Мені дуже хочеться подивитися, як на місці «Межигір’я» буде створено музей корупції – голова «Демальянсу»

Голова Демальянсу Василь Гацько. Фото з сайту INTV

Голова Демальянсу Василь Гацько. Фото з сайту INTV

Днями голова партії «Демократичний альянс» Василь Гацько вийшов із ізолятора тимчасового утримання, куди потрапив після акції протесту біля президентської резиденції «Межигір’я». Спроба протестувати біля президентської резиденції коштувала активістам партії від 5 до 7 діб адміністративного арешту. Утім, Василь Гацько вважає, що донести свої вимоги до президента краще саме під «Межигір’ям», ніж біля президентської адміністрації у Києві. 
– Акція була присвячена, наскільки я пам’ятаю, боротьбі з повінню. Невже не було іншого місця для такої акції? «Межигір’я» навряд чи найбільш потерпає від якогось лиха. 
 ​​– Насправді, акція мала стосуватися поганих доріг в Україні. Янукович – головний відповідальний за «покращення» на дорогах. Аналіз документів показав, що він звільняє і призначає голову «Укравтодору», і, зокрема, попередній голова «Укравтодору» Володимир Демішкан, який призвів до руйнації доріг в Україні, сумарно 8 років за протекцією Віктора Януковича керував шляховим господарством України. Тому відповідно первинно ми збиралися йти до офісу президента в Нових Петрівцях для того, щоб передати йому вимоги. 

– Чому не на Банкову? Всі, хто мають претензії до президента, йдуть до адміністрації президента, а вас понесло в «Межигір’я». 
 ​​– Ми вирішили йти туди, де ми можемо з ним зустрітися по-справжньому. Ця акція була заборонена судом і аргументація, яку використав суд – в «Межигір’ї» очікується паводок прямо на 10 квітня, на той момент, коли ми збиралися проводити там акцію із передачі вимог щодо українських доріг. Ми тоді вирішили не проводити акцію, перенести її на пізніше. Але в цей день ми приїхали разом зі знайомими журналістами для того, щоб перевірити, чи є насправді цей паводок, чи є повінь в «Межигір’ї» – і переконалися, що її немає там. Рішення суддів таке вже не вперше, бо попередній раз, я пам’ятаю, коли журналісти збиралися проводити акцію під стінами офісу президента в «Межигір’ї», суд заборонив її з такою мотивацією, що начебто готується теракт. Тому відповідно наше завдання було перевірити, наскільки точними є аргументи суду на цей момент.

 Була повінь?

– Повені не було. Було багато міліції, «Беркуту», і наше перебування там закінчилося затриманнями, але уже не біля офісу президента. Коли ми виїжджали на трасу, нас спочатку зупинило ДАІ, і потім відповідно під’їхав наряд «Беркута», який затримав нас.


– І що ж вам інкримінували: порушення рішення суду чи те, що ви неправильно з повінню боролися?

 
– Непокора міліції і порушення порядку проведення організації мітингів в країні.

– Ваша участь була у 5 діб оцінена, а деякі ваші соратники провели там тиждень? 

– Так, зокрема, Максим Панов – це активіст «Демократичного альянсу» і голова київської організації. Він наступного дня, після нашої перевірки в «Межигір’ї» щодо наявності або відсутності повені, отримав 7 діб.

– Ви – лідер однієї з українських партій, не найвідомішої, але все-таки займаєтеся політикою, невже для Вас не було очевидним від самого початку, що Вас не пустять до президента, Ви з ним не зустрінетесь і ніяких вимог йому не зможете передати безпосередньо?

– Є певний маршрут, яким щодня пересувається президент країни з одного офісу – з місця, яке на сьогодні навіть не є резиденцією, а якимось культурно-оздоровчим центром – відповідно, на Банкову. І цей маршрут є в принципі всім відомим. Ми розуміємо, що на цьому маршруті щодня є президент. І тому, відповідно, є логіка безпосередньо там пробувати з ним зустрічатися, говорити, передавати вимоги тощо.

– А логіка передавати вимоги на Банковій, як це робили до цього часу, на Вашу думку застаріла?
 ​​– Застаріла. Насправді, треба розуміти, що Янукович на сьогоднішній день боїться людей і на Банковій, і в Києві загалом. Він створив уже передумови, коли він може з ними не зустрічатися взагалі. Тобто він захистив себе міліцією, мурами різними тощо, що дозволяє йому з людьми не бачитися. В «Межигір’ї» і, власне, в офісі його там, в Нових Петрівцях, у нього такої можливості немає, тому що йому треба виїжджати, йому треба пересуватися. Тому у нас є шанс із ним там зустрітися.

 
– А з чого Ви зробили висновок, що президент боїться людей? Він їздить в регіони, зустрічається з трудовими колективами.
 

​​– Ми бачили всі ці постановочні зустрічі. Я вважаю, що вони далекі від демократії і взагалі вони свідчать про одне – президент далекий від людей, я вже не кажу про те, що він забув їм служити.
 
– За підсумками Ви вважаєте свою акцію вдалою?
 

– Насправді, акцію по дорогах ми плануємо провести найближчим часом, про що сповістимо окремо. Щодо акції під «Межигір’ям», то зараз вони всі були нашою відповіддю на арешти активістів «Демократичного альянсу». Наше завдання було показати президенту і відправити суспільству сигнал, що не варто боятися. Більше того, для того, щоб зберегти сьогодні наші права, свободи і демократію в країні, ми маємо ними опікуватися. Це означає, що арешти і сфабриковані протоколи, рішення суддів нас не мають особливо хвилювати.

 
Ви кажете: захистити свободу. Так якраз Вас обмежили у свободі на кілька діб.
 ​​– Я – людина вільна. І мій арешт якраз це підтвердив. І для Януковича у нас було одне важливе повідомлення – чим більше арештів, тим більше вільних людей. 

– А Ви задоволені реакцією суспільства? Ви кажете, що хотіли донести певну інформацію до суспільства. Донесли? 

– Так, безперечно. Принаймні, я повернувся з ізолятора і мав можливість ознайомитися із тим, як суспільство реагувало. Я побачив дуже багато відгуків журналістів, громадських активістів, просто гарних людей, які засуджували подібні дії влади і готові захищати права і свободи разом з нами.

 – Ще акції плануються біля президентської резиденції чи, як Ви кажете, оздоровчого комплексу, де живе президент?

​​– У нас в планах – проводити там дорожній протест. Окрім того, у нас є багато причин повернутися саме до «Межигір’я». Одна з них – мені дуже хочеться подивитися, як на місці «Межигір’я» буде створено музей корупції. Тому, як мінімум, один раз ми там будемо точно. 

Чи будуть там акції – про це буде відомо найближчим часом. Ми не відмовляємося від ідеї проведення акції. Єдине, що очевидно – для того, щоб проводити там акції, вони мають бути більш чисельними. Очевидно, зараз над цим треба буде працювати.

РАДІО СВОБОДА