Самопоміч Садового

imagesЄ у Львові громадське об’єднання, яке практично повністю могло б замінити роботу гуманітарних і соціальних управлінь міської ради.

Єдиний нюанс – якщо управління працюють на благо містян, то це об’єднання – виключно на імідж мера.

«Ні корупції!» намагався це довести, співставляючи факти, проти яких не заперечиш. 

Пара, що приховує свої стосунки

Цитата міського голови Львови Андрія Садового: «Самопоміч» - це громадська організація, яка була заснована 2004 року і яка стала явищем у Львові». І це насправді так. Наскільки зростав авторитет і рейтинг Садового у Львові – настільки ж і розросталася і зміцнювалась ГО «Самопоміч», заснована ним же.

Явищем «Самопоміч» спромоглася стати лише завдяки Садовому на посаді мера. Водночас, власне завдяки «Самопомочі» Садовий мером і став.

«Самопоміч» стала брендом, який вже двічі допомагав Садовому посісти крісло керівника Львова. Кажемо «Самопоміч» - думаємо «Садовий».

Аж надто близько, практично на інтимній відстані вони крокували за руки упродовж усіх цих років, підтримуючи одне одного, як найвірніші друзі і в горі, і в радості. При цьому, як пара, стосунки якої не зовсім законні й етичні, «Самопоміч» і Садовий повсякчас відхрещуються від близькості одне з одним.

Як приклад, на своїй офіційній сторінці «Самопоміч» завела навіть окрему рубрику «Міфи про нас». Але це далеко не той випадок, коли «як ви яхту назвете, так вона і попливе». Наведені нижче факти лише «Самопоміч» називає міфами. Але більшість із них – правда.

Розвінчання міфів

Міф 1. «Звідки « Самопоміч» бере гроші? Будь-які наші проекти чи акції підтримуються спонсорами, яких ми залучаємо. Великі львівські фірми, такі як Arterium, Барвінок, АВК, Галичина, Світоч підтримують нашу громадську організацію. Ми не беремо допомогу грошима, місцеві компанії допомагають нам друкуванням афіш та флаєрів, надають озвучку для проведення подій або солодкі призи. Наших спонсорів завжди можна побачити на наших інформаційних афішах. Ми не отримуємо грошей на діяльність ні з місцевого, ні з державного бюджету».

Факти: це складно довести офіційно, але все ж таки від деяких таких «спонсорів» у приватних розмовах просочуються чутки, що нібито за вирішення окремих питань особисто мером Андрієм Садовим або його командою, потрібно зробити благодійні внески на рахунки «Самопомочі» або стати спонсором проектів цієї ГО.

Міф 2. «Самопоміч» піарить мера міста та виконує його завдання. Андрій Іванович Садовий був засновником Громадського Об’єднання «Самопоміч», і саме з його ініціативи ми почали активно допомагати львів’янам вирішувати буденні проблеми у 2004 році. Проте зараз керівником об’єднання є Наталя Міхнова, яка веде усі справи та координує усю роботу об’єднання. Усі проекти та програми створюють співробітники та активісти організації.»

Факти:

1) ГО «Самопоміч» постійно бере участь у громадських слуханнях та висловлює ту точку зору, якої дотримується і міський голова. Зокрема, ГО торік була членом конкурсної комісії ЛМР під час визначення перевізників у Львові і має безпосередній стосунок до запровадження нової «прогресивної» транспортної схеми у місті, яку лобіював особисто Садовий і проти якої були депутати міськради від ВО «Свобода»;

2) Лише така ГО, як «Самопоміч», має такий вплив, що здатна зібрати до купи всіх керівників львівських комунальних підприємств, аби вирішити поточні проблеми, що виникають у мешканців. І лише до «Самопомочі» всі керівники ЛКП ходять на зібрання, «як на парад»;

3) Прес-служба ЛМР надає постійну активну інформаційну підтримку усіх заходів ГО «Самопоміч» і висвітлює події на офіційній сторінці ЛМР;

4) Практично на усіх публічних заходах ГО «Самопоміч», де можна похизуватися здобутками перед львів’янами, перше слово виголошує Андрій Садовий;

5) Практично у кожному випуску газети «Самопоміч» є колонка від мера;

6) Власне нинішній керівник «Самопомочі» Наталя Міхнова, звісно ж, не з вулиці. У 2006 році під час балотування Садового на посаду мера працювала у його штабі. Після місцевих виборів 2006 року, коли мером Львова став пан Садовий, разом із командою пані Міхнова перейшла на роботу в Ратушу.

У 2006-2009 рр вона - прес-секретар мера та керівник прес-служби міської ради.

У 2009-2011 рр - керівник управління внутрішньої політики міської ради.

З 2011 року пані Міхнова працює радником міського голови із питань соціальної політики та керівником громадського об’єднання «Самопоміч».

Наталя Міхнова, керівник ГО "Самопоміч". Фото з сайту sarny.in.ua

Наталя Міхнова, керівник ГО "Самопоміч". Фото з сайту sarny.in.ua

Міф 3. «Самопоміч» діє тільки на словах. Нашою реальною допомогою може скористатися кожен. Варто лише подзвонити на нашу гарячу лінію: 297-1000. Тут вам нададуть юридичну консультацію, проконсультують щодо житлово-комунальних питань. (Далі перелік послуг від «Самопомочі»). То хіба це робота лише на словах? І ще – кожного тижня ми йдемо по школах та садочках і реально популяризуємо активне життя серед дітей, проводимо десятки заходів для пенсіонерів, організовуємо 5-7 виїздів в тиждень до будинків для вирішення проблемних питань мешканців, за 1 день надаємо юридичні консультації 30-40 львів’янам"

Факти: 1) Один мій знайомий якось подзвонив на гарячу лінію «Самопомочі», щоб дізнатися, чому їхньому ОСББ міськрада не виділяє гроші на дах, хоча обіцяє це зробити от уже 3 роки. Привітна диспетчер прийняла заявку, але віз не те, що і нині там, а навіть відповіді не було. Проте, можливо, що цей випадок не система, а виключення;

2) Дещо застарілий факт, але все одно факт. У 2005 році мешканці Львова поскаржилися народному депутатові Ігорю Шурмі на ГО «Самопоміч». «Мешканці жаліються, що «Самопоміч нічого не робить, тільки сюжети», - сказав тоді Шурма.
Правду кажучи, «Самопоміч» дійсно допомагає мешканцям, але робить це виключно в інтересах однієї людини. Якщо проблеми мешканців цим інтересам суперечать – допомоги чекати зась.
Міф 4. «Самопоміч» копіює ідеї львівської міської ради та інших громадських організацій. Усі ідеї, що використовуються нашим громадським об’єднанням, є авторськими ідеями наших працівників. Наприклад, «Ярмарок спорту» є авторською розробкою Наталі Міхнової. Такі проекти як «Центр спілкування для літніх людей», « Групи здоров’я для пенсіонерів», «Соціальна довідка», « Ярмарок професій», «Ярмарок можливостей для пенсіонерів» взагалі є унікальними в Україні і розроблені спільно командою організації.»

Факти: 1) Торік школярі деяких шкіл Львова повернулися додому з кольоровими брошурами, які їм роздали вчителі. Це був новий проект від ГО «Самопоміч» під назвою «Здоров'я твоєї дитини». Серед рекламної інформації про діяльність цієї громадської організації і про ліки відомої фармацевтичної корпорації в брошурах на двох сторінках була надрукована анкета для батьків з 98-ма запитаннями про стан здоров'я їхніх дітей.

Першим пунктом в анкеті стоїть ім'я та прізвище дитини. А запитання різні, іноді й такі, про які має право знати тільки лікар. При цьому, як з’ясували деякі журналісти, допустимим збирати конфіденційні дані про здоров'я дітей вважали не тільки в «Самопомочі», а й у міській раді. Виявилося, що цей проект курував департамент «Адміністрація міського голови» - саме з цієї структури директорам шкіл надійшли листи зі вказівкою отримати у районних відділах освіти брошури з анкетами та розповсюдити їх серед школярів. Директорів зобов’язали передати заповнені анкети організаторам акції. Відтак, зв’язок ГО з ідейною ЛМР важко не побачити;

2) Ідея від зворотнього. Мер Львова завжди скаржився, що на прибирання міста і, власне, на зарплату двірникам хронічно бракує грошей. Знайти гроші, звісно що, складно, а от зробити бодай щось приємне для двірників – оце запросто. Щоб не розбіглися взагалі.

Відтак у лютому 2013 року «Самопоміч» звернулася до міськради із ініціативою облаштувати кімнати відпочинку на базі львівських комунальних підприємств. Ініціативу підтримали як у Львівській міській раді, так і в комунальних підприємствах. У результаті, для того, щоб кожен двірник у Львові міг випити чаю і прийняти душ, представники ГО облаштували в 35 ЛКП кімнати для відпочинку, а душові кабіни функціонують вже у 23 відділеннях ЖКГ. У розмові з «Ні корупції!» один з двірників сказав наступне: «Та нащо нам оці релакси і душові, це іздєватєльство сплошне. Краще б премію дали або спецобладнання купили. Тим більше, що всі наші живуть поблизу своїх домівок і нащо їм митися на роботі? А віддихать коли?» Також до слова додамо, що гроші на встановлення душових кабінок, були виділені із обігових коштів ЛКП. То в чому тоді допомога «Самопомочі»? В озвучці ідеї, яку в думках плекав мер?

3) Третій факт – найкумедніший. Минулого тижня у традиційному відеозверненні до містян Андрій Садовий бідкався, що пам’ятник Шевченку в середмісті Львова не помитий, і його (мера) всі питали, чому ж він не помитий? А потім прийшла «Самопоміч» і помила. «Центр міста, пам’ятник Тарасу Шевченку. Дуже часто мені ставлять запитання, чому він в такому недоброму стані, чому він такий сірий. Бо його за 20 років ніхто ніколи не мив. Цього тижня, завдяки ініціативі Об’єднання «Самопоміч», німецька компанія «Керхер» зробила миття і самого пам’ятника Тарасу Шевченку, і хвилі, і території поруч. Думаю, цю добру традицію будемо тепер впроваджувати щороку, щоб була чистота і порядок», - підсумував мер. Виходить – ініціатива мера, виконувала ініціативу «Самопоміч», а бонуси в кишеню поклав знову ж таки мер. І при цьому ГО не копіює ідеї мера?

Міф 5. «Самопоміч» ідемо на вибори до Верховної Ради.«Самопоміч» не планує брати участь у виборах до Верховної Ради».

Факти: 1) 14 жовтня 2012 року мер Львова Андрій Садовий задекларував процес створення партії під назвою «Самопоміч» і організував збір підписів для її реєстрації . Водночас у своїй заяві на Фейсбуці від дійсно вказав, що участь у виборах-2012 вона не братиме. А от про майбутнє – не було ні слова.

2) Неприємний осад залишився у Андрія Садового та керівника «Самопомочі» Наталії Міхнової, коли вони дізналися, що раніше за їхню «Самопоміч» Міністерство юстиції зареєструвало однойменну політичну партію. (Свідоцтво про реєстрацію партії за № 214-п.п видано 21 грудня 2012 року). А головою партії «Самопоміч» є не міський голова Львова Андрій Садовий, а Кударенко Степан Вікторович.

Міф 6. «Самопоміч» використовує комунальні приміщення, та не платить за них. Офіс Самопомочі, який знаходиться по вул.Карбишева, 8, справді є комунальним приміщенням. Проте оренда цього приміщення оплачується організацією. Єдина пільга, якою ми користуємося, - знижка для всіх громадських організацій, які надають безкоштовні послуги (в нашому випадку складає 900 гривень). Інші приміщення, які «Самопоміч» використовує для навчання молоді, центрів спілкування для пенсіонерів, є вільні в доступі для будь-яких інших організацій.»

Факти: 1) За словами депутата ЛМР від ВО «Свобода» Ірини Шалаковської, ГО «Самопоміч», безпосередній стосунок до якого має А. Садовий, використовує приміщення малої сесійної зали у Львівській міській раді у власних потребах. За словами депутата, «Самопоміч» є на особливому рахунку у Садового, адже інші громадські організації не можуть проводити свої заходи у приміщеннях Ратуші;

2) На офіційній сторінці «Самопомочі» без застережень вказано, що знайти ГО можна за адресою Пл. Ринок, 1 (115 каб.) Тут проводяться консультації по телефону, а також прийом громадян (цивільне, адміністративне, господарське, сімейне право, конституційне та ін.). Пояснення для нельвів’ян – пл. Ринок, 1 – адреса ЛМР. Тут працює і мер;

"Самопоміч" приймає громадян у приміщенні, де працює мер

3) три дні тому «Самопомочі» стало тісно у стінах міськради,  і вони виселили своїх юристів-консультантів у приміщення за іншою адресою, про що повідомила прес-служба міського голови.

скриншот Самопомич адреса 10 червня
Ось така пара – «Самопоміч» і Садовий. Яка і сказати офіційно про свої стосунки не може, але й не відмовиться же ніколи від них. Аж надто усе переплелось.

Валентина Новицька, «Ні корупції!»