Садово-паркове мистецтво, або як чиновники Садового повторюють подвиг чиновників Попова

Андрій Садовий саджає дерево під час загальноміської толоки. Фото zaxid.net

Андрій Садовий саджає дерево під час загальноміської толоки. Фото zaxid.net

Попри те, що Львівська міська рада щороку виділяє з міського бюджету все більше коштів на фінансування природоохоронних заходів, кількість посаджених за ці гроші дерев у Львові вимірюється сотнями. А ціну за дерева місто платить удвічі більшу, аніж ці саджанці вартують. При цьому, левова частка грошей, що виділяються на охорону природи львівських парків, йде на виготовлення документів і проектів, а не на реальні природоохоронні заходи. «Ні корупції!» проаналізував, кому дістаються гроші з дерев, і яка насправді ціна питання того, щоб Львів був зеленим.

Вражаючі гроші на дерева

Почнемо аналіз витрат міста на природоохоронні заходи з 2011 року. Це був перший рік, коли станом на 1 січня 2011 року місто не мало кредиторської заборгованості за проведені природоохоронні заходи. Отож, у 2011 році виконком Львівської міської ради затвердив річний план пріоритетного фінансування природоохоронних заходів з міського фонду охорони навколишнього середовища на суму у 3 961,6 тис. грн.

Найбільші видатки: - поліпшення технічного стану та благоустрій водойм парку «Знесіння» – 150 тис. грн.; - проведення заходів боротьби з омелою білою (санобрізання крони, зняття сухостійних та аварійних дерев) на території парків – 200 тис. грн.; - ведення земельного кадастру – 240 тис. грн.; - розробка проектів організації та встановлення меж об’єктів ПЗФ – 350 тис. грн.; - проект озеленення парково-рекреаційної зони «Митрополичі сади» – 250 тис. грн.; - науково-дослідні роботи на тему «Проект створення об’єктів ПЗФ на приміських землях ЛМР» – 300 тис. грн.; - покращення благоустрою та технічного стану озера на території парку – пам’ятки садово-паркового мистецтва загальнодержавного значення «Стрийський парк» – 200 тис. грн.; на розробку Комплексної екологічної програми на 2012-2016 роки для міста Львова витратили 160 тис грн.

Із цього фундаментального, дорогого і, ймовірно, дуже корисного документа львів’яни дізналися, зокрема, із розділу про зелені насадження і тваринний світ, що «основними представниками міської фауни є птахи, ссавці і земноводні», а «значною проблемою зелених насаджень міста є ураження каштанів мінуючою міллю». Щоб зберегти зелені насадження та інші компоненти живої природи, документ пропонує «розробити єдину комплексну систему управління зеленими насадженнями міста, яка б також включала лісові масиви у межах міста; створити муніципальний притулок для тварин. Впроваджувати нові біологічні та хімічні методи боротьби з омелою з метою захисту зелених насаджень від пошкодження токсичними солями. Використовувати нові суміші у зимовий період тощо».

Дуже корисний документ. Без нього не знали, що б робили. 160 тис грн.  витрачені недаремно.

З кошторису фінансування екології Львова у 2011 році видно, що гроші переважно йшли на проектно-технічну документацію, аніж реально на захист природи. Про застосування на практиці цих грошей цілком можна судити з коментарів простих львів’ян під новинами на сайтах про виділення грошей на природоохоронні заходи у 2011 році.

скриншот 1 2011

Коли місто отримало майже 4 мільйони гривень на природоохоронні заходи у 2011 році, директор ЛКП «Зелений Львів» Ігор Бабій скликав прес-конференцію і урочисто повідомив, що, зокрема, у рамках проекту очищення і озеленення парків у Львові посадять АЖ ОДНЕ рідкісне тюльпанове дерево. Під цією новиною хтось залишив місткий комента

скриншот 2 2011У 2012 році на парки та природоохоронні заходи Львівська мерія виділила вже на півтора мільйона гривень більше, ніж у 2011 році.  В ухвалі міськради «Про затвердження річного плану пріоритетного фінансування природоохоронних заходів з міського фонду охорони навколишнього природного середовища у 2012 році»  затверджено 4 627,4 млн грн. для покращення екологічного стану в місті, а також 991 634,29 тис. грн. на погашення заборгованості фонду, що виникла по роботах, виконаних у 2011 році.

Відповідно до плану фінансування природоохоронних заходів, у Львові на 2012 рік на озеленення парків передбачили 1,2 млн грн.; на озеленення територій районів - 650 тис. грн.; на регіональний ландшафтний парк «Знесіння» — 367 тис. грн. тощо. Здавалося, на такі гроші – озеленять усе.

У результаті,  під новиною, в якій директор департаменту містобудування Львівської міської ради Андрій Павлів прозвітував, що на роботи з благоустрою парків, висадку нових дерев тощо у 2012 році витратили всі виділені кошти, і лише трохи з них пішло на підготовку документації, з'явився такий комента

скриншот 3Цього року депутати ЛМР виділили на фінансування всіх природоохоронних заходів у місті аж 7 109,00 млн. грн.  Також було затверджено фінансування об’єктів, щодо яких станом на 1 січня 2013 року утворилась кредиторська заборгованість у сумі 2 129 009,12 грн.

Згідно з затвердженим річним планом пріоритетного фінансування природоохоронних заходів з міського фонду охорони навколишнього природного середовища у 2013 році, у переліку – 29 заходів. Із них на озеленення всіх районів міста передбачено по 100 тис. грн. у кожному районі, території парків Львова – понад 2 млн. грн., на закупівлю саджанців для міста – 100 тис. грн.  513 тис. грн. заклали на будівництво муніципального притулку для тварин (проект відведення земельної ділянки та розроблення проектно-кошторисної документації), 286 тис. грн. – на розробку комплексного проекту з рекультивації сміттєвого полігону.

Окрім того, 315 тис. грн. передбачили на розроблення проектів створення територій і об’єктів природно-заповідного фонду та організацію їх територій. 650 тис. грн. передбачено на боротьбу зі смородом у місті - йдеться про закупівлю та встановлення двох станцій дозування реагентів Феррокс на площадках каналізаційних насосних станцій тощо.

Тобто , грошей заклали досить,  і їх має вистачити на все передбачене. Одначе не треба бути провидцем, якщо у 2014 році знову з’явиться кредиторська заборгованість за виконаними у цьому році роботами. Адже бюджетні гроші мають одну властивість – скільки їх не виділяй, їх все одно на усіх мало.

У всіх чиновників від екології – одна схема

У Києві озеленення міста нині розслідує прокуратура, яка викрила вже 4 факти зловживань у «Київзеленбуді». За даними правоохоронців, вартість виконаних робіт та посадкового матеріалу навмисно завищувалась. Бюджетні гроші переводились на рахунки компаній, які жодних робіт не проводили.

«Посадовими особами комунальних підприємств укладаються договори з нібито об'єктами господарювання, які повинні проводити роботи з озеленення, а насправді, самими ж працівниками комунальних підприємств виконуються всі роботи», - пояснила начальник відділу міської прокуратури Леся Багінська. У такій спосіб облаштували кілька скверів, зокрема, на площі Івана Франка та Позняках. За зловживання службовим становищем та підробку документів організатором оборудок світить до 5 років в'язниці.

У Львові депутат Львівської міської ради Віра Лясковська надіслала запит до міського голови Андрія Садового, у якому повідомила, що управління екології ЛМР торік закупило саджанці лип за завищеними цінами та без погоджень із депутатською комісією природокористування, охорони довкілля та благоустрою у Сихівському районі — 531 шт, у Франківському - 60 шт. Згідно із документацією департаменту містобуванння ЛМР та актів передачі виконаних робіт, загальна вартість висадки становить приблизно 83 тис 413 грн.

Натомість управління екології у звіті за 2012 рік подає суму 99 тис 900 грн. «Проте ця сума «відкату» в порівнянні зі справжнім відкатом, тобто,  цінами на липи є досить неповною», - каже Віра Лясковська. Депутат звернулася до фірми, яка відпускала липи, а також до керівництва розсадника Лісотехнічого університету і вияснила, що насправді ціна лип є значно меншою - справжня вартість лип, які закуповувало управління екології, складає 48 тис грн. «Крім того є сумніви щодо закупівлі та посадження такої великої кількості дерев», - стверджує пані Лясковська.
Також депутат каже, що «ще нахабніша картина» постає із представлених на профільну комісію планів управління екології щодо озеленення міста у 2013 році. Так, вартість дерев наступна: липи - у Шевченківському районі - 180 грн, у Галицькому - 350, у Залізничному - 150, на площі Ринок – 2 000, шовковиці біля театру ім М. Заньковецької – 1 200 грн, горобина на вул. Саксаганського - 750 грн, клен - 700 грн, каштани на площі ринок — 2 250 грн, сакура у Личаківському районі — 1 500 грн, магнолія - 7 000 грн, гортензія - 150 грн.

Тепер факти, які свідчать про те, що у Львові бюджетні гроші освоюють приватники замість міських комунальних підприємств. За даними сайту «Наші гроші. Львів»,  дві фірми у Залізничному районі накосять трави на півмільйона гривень. Так, залізнична районна адміністрація ЛМР замовила послуги з благоустрою території на майже 690 тис. грн. Понад 560 тис. грн з цієї суми отримають приватні компанії, решта — дістанеться комунальним підприємствам.

Найбільше грошей отримає ТОВ «Галич Парк» (291,3 тис. грн) та ПП «Лев-3» (227 тис. грн). Обидві компанії коситимуть траву у Залізничному районі Львова, бо у міських комунальників найпевніше газонокосарок нема. Власниками «Галич Парк» зі статутником у 376 грн є Віктор Симоненко та Олександра Шабліовська, а «Лев-3» – Рудницький Володимир, батько Олега Рудницького, екс-голови ЛОДА, та Ярослав Джура. Раніше замість Джури у власниках «Лев-3» був Ярослав Скиба – начальник Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області.

А скільки ж дерев у Львові посаджено на виділені кошти?

Найкумеднішим, як на мене, є вихваляння чиновників про кожне посаджене дерево. Так, у 2011 році головний спеціаліст сектору благоустрою міста управління екології та благоустрою ЛМР Володимир Чишинський тішився, що управління екології та благоустрою ЛМР посадило аж 4 дерева. Та й ті, придбані не за кошт міста.

«Завдяки спонсору, який закупив необхідні дерева, ми зможемо досадити декілька дерев. Зокрема, буде посаджено 2 клени на проспекті Шевченка, там, де через ДТП було зіпсовано дерево. Горобина буде висаджена на вулиці Саксаганського. Ще пустує місце на площі Галицькій, там ми посадимо 1 липу», - це слова Чишинського.

У 2011-му році екс-голова Львівської ОДА Михайло Цимбалюк та міський голова Львова Андрій Садовий разом з працівниками ЛОДА та журналістами також пропіарились на посадці сотні саджанців японської сакури, які місту подарував тодішній міністр МНС України Віктор Балога. Тобто, дерева не були куплені за міський кошт.

Садовий і Цимбалюк саджають балогівські сакури. Фото з сайту Zik.ua

Садовий і Цимбалюк саджають балогівські сакури. Фото з сайту Zik.ua

Таких прикладів можна навести чимало. Виходить, незважаючи на мільйони гривень, що їх щороку виділяє львівська мерія на озеленення міста, левова частка посаджених дерев у місті все одно припадає на подарунки від спонсорів та загальноміські толоки. Скажімо, цього року під час Всеукраїнської толоки з нагоди Дня довкілля у Львові посаджено 690 дерев та 1 300 кущів. І це набагато дешевше і більше, ніж саджає Львівська міська рада за виділені бюджетні гроші. Ось таке садово-паркове мистецтво.

Інфоргафіка Наталії Цапик «Львівська газета. Вісник міста»

Інфоргафіка Наталії Цапик «Львівська газета. Вісник міста»

Валентина Новицька для «Ні корупції!»