ЦНАП – чи буде подолано корупцію в сфері адмінпослуг?

КорупціяЦентри надання адміністративних послуг (ЦНАП) – саме такі структури вже повинні створюватись і функціонувати в кожному районному центрі та місті обласного підпорядкування.

Але в багатьох містах України процес створення ЦНАП розпочався зовсім нещодавно. Ухвалений у вересні 2012 року Закон України “Про адміністративні послуги” зобов’язує міста обласного підпорядкування й райони створити до 1 січня 2014 року Центри надання адміністративних послуг (ЦНАП).

Як свідчить практика, такі центри забезпечують зручні умови для отримання адміністративних послуг споживачами, спрощують процедури вирішення справ і зменшують ризики корупції. Завдяки цьому відбувається перетворення бюрократичного апарату на сервісну інституцію, орієнтовану на потреби громадян.

При цьому досвід показує, що в окремих містах є лише імітація змін, а чимало органів влади дуже формально підходять до виконання відповідних вимог названого закону. Тобто в адміністративних будівлях є вивіски «ЦНАП», але якість послуг для мешканців не покращується.

Часом буває навіть навпаки: нераціонально витрачають чималі кошти, утворюють ЦНАП без консультацій із громадськістю, без урахування потреб споживачів послуг, породжують нові конфлікти (наприклад, при виборі приміщень для ЦНАП).

Кожен з нас в своєму житті неодноразово стикався з отриманням певних адміністративних послуг. Якщо для когось словосполучення адміністративна послуга є не зовсім зрозумілою, то спробую пояснити простіше. Багато хто з нас отримував паспорт, довідку про склад родини, дозвіл на підприємницьку діяльність, посвідчення інваліда або матері героїні тощо. І кожен пам’ятає, що для отримання цих документів іноді необхідно вибігати декілька тижнів, зібрати купу документів, оплатити з десяток незрозумілих платіжок, а потім іноді декілька місяців чекати необхідний документ. При цьому за додаткову плату (хабар), завжди можна отримати той же закордонний паспорт за декілька днів.

Саме для того щоб спростити та уніфікувати процедуру отримання таких документів (адмінпослуг) та прибрати корупційну складову і було прийнято доволі непоганий за своїм задумом документ – Закон України «Про адміністративні послуги».

Цей закон регламентує створення єдиного місця в кожному районі (місті), в якому будь який громадянин або юридична особа зможе спокійно здати чіткий перелік документів і через конкретний час (5 – 30 днів, в залежності від складності) отримати бажаний результат.

Проте місцева влада не дуже поспішає усунути корупційну складову при отримання адміністративних послуг, та створити відповідні центри. Так, станом на сьогодні, після прийняття відповідного закону, наприклад в Київській області ще не було створено жодного Центру надання адміністративних послуг. Відповідні функції на місцях виконують, зокрема, адміністратори райдержадміністрацій (дивіться на фото).Єдина людина, яка заміняє ЦНАП у одному з районів Київщини

Єдина людина, яка заміняє ЦНАП у одному з районів Київщини

 

Хочу зауважити, що надання доступних, зручних адміністративних послуг високої якості є критично важливим для громадян, адже станом на сьогодні понад 55% мешканців України переважно або повністю незадоволені якістю послуг з боку місцевої влади. Дотепер бракує належних механізмів отримання місцевими органами влади зворотного зв'язку від громадян та прозорих процедур реагування на нього практичними діями.

Саме тут, в умовах пасивності влади, на моє переконання, варто залучити громадські організації та волонтерів до процесу контролю за створенням і діяльністю ЦНАПів.

Незважаючи на повільний прогрес у впровадженні механізмів громадської участі в систему надання адміністративних послуг, є ряд добрих прикладів вираження громадянами власних потреб і дієві механізми, впроваджені деякими органами місцевого самоврядування щодо формалізації та фактичного застосування участі громадян у процесі прийняття рішень на місцевому рівні.

Тим не менше, відсутність необхідних навичок у представників організацій громадянського суспільства та обмежений доступ до існуючих передових практик являють собою серйозну перешкоду для широкого розповсюдження ефективного механізму громадської участі.

Саме тому раджу громадським організаціям, журналістам, блогерам та просто активним громадянам на місцях об’єднуватись в ініціативні групи, та розпочинати процес контролю за владою в частині створення Центрів надання адміністративних послуг. Владу необхідно стимулювати, контролювати та допомагати виконувати законодавство України. А методику моніторингу новостворених Центрів я представлю протягом квітня місяця на сторінках свого блогу.