Програмно-цільовий метод планування бюджету – корупція чи панацея?

7982 Для багатьох із нас не є таємницею, що основним базовим принципом Бюджетного кодексу України є програмно- цільовий метод фінансування.

Відповідно до ст. 20 Бюджетного кодексу особливими складовими програмно-цільового методу у бюджетному процесі є бюджетні програми, відповідальні виконавці бюджетних програм, паспорти бюджетних програм, результативні показники бюджетних програм.

Тобто, для пересічного громадянина пояснення  просте: для того, щоб профінансувати з державного або місцевого бюджету будь-яку закупівлю (ліків проти туберкульозу  чи комп’ютерів для школи), необхідно спочатку розробити і затвердити відповідну програму з промовистою назвою на кшталт «Програма боротьби з ВІЛ/СНІД та туберкульозом» або «Програма шкільний комп’ютер». А вже потім місцеві ради затверджують  фінансування для реалізації усіх заходів, передбачених відповідною програмою. Проте не завжди наявність програми гарантує відповідне фінансування з місцевих бюджетів.

Хочу наголосити, що для громадських організацій, депутатського корпусу, місцевих лідерів та активістів важливо вміти і прагнути контролювати бюджетний процес в частині його виконання, зокрема шляхом аналізу місцевих програм.

Так, мені в руки потрапив документ, який сьогодні на руках мають тільки декілька депутатів Київської обласної ради. Це звіт про виконання у першому кварталі поточного року Програми Охорони довкілля та раціонального використання природних ресурсів Київської області.

Ми спостерігаємо тільки одну з десятків програм, що реалізуються в Київській області, проте навіть на прикладі цієї програми можемо прослідкувати низку порушень законодавства та сумнівні статті витрат. І першим порушенням є те, що значна частина обласних програм і звітів про їх виконання не розміщені на сайтах відповідних органів влади, що є порушенням ст.14, 15  Закону України «Про доступ до публічної інформації».

Рекомендую колегам, що проводять моніторинг використання бюджетних коштів та мешкають в Київській області, звернути увагу на виконання програми в частині реалізації заходів у  конкретних населених пунктах.

Адже можна помітити, що колосальні суми виділятимуться через програму на різноманітні ремонтні, відновлювальні та будівельні роботи, проте не факт,  що відповідні роботи будуть виконані.

Ну наприклад, чи буде в підсумку проведено реконструкцію мереж водовідведення в смт.Кацюбинське, чи проведено реконструкцію водоочисних споруд Славутича, і чи вартуватимуть конкретні роботи коштів,  які будуть виділені з бюджету?

А чого вартий пункт «Розроблення проектно-кошторисної документації по скиду очищених побутових вод з комплексу очисних споруд м. Борисполя потужністю 12,5 тис. м.куб./добу», на який передбачено 699 тисяч гривень.

Наскільки є ефективним використання бюджету, якщо тільки на розробку проектної документації з обласного бюджету якійсь приватній конторі перечислять майже мільйон гривень  бюджетних коштів. І хто контролює ефективність і доцільність таких витрат? Та ніхто – всі зацікавлені в долі!

Тільки в одній цій програмі ми спостерігаємо п’ять пунктів, фінансування яких відбуватиметься в розмірі від 95 тис.грн до 99 тис. гривень – тобто, маємо так звані підпорогові закупівлі. Такими закупівлями влада насправді ставить під сумнів законність та щирість своїх дій, адже відповідно до вітчизняного законодавства, якщо сума закупівлі товарів, робіт і послуг перевищує 100 тисяч гривень,  проводяться торги. І саме з метою уникнення проведення торгів, розпорядники коштів штучно занижують суми закупівель.

Громадськість повинна контролювати процес розробки і реалізації програм на кожному з етапів. Хочу нагадати,  що є наступні етапи розробки місцевих програм, в реалізації яких мають право брати участь представники громадських організацій:

  1. Ініціювання розробки регіональних цільових програм;
  2. Підготовка проекту програм – визначення заходів і програм, що пропонуються для включення до неї, обсягів і джерел фінансування, строків виконання заходів програм, а також головних виконавців;
  3. Здійснення експертизи проекту програм, погодження та затвердження програми, визначення основного розпорядника коштів;
  4. Затвердження бюджетних призначень та виконання програми, включення програми до щорічних програм соціально-економічного розвитку;
  5. Організація виконання програм, здійснення контролю за її виконанням;
  6. Здійснення моніторингу та підготовка щорічних звітів (проміжних звітів)про результати виконання програми, внесення змін до програми.

 

 Представляю документ, над яким варто попрацювати і осмислити доцільність виконання деяких статей фінансування.

                Інформація

про стан виконання заходів регіональних програм за І квартал 2013 рік

Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Київській області

i1

i2

i3

i4