Раби в білих халатах

zaholovok.com.ua

zaholovok.com.ua

Саме так називають себе лікарі однієї з лікарень Київської області, які дали мені інтерв’ю та люб’язно представили матеріали для цієї статті. Вони стверджують, що вже понад півроку медичних працівників (як правило це терапевти і кардіологи) по всій Україні змушують виписувати ліки від гіпертонії, артеріальної гіпертензії відповідно до затвердженого Наказом Міністерства охорони здоров’я України реєстру.

На ліки, які виписують відповідно до затвердженого переліку, навіть надається скидка – і це є основною «родзинкою», яка повинна «змусити» хворих повірити в щиру турботу держави про їх здоров’я. Проте насправді не все так ідеально і райдужно, як виглядає на перший погляд.

Нещодавно ми всі почули про чергові зловживання в Міністерстві охорони здоров’я України, розбиратися з якими почали Генеральна Прокуратура та відповідна слідча комісія Верховної Ради України. Суть скандалу полягає в тому, що міністр Раїса Богатирьова провела низку тендерів, на яких за завищеними цінами закупила для хворих на цукровий діабет, ВІЛ/СНІД, туберкульоз ліки.

Причому, якість цих ліків, як з’ясувалось, є набагато гіршою за дешевші закордонні аналоги. Так, зокрема, внаслідок вакцинації від гепатиту «В» такими вакцинами вже померло 11 дітей. Тут варто також зазначити, що значну частину цих ліків випускають підприємства, якими володіє родина пані Богатирьової. Хочу звернути увагу, що ключовими словами в цьому випадку є - державна програмавласні інтересинеякісні лікипобічні ефекти (смерть).

На сьогодні в Україні вже сформовано громадський сектор (НУО), які не залишають без уваги значну частину зловживань під час проведення тендерних закупівель органами державної влади. Саме тому розголосу набули сотні випадків відвертих розкрадань бюджетних коштів, зокрема, під час закупівель нафтових вишок «Бойка», ремонтних робіт «Укравтодору», закупівлі бензину, медикаментів, продуктів харчування для закладів освіти, лікарень, тощо.

Можливо, саме тому наша влада вирішила використовувати інші інструменти при досягненні своєї «улюбленої мети» - розкраданні бюджетних коштів.

Так, Дорученням Президента України від 19.04.2012 року № 1-1/883 чиновникам було наказано підвищити ефективність забезпечення населення лікарськими засобами. Одразу на виконання такого важливого доручення, Міністерство охорони здоров’я України видало Наказ №320 від 28.04.2012 року «Про затвердження заходів на виконання доручення Президента України № 1-1/883».  Не забарились виконувати відповідний наказ Обласні державні адміністрації в особі керівників головних управлінь охорони здоров’я, які в свою чергу протягом червня місяця 2012 року видали аналогічні накази та затвердили відповідні плани заходів. OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Не вдаючись у подробиці подальших маніпуляцій з боку чиновників, зазначу що одним з подальших кроків було затверджено реєстр ліків, які лікарі можуть виписувати, а пацієнти отримувати їх в аптеках зі скидкою. Проте в самих поліклініках пройшли відповідні наради, на яких головні лікарі роз’яснили, як «правильно» виписувати такі ліки. Всім було наказано в рецепт вписувати не назву лікарського засобу, а назву діючої речовини, що входить до складу відповідного препарату.

Спробую прояснити ситуацію на конкретному випадку. Наприклад, для лікування гіпертонії можна використовувати декілька видів ліків, до складу яких входить компонент еналаприл. Серед цих препаратів є ліки закордонних виробників (енап, берліприл, ена сандоз та ін) які довели свою ефективність та не мають побічних ефектів. OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Реєстр ліків, на які передбачається скидка

Цим самим вітчизняні виробники неякісних ліків, які належать вже відомим нам бізнес групам, наживаються, використовуючи владні інструменти і підлаштовуючи «під себе» різноманітні державні програми. А звичайні пацієнти втрачають рештки свого здоров’я і надію на одужання.

Натомість, вітчизняні виробники виготовляють препарат, який за назвою збігається з назвою основної складової цих ліків - Еналапріл, але  значно поступається за ефективністю іноземним лікам. Також, як зазначають лікарі, вітчизняні препарати мають низку побічних ефектів, серед яких розлад шлунку, запори, головні болі, тощо. Тобто, виписуючи рецепт і зазначаючи назву діючої речовини, а не препарату, лікар виконує «злочинний наказ» керівництва лікарні, адже позбавляє пацієнта можливості придбати якісний і ефективний іноземний препарат.

І ось тут повертаємось до початку мого посту і бачимо, зовсім іншу схему казнокрадства, але з  тими ж самими ключовими фразами: державна програмавласні інтересинеякісні лікипобічні ефекти.

P.S. Вчора мені стало відомо, що Начальник обласного управління охорони здоровя Київської облдержадміністрації Олег Ремінник вирішив  «допомогти» втілити в життя ідею Президента України про забезпечення хворих неефективними ліками. Він їздить по лікарняних закладах Київщини і особисто перевіряє та інспектує лікарів щодо виписування відповідних рецептів.

Григорій Іванченко