Кіпрські банки не знають, хто їхні клієнти

 

Рада Європи

БРЮССЕЛЬ - ЄС у понеділок (13 травня) заявив, що багато кіпрських банків не знають, хто насправді їхні клієнти, але Нікосії таки виділили €2млрд.

Посилаючись на нове дослідження проблеми відмивання грошей на середземноморському острові, міністри фінансів єврозони заявили у спільному комюніке, що Кіпр повинен краще працювати у справі "належної перевірки клієнтів банків", а також виправити проблеми “функціонуванням реєстру компаній."

Голландський міністр Єрон Дейсельблюм, який головував на засіданні міністрів, додав: "Це дослідження свідчить, що попри існування непоганих законів [у галузі боротьби з відмиванням грошей], є недоліки з їх реалізацією."

Аудит проводили у березні та квітні фахівці Ради Європи та американської бухгалтерської фірми Deloitte. Повний текст звіту доступний лише окремим представникам Європейської комісії, Міжнародного валютного фонду (МВФ) та кіпрського міністерства фінансів. А міністри єврозони минулими вихідними отримали дві сторінки резюме.

Один офіційний представник ЄС сказав Euobserver у понеділок: "У звіті вказано на суттєві недоліки в тому, як (кіпрські банки) втілюють принцип «знай свого клієнта»." Інший чиновник ЄС сказав Euobserver, що німецьким платникам податків, які фінансують більшу частину порятункового пакету для Кіпру, читати цей звіт було б страшно.

"Якщо ви подивитеся на деякі цифри, - сказав він -, то кіпрські установи звернули увагу лише на одну або дві підозрілі операції. Аудитори Deloitte виявили у 30 разів більше".

"Це політично болісна тема з огляду на вибори у Німеччині [у вересні] ... Це може бути досить проблематичним для [канцлера Німеччини] Меркель. Якби німецькі громадяни побачили, вони могли б сказати, що не давали б свої гроші такій країні", - сказав представник.

Щоб уявити масштаби, варто зауважити, що на Кіпрі зареєстровані близько 12 000 підставних компаній, які не мають фізичної присутності на острові. Тим часом у реєстрі компаній дані про те, хто чим володіє, застарілі на 10 років.

Одним з клієнтів Bank of Cyprus виявився російський громадянин, засуджений за шахрайство Дмитрій Клюєв. Журналісти Euobserver бачили документ, який свідчить, що Клюєв та його спільники використовували п'ять кіпрських банків для відмивання $31млн. крадених грошей, пов'язаних з підозрюваним у вбивстві у Росії правника Сергея Магнітского.

Попри стурбованість вищезгаданим, базований у Люксемурзі порятунковий фонд ESM переслав у Нікосію €2 млрд. До кінця червня Кіпр отримає від фонду ще €1 млрд. із загальної суми €9 мільярдів.

Але чиновники ЄС і МВФ зобов’язалися розробити «план дій», який Кіпр повинен буде виконувати, щоб зберегти надходження фінансової допомоги. «Упродовж наступних років за дотриманням плану будуть наглядати", -  сказав Єрон Дейсельблюм.

"Бізнес-модель Кіпру була нежиттєспроможною... Цю проблему треба вирішувати", - додав він.