Як влаштувати дитину в садочок у найкращому місті України

Фото з сайту golos.ua

Фото з сайту golos.ua

У 2009 році Львів виявився найкращим містом для проживання в Україні за версією журналу «Фокус». Для оцінки бралися, зокрема, показники інфраструктури: кількість дитячих садків, шкіл, лікарень, супермаркетів і ринків; екології; рівня злочинності та безробіття; інвестиційної привабливості, середньої зарплати; вартості житлово-комунальних послуг; доступності житла; кількості ВНЗ III і IV рівнів акредитації; культурного потенціалу: кількість театрів, кінотеатрів, палаців культури, пам'яток архітектури, історії та археології й історико-культурних заповідників; привабливості для туристів; ділової активності: кількість підприємств і приватних підприємців, а також рівень проникнення банківських послуг; фінансування: скільки грошей припадає на одного жителя з міського бюджету; міграції населення: наскільки привабливим є місто та рівня благоустрою міста.

Відтак, мені відразу закортіло перебратися із Києва у Львів – ще б пак, хочеться ж жити в найкомфортнішому для проживання місті в Україні!

Яка скульптура, такий і добробут

Роком пізніше, у 2010-му, знову ж таки, згідно з рейтингом «Фокуса,» Львів навіть не увійшов у десятку лідерів – міст, найкращих для проживання. А за версією аналогічного дослідження «Краще місто України», яке проводив аналітично-дослідницький центр «Інститут міста», посів почесне п’яте місце.

Торік 3 899 користувачів Facebook знову назвали Львів найкращим містом для життя в Україні під час опитування журналу «Фокус». Представники видання навіть подарували Львову скульптуру «Переможець» за перемогу в опитуванні. Про естетичну цінність скульптури судіть самі - залізна фігура людини наче тягнеться до неба. За задумом автора, його витвір «сильний та органічний, символізує казковість та доброту».

Переможець Львів

Скульптура "Переможець". Фото з сайту Zaxid.net

Не зважаючи на рейтингові «качелі-каруселі», моя родина таки переїхала до Львова. Водночас ми щиро тішилися, що живемо в найкращому місті в Україні. Бо ж, якщо вірити рейтингам, тут і рівень ділової активності високий, і кількість дитячих садочків така, що не треба, як у столиці, микатися по чиновниках, щоб влаштувати свою дитину саме в той садочок, у який хочеться і який найближчий до будинку. Вислуховуючи розповіді про гіркі поневіряння при влаштуванні в садочок дітей від своїх київських подруг, я була переконана, що у Львові проблем у мене не буде.

Вам 10 місяців? Ви - безнадійно стара!

У львівських садочках дітей приймають з 2,5 років. Головні вимоги – щоб дитина самостійно їла і ходила на горщик. Ми росли і приглядалися до навколишніх дошкільних закладів, обираючи, куди ж таки підемо. Якраз на той момент, коли дитині виповнилося 10 місяців, я розговорилася з іншими мамочками про садочок і з подивом для себе з’ясувала, що ми ВЖЕ ПРОПУСТИЛИ час, коли треба було записуватись до садочка. Виявляється, щоб дитина потрапила у садок у 2,5 роки, її треба було записати у чергу ще у 6 місяців.

Однак ми обрали садок, пішли записали дитину у якийсь журнал до завідувачки садка. Вона нам повідомила, що відтепер кожні півроку ми маємо підтверджувати своє місце в черзі -  інакше його займе інша дитина. Я здивована, але нехай вже. Звітую при зустрічі іншим мамочкам, що дитину записала. На що вони мені почали радити, щоб наступного разу, коли буду підтверджувати чергу, не пішла до завідувачки садочком з порожніми руками. «Яке шампанське? Вона любить хороший дорогий коньяк!», - радила одна мамочка. «Я заносила гроші, так певніше», - говорила друга мамочка. «Все одно перед самим вступом до садочка треба буде занести 1 тис грн. і пакет, щоб точно туди потрапити, особливо, якщо ви до цього садочка не прикріплені», - розповіла третя мамочка.

В Управлінні освіти Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради у відповідь на інформаційний запит мені повідомили, що «прийом до ДНЗ здійснюється керівником дошкільного навчального закладу протягом року при наявності вільних місць.

Відповідно до п. 6 Положення про дошкільний навчальний заклад, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12 03.2003р. №305 зі змінами, затвердженими Постановою Кабінету Міністрів України від 16.11.2011р. №1201, прийом дітей до дошкільного навчального закладу здійснюється на підставі заяви батьків або осіб, які їх замінюють, медичної довідки про стан здоров’я дитини з висновком лікаря, що дитина може відвідувати дошкільний навчальний заклад, копії свідоцтва про народження дитини».

Доля черги - в руках у завідувачки

Як говорять мамочки, з якими мені довелось поспілкуватись, грошова винагорода керівнику садочка автоматично збільшує кількість вільних місць і розширює чисельність дитячих груп.

І найголовніше, про що розповіло Управління освіти ЛМР: «черга щодо влаштування дітей у дошкільному навчальному закладі не ведеться, оскільки це суперечить Інструкції про ділову документацію в дошкільному навчальному закладі. Керівник ДНЗ веде журнал звернень громадян, де реєструються звернення громадян із різних питань, в тому числі щодо влаштування дітей у дошкільний навчальний заклад».

Таким чином, завідувачка дитячим садочком, до якої я зверталась, виходить, що штучно створила чергу, ще й змушує мене щопівроку її підтверджувати. Моє бажання влаштувати дитину у цей садочок може бути зафіксоване максимум у журналі звернень і на плинність черги воно навряд чи повинно впливати. Хоча з іншого боку контроль над самим журналом звернень – ручний. І він у руках завідувачки дитсадком.

Загалом, як визнають в Управлінні освіти ЛМР, «проблема перевантаженості груп залишається і надалі актуальною. Станом на 01.01.2013р. на 100 місцях виховується – 152 дитини. Таким чином, виникає гостра потреба у відновленні діяльності закритих дошкільних навчальних закладів, груп, які на сьогоднішній день перебувають ще в оренді, будівництво нових ДНЗ».

При цьому перевантаженість садочків не зупиняє чиновників від передачі приміщень закладів для дошкільнят в оренду. За словами начальника управління освіти ЛМР Г. Слічної, у зв’язку з обмеженим фінансуванням на проведення ремонтних робіт для відновлення діяльності дошкільних навчальних закладів та з метою збереження будівель управлінням освіти впродовж 2000-2013рр. погоджено передачу приміщень в оренду, а також погоджено продовження терміну оренди у 9 дошкільних навчальних закладах м. Львова, з них 5 – освітнім навчальним закладам.

Замість висновку. Який у Львові добробут – така й скульптура, що встановили на його честь. А життя у найкращому місті в Україні ну нічим не відрізняється від життя в інших містах нашої держави. І походи до садочків, на жаль, скрізь однакові.

Валентина Новицька для «Ні корупції»