Віддам комунальне майно в добрі руки за безцінь

108f1032102dУ березні управління комунальної власності Львівської міськради почало активно продавати комунальне майно міста через аукціони та конкурси. Напередодні начальник управління Євген Климкович звітував, що «наші показники будуть не гіршими точно, а напевно кращими, ніж минулого року». Що ж, проаналізуємо, які об’єкти і за скільки місто продало, щоб поповнити свою казну.

«Відкритість і публічність в цьому році залишиться нашим одним з основних пріоритетів. Тобто, ми будемо і надалі всі переліки приміщень виставляти на сайті ЛМР, будемо частіше спілкуватися з пресою для того, щоб громадськість могла з перших вуст почути, що відбувається з її майном, тому що на сьогоднішній день кожна копійка в бюджеті на вагу золота», - запевняв начальник управління комунальної власності ЛМР Євген Климкович. У результаті після пошуків інформації на сайті ЛМР щодо підсумків продажу комунального майна у березні було знайдено лише одне радісне, обнадійливе і детально розписане повідомлення про продаж обєкту на вул. Тершаковців, 4, який продали у 5 разів дорожче. «У п’ятницю, 1 березня, управлінням забезпечено проведення відкритих торгів з продажу 5 об’єктів. Ціну продажу одного з об’єктів вдалося збільшити у 5 разів від початкової, до загальної суми — 833 тис. грн (з ПДВ). Власне, таку ціну запропонував один із трьох учасників відкритих торгів за приміщення по  вул. Тершаковців, 4, загальною площею 56,7 м. кв. Відтак, 1 м. кв. обійдеться покупцеві у більш, ніж 15 тис. грн.», - радісно звітувала прес-служба ЛМР. 

Про інші 6 обєктів комунального майна, які вже продали на той момент, прес-служба лише коротко і сухо повідомила: «Варто зазначити, що цього року управління вже провело відкриті торги по 7 об’єктах на загальну суму 2 млн. 41 тис. 572 грн.»

Воно й зрозуміло, оскільки похвалитися вдалим продажем решти комунальних нежитлових приміщень навряд чи вдасться. Так, приміщення на пл..Міцкевича,6/7 загальною площею 48,4 м кв продали аж за 231 тис грн., тобто по 4 772 грн за м. кв. І це попри те, що воно розташоване в самому центрі Львова і попри те, що за даними рієлторських сайтів ціна там стартує від 10 тис. грн. за 1 кв. м. А виставляли це приміщення взагалі по 3 916 грн за м кв. Тобто, під час торгів ціна зросла з 189 540 грн. до 231 тис. грн.,  і цю ціну заплатив ФОП Корсунський Вадим Аркадійович.

Інший приклад. Приміщення по вул. Я.Стецька, 6 загальною площею 25,8 м кв виставляли на продаж за 57 660 грн, а продали на аж 140 грн. дорожче! Відтак щасливому власнику ФОП Киянка Віктор Володимирович приміщення у ближньому центрі Львова обійшлося в 2 240 грн. за 1 м. кв!

Не набагато дорожче управління комунальної власності ЛМР продало приміщення по вул.Зустрічній, 1 та по вул. Котляревського, 40. Це все ближній центр. У першому випадку Ломага Юрій Томашович купив 63,7 кв м за ціною 2 590 грн. за м. кв., у другому випадку ТзОВ «Агрохолдинг» придбало собі 89,80 м. кв. за ціною 2 433 грн. за м.кв. Бойко Лілії Михайлівні також пощастило купити 59 м.кв нежитлового приміщення у ближньому центрі  по вул. І.Вишенського, 38 за привабливою ціною в 2 668 грн. за м.кв.

На цьому фоні продаж обєкту загальною площею 35,1 м.кв. по вул. Федорова видається принаймні хоч трохи наближеним до ринкових цін - ФОП Островська Галина Миколаївна виклала 10 797 грн. за 1 кв. м.

Таким чином, мало того, що ціна кожного з проданих семи об’єктів комунальної власності міста, м’яко кажучи, сумнівна з точки зору того, що диктує ринок, то ще й початкова ціна зросла принаймні удвічі лише при продажу одного об’єкту. Видається, що конкурсне підняття ціни за лоти учасниками аукціону було чисто символічним, оскільки покупець був заздалегідь визначеним. 

Початкова і остаточна ціни продажу 7 об’єктів з ПДВ

Початкова і остаточна ціни продажу 7 об’єктів з ПДВ

 На запит "Ні корупції", як все ж таки визначається ціна продажу комунального майна, і чому ціноутворення відрізняється від того, що продається на ринку нерухомості, в.о. начальника управління комунальної власності ЛМР О. Цюбченко зазначив, що управління діє в межах законів – оцінка вартості нерухомого майна визначається шляхом проведення незалежної оцінки. У 2012-2013 рр. ринкова вартість нерухомого комунального майна, визначена суб’єктами оціночної діяльності з метою передачі в оренду або його приватизації, коливалася в межах від 725, 21 до 18 312, 9 грн. без урахування ПДВ за 1 кв. м. в залежності від розташування, технічного стану, забезпечення комунікаціями, можливого найкращого цільового використання, пішохідних потоків тощо. 

Варто зауважити, що ціна від 725 гривень за квадратний метр – це вже збільшена ціна. Торік було дешевше. «Дуже важливо зазначити те, що у Львові в декілька разів, якщо дивитися в динаміці, збільшилася вартість квадратного метра комунального майна як щодо оренди, так і щодо приватизації», - це слова директора департаменту економічної політики ЛМР Ірини Кулинич, що вона їх сказала на початку цього року.

Мовляв, які претензії? - оцінка комунального майна незаангажована, ціноутворення прописане. Чому ж тоді міська нерухомість все одно продається нижче ринкової собівартості, а купити її можуть не всі охочі?

Як розповів "Ні корупції" голова Ради координаторів громадської організації «Вартові закону» Олексій Вєренцов, довести факт корупції під час продажу комунального майна дуже складно, майже нереально. Якщо ж говорити одним реченням, то все зводиться до того, що так звані незалежні експерти рахують вартість об’єкта за найменшою ставкою, цей об’єкт продається на аукціоні, і мінімальні гроші від його продажу йдуть у бюджет міста. Після чого або й взагалі перед конкурсом вдячний покупець організаторам цієї вистави має віддячити готівкою.

Про те саме в ефірі телеканалу ТВі нещодавно говорив і заступник голови спеціальної контрольної комісії ВР з питань приватизації Павло Різаненко. За його словами, державну власність в Україні приватизують за копійки, і кожен продаж  відбувається за однаковим принципом: «Заздалегідь визначається, кому дістанеться обєкт та заздалегідь визначено, що це буде зроблено за мінімальною ціною. При цьому дефіцит бюджету в країні складає 50 млрд грн.!»

Олексій Вєренцов додав, що колись він запитував кількох високих керівників внутрішніх справ Львівщини, чому про тотальну корупцію під час продажу комунального майна так багато говорять, а фактів, які підтверджують цю корупцію, виявлено так мало. Чому міліція не провокує хабарі, не проводить відповідні записи телефонних розмов… Адекватної відповіді пан Вєренцов так і не почув. З чого зробив власні висновки. 

Насамкінець. Хто хоче не дорого купити нерухомість у Львові? Ось уже затверджений перелік нерухомого майна, яке на виконання ухвал Львівської міськради буде продаватися у 2013 році. Лише зазначу, що за давньою українською, львівською зокрема, традицією участь в аукціоні ви взяти зможете, а от купити майно за привабливим цінами – навряд чи.

LVIV MAYNO 2

Управління комунальної власності готує до продажу об’єкти за такими адресами у м.Львів

 Львівська міська рада пунктуально хвалиться про свої здобутки у сфері приватизації. «Комунальна власність – це один з тих ресурсів, які насамперед наповнюють міський бюджет через орендні відносини і через продаж, тобто через приватизацію комунального майна. Разом місто одержало в 2012 році з цих позицій майже 84 млн. грн. Якщо розглядати саме по продажу комунального майна, або приватизацію, то в нас є позитивна динаміка в порівнянні з минулим роком, це майже 60 млн. грн. Якщо порівнювати 2011 рік, це 56 млн. грн., тобто майже на 3 млн. 300 тис. грн. в нас збільшились находження. .Це кошти бюджету розвитку, насамперед це  виконання робіт в наших установах освіти, охорони здоров’я, культури, соціального захисту і, відповідно, господарки міста», - натхненно розповідала директор департаменту економічної політики ЛМР Ірина Кулинич.

А якби продавали комунальне майно чесно, то школи і лікарні отримали б ще більше?

Валентина Новицька, спеціально для "Ні корупції"