу після розмови журналістам ТВі вдалося зафіксувати і машину Володимира Карплюка, і його самого біля Ірпінської прокуратури.

"Ну, ви, ще раз вам кажу, що тут дивного в цьому?", – відповів пан Володимир на питання про те, як ділянки кількох осіб опинилися в руках однієї людини, та ще й кума мера. "Жодної земельної ділянки я не отримував, все купував відповідно до ринкових цін, це все є в реєстрі державному, можна перевірити, сплачувались податки, які до мене питання", – заявив Володимир Карплюк, екс-директор компанії "Будрегіонінвест".

Пізніше виявилися додаткові пікантні деталі. Зі статуту випливає, що засновниками компанії "Будрегіонінвест", у власності якої перебувають земельні ділянки, є дружина Володимира Карплюка, а також дружина самого міського голови – Людмила Федорук.

Щоправда, пані Людмила виявилася зовсім неохочою до спілкування з журналістами. Вона втекла від телекамери у власний автомобіль, кинувши при цьому: "Ні, я зараз не можу давати інтерв’ю".

Представники компанії, до якої причетна дружина мера, взагалі повелися агресивно. Вони не лише заважали зйомці, а й погрожували фізичною розправою, пересипаючи свої репліки лайкою.

Журналістам "Знаку оклику" вдалося розшукати одного з власників землі, яка передоручила її через двоюрідного брата мера будівельній компанії Людмили Федорук. Виявилося, що жінці, котра підписувала документи в нотаріуса, за участь у схемі навіть нічогісінько не заплатили. "Ні копійочки, клянусь вам. Ну, позабирали всі документи та й все. Принаймні, мені нічого не дали, я просто підписала й усе", – зізналася жінка.

Мерський маєток

Журналісти ТВі хотіли отримати коментар особисто від мера, однак так і не змогли застати його на робочому місці. У телефонній розмові ці дивні збіги обставин мер назвав фантазіями.

– Ця земля переходить потім пану Яцюку, який є вашим двоюрідним братом, і вже згодом переходить пану Карплюку, який є вашим кумом, і вже наступною ланкою є забудова "Будрегіонінвесту"…

– Тим більше, якщо ви так обізнані, то про що ви говорите? –обурився мер Бучі Анатолій Федорук.

– Ну, щоб ви прокоментували цю ситуацію? Нічого дивного не бачите?

– Ну, що тут коментувати… Ви собі фантазуєте в силу свого фахового рівня, освітянського, морального і так далі.

Анатолій Федорук також облюбував собі місце серед зелених  насаджень Бучі. Він проживає у розкішному маєтку. Щоправда, в декларації про доходи за 2012 рік він вказав загальну суму сукупного доходу родини – 806 тисяч гривень. При цьому заробітна плата мера становить 138 тисяч гривень.

Однак, схоже на те, що сім’я міського голови може розпоряджатися і більшими обіговими коштами. Із договору про спільну діяльність у будівництві житлових будинків компанія "Будрегіонінвест", де в засновниках є дружина Анатолія Федорука, зобов’язується здійснити діловий вклад на суму близько 92 мільйонів гривень.

Окрім того, з транспортних засобів мер Бучі декларує лише "Мерседес-Бенц". Однак журналісти зафіксували на камеру його дружину, яка пересувається на розкішному "Лексусі".

А ще – порушення

Родичі та близькі мера Анатолія Федорука не лише у дивний спосіб стали власниками землі у Бучі. Вони ще й проводять будівництво з порушеннями. Це випливло під час розмови із менеджером "Будрегіонінвест". Жінка заявила, що компанії не вистачає кількох документів, "ці державні акти просто пішли з папки".

В "Ірпіньводоканалі" заявили, що з відповідними дозволами на інженерні комунікації у "Будрегіонінвесту" є проблема.

"Технічні умови були, але вони їх не виконали. Там було написано в технічних умовах, що вони мають прийняти дольову участь у будівництві станції з очистки води від заліза", – розповів голова КП "Ірпіньводоканал" Олександр Калашніков. З його слів випливає, що компанія скористалася покровительством мера. "Вони написали мені листа, що вони для міста зробили дорогу і місто їм самозарахувало. Ця справа зараз у суді перебуває", – заявив Калашников.

Окрім того Державна архітектурно-будівельна інспекція виявила ще низку порушень при будівництві. Однак "Будрегіонінвест" вперто відмовляється виконувати відповідні прокурорські приписи. "Забудовник відмовляється в отриманні цих документів. Вони направлені для отримання рекомендованою поштою, тобто в нас, в інспекції, буде підтвердження факту того, що він отримав і вже відповідно будемо до цього діяти і вживати заходи", – заявив начальник відділу прокуратури Київської області Вадим Чижиковський.

Як бачимо, у центрі всієї цієї історії з землею і будівництвом – міський голова Бучі Анатолій Федорук. Тому виникає питання – чи змогли б родичі та близькі мера вести будівельний бізнес з мільйонними оборотами без його участі та допомоги?

ПС. Коли це розслідування готувалося до виходу в ефір, Анатолій Федорук відмовлявся зустрітися з журналістами, щоб прокоментувати цю ситуацію. Перед ефіром він повідомив про готовність висловити власну позицію. Телеканал ТВі готовий надати йому можливість висловитися. Продовження теми дивіться у наступних випусках.

ТВі