Громада Києва закликала Л.Новохатька зупинити знищення історико-культурного спадку

Фото з сайту goscha-bibl.narod.ru

Фото з сайту goscha-bibl.narod.ru

18 квітня - Всесвітній день пам"яток історії та культури. Він був встановлений у 1983 році Асамблеєю Міжнародної ради з питань охорони пам"ятників і визначних місць, створеної при ЮНЕСКО.

Питання збереження історичних пам’яток регулюються Конституцією України, Законом України "Про охорону культурної спадщини", іншими нормативно-правовими актами. Постановою Кабінету Міністрів України від 9 вересня 2002 р. № 1330 затверджено Комплексну програму паспортизації об’ єктів культурної спадщини на 2003-2010 роки, що сприятиме вдосконаленню ведення обліку об’ єктів культурної спадщини, забезпеченню їх державної реєстрації.

Однак, судячи зі звернення громадських активістів Києва до нещодавно призначеного на посаду міністра культури Леоніда Новохатька, закони, які охороняють культурну спадщину, і власне сама спадщина, існують у столиці в  різних світах, що перетинаються все рідше й рідше.

Шановний Леоніде Михайловичу!

            Щиро вітаємо Вас з призначенням на посаду Міністра ! Громадськість Києва сподівається, що з Вашим призначенням нарешті почнуть вирішуватися болючі питання щодо збереження культурної спадщини та припинено варварське, методичне знищення історичного середовища нашого міста.

Ситуація, що склалася зі станом збереження об’єкту № 527 зі Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО - «Собор Святої Софії та прилеглі монастирські споруди, Києво-Печерська Лавра» - викликає обурення не тільки киян та всієї України, але й світової громадськості. Вже декілька років Україна балансує на межі включення Софії та Лаври до «списку об’єктів, що знаходяться під загрозою». На минулій, 36-й Сесії Комітету Всесвітньої Спадщини ЮНЕСКО (КВС ЮНЕСКО) питання щодо об’єкту № 527 розглядалося дуже жорстко, нашій країні фактично було зроблено «останнє попередження». Однак, замість того щоб приймати необхідні рішучі дії, спрямовані на виправлення ситуації та виконання рішень КВС ЮНЕСКО, рекомендацій експертних моніторингових місій ЮНЕСКО / ІКОМОС, Міністерство культури разом з Національною комісією України у справах ЮНЕСКО, здається, займаються окозамилюванням та імітацією бурхливої  діяльності в цьому напрямку. В першу чергу про це свідчить абсолютне небажання ознайомлювати громадськість з будь-чим, що стосується  реакції ЮНЕСКО на пам’яткоохоронну ситуацію в Києві.

Так, 8-го лютого 2013 року на офіційному веб-сайті Міністерства культури з’явилася інформація про те, що «1 лютого 2013 року Міністерством культури України був поданий оновлений звіт щодо виконання державою Україна вимог, які містилися у рішенні 36-ї Сесії Комітету Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Цей документ був розроблений фахівцями Департаменту культурної спадщини та культурних цінностей Міністерства культури України».

Проте на всі інформаційні запити громадських організацій, у тому числі нашої, з проханням надати копію зазначеного звіту, тими ж «фахівцями» Департаменту культурної спадщини було безпідставно відмовлено, що є грубим порушенням Закону України про доступ до публічної інформації. Дана інформація має високу суспільну значимість, представляє інтерес для багатьох громадян України, має бути відкритою та прозорою. До речі, це неодноразово підкреслювало керівництво КВС та особисто Генеральний директор ЮНЕСКО Ірина Бокова під час наших офіційних зустрічей та  спільних відео-конференцій.

Разом з тим, навіть інформації, розміщеної на офіційному веб-сайті Міністерства культури, достатньо, щоб зрозуміти підстави такої секретності. Доводимо до Вашої уваги, шановний пане Міністре, лише декілька тез:

- на веб-сайті зазначено, що «утворено єдину систему управління об’єктом «Київ: Собор Святої Софії та прилеглі монастирські споруди, Києво-Печерська Лавра» – цілісний майновий комплекс Національного заповідника «Софія Київська» передано до сфери управління Мінкультури…»;

            Вважаємо, що зміна підпорядкування Заповідника «Софія Київська» від Мінрегіону України до Міністерства культури не може вважатися повноцінним виконанням рішення КВС та рекомендацій, які містяться у звіті моніторингової місії експертів ЮНЕСКО / ІКОМОС від березня 2009 року.

- «Міністерством культури України розроблено проект документа про оголошення мораторію на спорудження нових будівель у історичному центрі Києва, на території буферної зони об’єкта всесвітньої спадщини ЮНЕСКО «Київ: Собор Святої Софії та прилеглі монастирські споруди, Києво-Печерська Лавра»;

            Зазначимо наступне: під час розгляду питання об’єкту № 527 на 36-й сесії КВС ЮНЕСКО у м.Санкт-Петербург офіційна делегація України проголосила, що такий мораторій вже введено !!! Між тим, питання оголошення мораторію на нове будівництво в буферній (охоронній) зоні об’єкту № 527 відноситься лише до компетенції Київради та його виконавчого органу (КМДА). Прийняття даного рішення було ініційовано керівництвом КМДА ще восени минулого року, але він й досі не розглядався в Київраді.

- «розроблений історико-архітектурний опорний план м. Києва, яким передбачено розширення охоронних (буферних) зон Софійського собору та Києво-Печерської лаври, визначено їх межі на актуалізованих картографічних матеріалах, встановлено єдину охоронну (буферну) зону об’єкта всесвітньої спадщини ЮНЕСКО «Київ: Собор Св. Софії з прилеглими монастирськими спорудами, Києво-Печерська Лавра» з включенням пам’ятки «Історичний ландшафт Київських гір і долини р. Дніпро». Зазначений опорний план погоджений Мінкультури і найближчим часом буде затверджений у складі Генерального плану розвитку м. Києва та його приміської зони до 2025 року»;

Слід зазначити, що згаданий «Історико-архітектурний опорний план м. Києва» неодноразово розглядався на засіданнях Колегії Українського товариства охорони пам’яток історії та культури, експертних та робочих груп при Головному Управлінні охорони культурної спадщини КМДА та в інших інституціях. Документ зазнав нищівної критики та величезної кількості зауважень, які так і не були враховані розробниками цього «плану».  Тому вести мову про його легітимність та «затвердження найближчим часом у складі Генерального плану розвитку м. Києва» досить передчасно.

- «проекти будівництва або реконструкції об’єктів у буферній зоні з 2012 року регулярно надсилаються до штаб-квартири КВС ЮНЕСКО в порядку завчасного інформування про архітектурні перетворення, заплановані в охоронній (буферній) зоні пам’ятки всесвітньої спадщини ЮНЕСКО «Київ: Собор Святої Софії та прилеглі монастирські споруди, Києво-Печерська лавра».

            На жаль, ми не маємо можливості перевірити достовірність наданої інформації. Зазначимо лише, що за даними Головного управління земельних ресурсів при КМДА, впродовж останніх років тільки в буферній зоні Софії Київської було відведено під будівництво понад 50 (!) земельних ділянок. Проекти багатьох із цих забудов були продемонстровані представниками громадських організацій Директору Центру Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО Кішоре Рао під час офіційної зустрічі з ним в Парижі в травні минулого року. Зазначимо, що не інформування КВС про плани будівництва в буферної зоні Об’єкту є грубим порушенням п.172 Настанов Конвенції про охорону культурної спадщини ЮНЕСКО, яку Україна ратифікувала ще в 1988 році. Викликає великі сумніви, що Департамент культурної спадщини і культурних цінностей Мінкультури (або перед тим Державна служба охорони культурної спадщини), який саме й погоджував більшість із цих проектів, надав ЮНЕСКО повну необхідну  інформацію.

- «з метою належного виконання рекомендацій попередніх сесій КВС ЮНЕСКО, а також проведення незалежної фахової експертизи на предмет визначення найбільш ефективних шляхів збереження автентичної монастирської панорами правого берега р. Дніпро, у січні 2013р. Міністерство культури України досягло домовленості з Координатором бюро історичного центру м. Флоренція (Італія) Карло Франчіні щодо організації найближчим часом його візиту до Києва з метою здійснення додаткового аналізу особливостей видового розкриття панорами вздовж р. Дніпро і будівництва висотних будівель, які можуть завдати шкоди видатній універсальній цінності об’єкта».

            Інформуємо Вас, шановний пане Міністре, що впродовж останніх декількох років КВС наголошує на недопущенні висотного будівництва на схилах Дніпра  та в буферних зонах Софії та Лаври і констатує, що «найбільш песимістичні прогнози щодо деградації панорами історичного монастирського ландшафту правого берега Дніпра стали реальністю» (з рішення 35-ї сесії КВС ЮНЕСКО). Крім того, КВС рекомендує прийняти «всі необхідні засоби задля зменшення негативного впливу висотних будівель шляхом змінення проектів та демонтажу вже збудованих будівель до належного рівня» (з рішення 36-ї сесії КВС ЮНЕСКО). Однак жодних кроків у цьому напрямку Україною так і не було зроблено. Жодне будівництво, яке викликає занепокоєння ЮНЕСКО, не було не тільки демонтовано, а й навіть зупинено. Скандальні об’єкти по вул. Кловський узвіз, 7-а, Грушевського, 9-б, Мазепи, 11-а добудовані та здані в експлуатацію. Більше того, надаються нові ділянки під будівництво в буферній зоні Софії та Лаври: з дня на день може відновитись найвідоміше скандальне будівництво елітного комплексу на вул. О.Гончара, 17-23; продовжується розпочате нове будівництво по Десятиному пров., 3-5; під виглядом музеєфікації розроблюється проект будівництва нового храму на рештках фундаментів Десятинної церкви. До речі, проти останнього категорично висловлювались експерти ІКОМОС ще в 2011 році, під час проведення 35-ї сесії КВС ЮНЕСКО.

- «Зараз вирішується питання про візит до Києва спільної реактивної моніторингової місії Центру всесвітньої спадщини ЮНЕСКО та її дорадчого органу, Міжнародної ради з питань пам’яток і визначних місць (ІСОМОS), під час якого йтиметься про надання Україні практичних рекомендацій щодо приведення пам’яткоохоронної діяльності до міжнародних стандартів збереження та управління пам’ятками всесвітнього значення».

Щодо приїзду моніторингової місії експертів ЮНЕСКО / ІКОМОС. Слід зазначити, що вказана місія мала відбутися ще в травні минулого року, однак, як повідомив представників громадської організації «Андріївсько-Пейзажна Ініціатива» експерт ІКОМОС Тодор Крестев під час зустрічі в Санкт-Петербурзі, вказана місія була відкладена через несвоєчасне запрошення зі сторони України. Міжнародні експерти були готові провести моніторингову місію ще у вересні минулого року, але досі їх приїзд не відбувся. Зрозуміло, що таке зволікання насамперед влаштовує чиновників, які роблять все можливе, аби ЮНЕСКО не побачило справжню жахливу ситуацію щодо стану збереження культурної спадщини в Києві. У той же час ЮНЕСКО активно підтримує співпрацю та партнерські стосунки з неурядовими громадськими організаціями. Тому ми постійно спілкуємось з керівництвом Центру Всесвітньої спадщини та ІКОМОС й інформуємо їх про реальний стан справ.

Нагадуємо, що стан збереження об’єкту № 527 «Собор Святої Софії та прилеглі монастирські споруди, Києво-Печерська Лавра» буде знов розглянуто на найближчій, 37-й сесії КВС ЮНЕСКО, яка відбудеться в червні цього року. І якщо український об’єкт  потрапить до «списку об’єктів, що знаходяться під загрозою» (так званого «чорного списку»), всі негативні наслідки такого рішення будуть спрямовані саме на теперішнє керівництво Міністерства, незважаючи на те, що підстави для такого рішення були створені раніше.

Тому просимо Вас, шановний Леоніде Михайловичу, негайно втрутитись в ситуацію та прийняти ряд невідкладних заходів, а саме:

- притягнути до відповідальності чиновників, які надали в ЮНЕСКО неповну або недостовірну інформацію;

- звернутись до керівництва КМДА з вимогою прискорити прийняття рішення про мораторій на будівництво в буферній зоні Софії та Лаври;

- спільно з Національною комісією України у справах ЮНЕСКО при МЗС України  пришвидшити запрошення моніторингової місії ЮНЕСКО/ІКОМОС;

- провести в Мінкультури робочу нараду з питань ситуації зі станом збереження об’єкту № 527 «Собор Святої Софії та прилеглі монастирські споруди, Києво-Печерська Лавра» і виконання вимог рішень 36-ї сесії КВС ЮНЕСКО за участю всіх зацікавлених сторін – керівництва КМДА та Київради, Мін регіону України, Міністерства закордонних справ, Інституту геологічних наук НАН України, представників громадських організацій, які займаються питаннями збереження культурної спадщини;

- створити робочу групу за участю вище перелічених учасників з метою перегляду усіх проектів будівництва, реалізованих або запланованих в буферній зоні Софії та Лаври, які можуть мати негативний вплив на цілісність та унікальну цінність об’єкту, як це рекомендовано рішенням 36-ї сесії КВС ЮНЕСКО.

Громадськість Києва дуже сподівається на Вашу принципову позицію та активну участь в питаннях збереження нашої нерухомої культурної спадщини.

 

Заступник голови ГО

«Андріївсько-Пейзажна ініціатива»                                         І.А. Нікіфорова