Журналістів з південної України запрошують на навчальний проект “Антикорупційні журналістські розслідування”

ТренінгПольське демократичне товариство «Схід» (Towarzystwo Demokratyczne Wschód) спільно з Інститутом розвитку регіональної преси (ІРРП) запрошують журналістів усіх видів регіональних ЗМІ півдня і частково сходу України взяти участь у низці навчальних заходів – вебінарах, двох дводенних тренінгах та конкурсі (лише серед учасників проекту) на краще антикорупційне розслідування. Навчальний проект відбувається в рамках програми польської Фундації міжнародної солідарності (Fundacja Solidarności Międzynarodowej) за підтримки МЗС Польщі.

Участь у навчальному проекті надасть журналістам можливість підвищити професійний рівень з технології проведення журналістських розслідувань, покращити знання з відповідного законодавства, ознайомитись з найбільш поширеними схемами зловживань, польськими та українськими прикладами антикорупційних розслідувань, а також краще зрозуміти методологію роботи в умовах конвергентних ЗМІ, можливості, що створюють сучасні медіа для журналістів, та оволодіти конкретними прикладними навичками зі створення та розміщення мультимедійних журналістських розслідувань на різноманітних медіа-платформах.

Цільова аудиторія навчального проекту – українські журналісти та громадські журналісти із зазначених областей, які проводять журналістські розслідування або мають певний навчальний чи практичний досвід та високу мотивацію їх проведення. Проектом передбачено, що відібрані учасники беруть участь в усіх оголошених заходах проекту: чотирьох вебінарах та двох тренінгах. Участь у конкурсі – добровільна, але тільки для учасників навчальних заходів проекту.

Участь у тренінгах є безкоштовною. Учасникам з інших міст пропонується проживання в готелі та харчування. Компенсація витрат на проїзд НЕ передбачена.

Для участі у проекті необхідно заповнити та надіслати анкету-заявку до 24:00 12 травня 2013 року.Кандидати мають додати до заявки один примірник власного розслідування, або за його відсутності – найкращий, на їх погляд, авторський матеріал, який вийшов за останні півроку. Журналісти друкованих або онлайн-видань мають надіслати PDF-файл або гіперпосилання, а тележурналісти гіперпосилання на безкоштовні файлообмінники з вашими матеріалами або на YouTube. Адреса для надсилання матеріалів – irrp.org.ua@gmail.com. У листі вкажіть, будь ласка, П.І.Б. та назву проекту «Антикорупційні журналістські розслідування».

ЗАРЕЄСТРУВАТИСЬ

Із запитаннями звертайтеся на irrp.org.ua@gmail.com або за номером 067-547-22-33.

Групи учасників формуються на конкурсних засадах. Організатори повідомлять запрошених учасників про участь до 17 травня 2013 року.

___________________________________________________________________

Розклад заходів для журналістів з АР Крим, Запорізької, Дніпропетровської та Донецької областей:

22 або 23 травня о 13-00 – двогодинний вебінар «Антикорупційне законодавство в Україні»

29-30 травня, Севастополь – дводенний тренінг «Технологія проведення антикорупційних журналістських розслідувань»

12-13 червня, Севастополь – дводенний тренінг «Інструменти нових медіа для поширення інформації про корупційні явища»

вересень (дати будуть визначені пізніше) – три вебінари у продовження навчальних тем тренінгів та аналіз конкурсних робіт.

Розклад заходів для журналістів з Миколаївської, Херсонської, Одеської та Кіровоградської, областей:

22 або 23 травня о 13-00 – двогодинний вебінар «Антикорупційне законодавство в Україні»

31 травня – 1 червня, Миколаїв – дводенний тренінг «Технологія проведення антикорупційних журналістських розслідувань»

14-15 червня, Миколаїв – дводенний тренінг «Інструменти нових медіа для поширення інформації про корупційні явища»

вересень (дати будуть визначені пізніше) – три вебінари у продовження навчальних тем тренінгів та аналіз конкурсних робіт.

___________________________________________________________________

Детальніше про програми заходів:

Програма вебінару «Антикорупційне законодавство в Україні»

 • Огляд національного і міжнародного законодавства у сфері боротьби проти корупції.
 • Що відповідно до законодавства вважається корупцією.
 • Хто може бути суб’єктом корупційного правопорушення.
 • Відповідальність за вчинення корупційних дій та бездіяльності.

Вебінар проводить медіа-юрист Олександр Бурмагін.

Коротка програма дводенного тренінгу «Технологія проведення антикорупційних журналістських розслідувань»

 • Правове визначення корупції, сфери виникнення корупції.
 • Права та обов’язки журналіста. Доступ до публічної інформації. Належні розпорядники інформації та правильне оформлення запиту на інформацію.
 • Польський досвід антикорупційних розслідувань.
 • Тематика антикорупційних розслідувань, схема журналістського розслідування (порядок дій, планування роботи).
 • Загрози та убезпечення журналістів та джерел інформації під час розслідування.
 • Методи збирання інформації: спостереження, виклики, загрози, етичні дилеми.
 • Методи збору інформації: робота з документами, особливості використання документів.
 • Методи збору інформації: робота з людьми, техніка інтерв'ю. Особливості генерального інтерв'ю.

Тренінг проводять Олег Хоменок, Олександр Бурмагін та Томаш Патора

Коротка програма дводенного тренінгу «Інструменти нових медіа для розслідувань та поширення інформації про корупційні явища»

 • Нові медіа - особливості, виклики та можливості для журналістів. Нетикет.
 • Правові аспекти нових медіа.
 • Польський досвід використання інструментів нових медіа в журналістських розслідуваннях.
 • Крауд-сорсінг - використання мережі для збирання інформації.
 • Журналістика даних, як масив даних, зібраних під час розслідування зробити доступним.
 • Соціальні мережі як джерело інформації.
 • Відкриті джерела документальної інформації в Інтернет.
 • Інструменти створення мультимедійного контенту: інтерактивні карти, таймлайни, інформаційна графіка, використання відео, аудіо.
 • Мультимедійне розслідування - особливості публікації результатів розслідування для різних платформ (принт, ТВ, он лайн).
 • Крауд-шерінг - використання ресурсів та можливостей Інтернет для поширення матеріалів розслідування.

Тренінг проводять Олег Хоменок та Пшемислав Войцєховскі

Три вебінари у вересні – вибір тем для цих вебінарів буде базуватися на досвіді спілкування тренерів з конкретними учасниками під час заходів у травні та червні, потребах і побажаннях фактичних учасників і матиме на меті підкріплення і розвиток попередньо набутих навичок.

Конкурс для учасників проекту на краще антикорупційне журналістське розслідування:

Детальну інформацію про умови конкурсу отримають відібрані фактичні учасники проекту.

На конкурс будуть прийняті роботи, оприлюднені з 1 травня по 31 серпня 2013 року.

До складу журі увійдуть тренери та експерти проекту.

Підсумки конкурсу буде підбито у вересні 2013 року.

Три перші призери отримають в якості нагород техніку (смартфон, або ноутбук, або цифрову фотокамеру).

Інформація про тренерів:

Олег Хоменок, старший радник з питань медіа Internews Network, медіа-тренер.

Є сертифікованим медіа-консультантом та тренером з журналістики з багаторічним досвідом у медіа-галузі, автором кількох посібників з журналістики та навчання журналістиці. Він працював журналістом та редактором у кількох газетах та інформагентствах, очолював прес-службу Кримського парламенту у 1994-1997 роках, був регіональним кореспондентом Європейського медіа-інституту, став директором Кримського прес-центру IREX ПроМедіа у 1997 році і радником з питань друкованих ЗМІ IREX У-Медіа з 2005 року.

 

Олександр Бурмагін – медіа-юрист, медіа-тренер.
З 2003 року працював юристом проекту „Свободі слова – юридичну підтримку“ Херсонської міської асоціації журналістів „Південь“. Має значний досвід тренерської роботи з питань доступу до інформації, захисту ЗМІ від позовів про дифамацію. Надає чисельні консультації журналістам, проводить допублікаційні експертизи, представляє інтереси медіа у судах України. Успішно провів, зокрема, справу за позовом консорціуму ЄДАПС до газети «Бізнес» та інших про стягнення 46 млн. гривень, справу за позовом до газети «Комерсант» про спростування інформації щодо причетності заступника міністра транспорту до судна „Фаїна“ та інші. Спільно з юристами Л.Панкратовою та Л.Опришко у рамках діяльності ІРРП надає правову допомогу журналістам.

Пшемислав Войцєховскі – з 1999 року пов’язаний з телеканалом ТВН, а зараз ТВП. З 2010 року шеф редактор публіцистичного і суспільного  блоків ТВП-1.  До сфери його інтересів належить в основному слідча журналістика та переплетіння великого бізнесу, злочинності та спецслужб. Лауреат багатьох престижних нагород. У 2010 році надруковано його книжку «Носії смерті» про польські сліди в світовому тероризмі.

Томаш Патора – слідчий журналіст, співавтор публікації «Ловці шкір». Керував відділом «Газети виборчої» у Лодзі. Лауреат багатьох нагород, наприклад, Курта Щорка, Міжнародної школи журналістики Columbia University у Нью-Йорку, Медіа-тори та Гранд Пресс. Викладач Гуманітарно-економічної академії в Лодзі та Вроцлавського університету та журналіст програми «Увага» на телеканалі ТВН.

 

ІРРП