Львів чекає весни, бо очікувати комунальників – зась

Мер Львова Андрій Садовий прибирає сніг на площі Ринок. Фото facebook.com

Сьогодні у мене день народження. Планували з родиною поїхати десь у центр міста посидіти у затишній львівській кав’ярні. Але, виглянувши надвір, зрозуміли, що ми навіть з двору машиною не виїдемо. Де вже там їздити львівськими вуличками, особливо периферійними, які стоять заметено-засніженими ще з минулої п’ятниці (ще й вчора снігу насипало на вже насипане) і чекають весни, бо комунальників, мабуть, вже не діждуться цього сезону.

Відтак, сиджу вдома з прикрою думкою – дивна ситуація: чому, коли райони міста просять з бюджету грошей на прибирання доріг, їм їх виділяють, а коли доходить до справи ці дороги прибирати, то виявляється коштів хронічно бракує? І де та кишеня, в якій губляться гроші на шляху від бюджету до маленького тракторця, який би сьогодні так до речі розчистив від снігу моє подвір’я та прилеглі вулички і зробив мені свято.

                                            Бачили очі, що підготували

Напередодні зимового сезону 2012-2013 рр. всі районні адміністрації Львова провели тендер на закупівлю піскосуміші. Як відзвітувала мерія, у Галицькому районі закупили 280 тонн солі та 700 кубометрів піску, витративши на це 250 тис грн.  Бішофіт, який закуповували минулої зими для центральної частини міста, цьогоріч не купували, бо 1 тонна коштувала 6 тис грн.  Економні… Сихівська районна адміністрація для свого району купила  1,7 тис метрів кубічних піскосуміші 410 тис грн. Личаківський район купив 670 кубометрів піскосуміші на майже 200 тис грн. Залізничний – купив 2300 тонн піскосуміші приблизно на 400 тис грн. Ще й з минулого року залишилось 190 тонн піску. Франківський район теж мав у загашниках 500 тонн піскосуміші ще з минулого сезону, тож закупили тільки солі для змішування на 276 тис грн. Крім того, відповідно до рішення сесії ЛМР від 14.11.12 року на прибирання Львова департамент житлового господарства та інфраструктури отримав  666,6 тис грн. та 237,9 -  на нарахуванняВиходить, посипати є чим. А раз сніг не прибирається і не посипається – значить, нема чим?

І знов відмотуємось на початок сезону. «Взимку на вулицях Львова працюватиме 130 одиниць снігозбиральної техніки. З них комунальних ШРП – 107, а 23 машини в Сихівському районі надає приватне підприємство. До виконання робіт з прибирання вулично-дорожньої мережі міста використовуватимуть 85 одиниць прибиральної техніки, а також 45 одиниць для навантаження, вивезення снігу та погрузки піскосуміші», - прес-релізи з таким обнадійливим текстом розсилала прес-служба мерії у листопаді 2012 року. Здавалося б, перезимуємо.

3 грудня 2012 року мер Львова урочисто прозвітував: «Піскосуміш є, машини заправленні, скажу більше: ми на частині машин встановили систему GPS, тобто видно, де машина сьогодні перебуває. 130 машин готові для роботи в місті, якщо виникають надзвичайні ситуації з опадами. Я думаю, що такої кількості машин буде непотрібно, але вони готові».

Наприкінці лютого 2013 року Львів навіть похвалили за швидкісне прибирання снігу. Тоді, перебуваючи у відрядженні, міський голова Черкас Сергій Одарич провів вихідні у Львові. А на понеділковій нараді розповідав своїм підопічним, як оперативно прибирають у Львові сніг. «У п’ятницю там випав потужний сніг. Море снігу засипало місто. У неділю зранку виходжу (о 9.00) – все місто, тротуари почищені. Вся прибордюрна частина розчищена. Всюди власники будівель з шостої ранку сніг повідкидали», – розповів Сергій Одарич. Щоправда, варто зауважити, в історії Львова це чи не єдиний позитивний коментар щодо прибирання снігу. Пощастило панові Одаричу, що він жив у центрі міста.

                                                                                    Казус Садового

Колапс стався 15 березня, коли Львів опинився в епіцентрі девятибального снігового шторму за 12-бальною шкалою Бофорда. Звичайно, ситуація позаштатна, але ж місто підготувалося до зими! Перший віце-мер Олег Синютка запевняв: «Ми забезпечимо життєдіяльність міста – вся техніка і люди будуть задіяні. Складно, бо двірники вимучені, але все, що потрібно, ми зробимо. Ці два дні ми повинні дуже чітко спрацювати усі разом».

Коли минуло «ці два дні», а Львів продовжував стояти заметений, керівники міста, як то кажуть, змінили покази. «Якщо одночасно випадає 45 млн.  кубометрів снігу, і це - надзвичайна ситуація, то треба мати великі і фінансові, і технічні можливості. Техніки недостатньо, щоб цей сніг прибрати і вивезти. Людського ресурсу не достатньо, фінансового ресурсу не достатньо», - бідкався мер Львова Андрій Садовий. Він просив львівян з розумінням поставитися до ситуації. «Ми будемо діяти достатньо оперативно. Вся техніка готова до роботи. Тільки ще раз наголошую – її не достатньо. Тут важливо, щоби мешканці з розумінням віднеслись до випадків, які класифікуються як стихійне лихо. Якщо нема нагальної потреби виїжджати в місто на власному авто – не виїжджайте. Також будьте обережні, коли переходите біля будинків, щоб не було зсувів снігу. ЖЕКи отримали відповідну вказівку огородити небезпечні місця, але важливо, щоби люди були уважні і обережні, бо найбільша цінність – це життя людей», - говорив мер. Хоча яке може бути розуміння ситуації, коли львівяни у праві розраховувати на те, що коли випав сніг – влада мусить його прибрати для містян, а не вкотре розчинятися у безпорадності та сльозливих словах про «найбільшу цінність – життя людей».  Тим більше, що напередодні запевняли про повний порядок.

Перший заступник міського голови Олег Синютка і собі почав казати слова, прямо протилежні своїм же: «Техніки є абсолютно недостатньо. Я вже декілька разів говорив, що ми сьогодні пожинаємо плоди того, що 3 роки підряд ми зменшуємо видатки на житлово-комунальне господарство». До слова, за інформацією департаменту житлового господарства та інфраструктури, востаннє місто купувало техніку для прибирання снігу у 2008 році. Тоді за кошти міського бюджету було куплено   3 вакуумних підмітально-прибиральних машини, 6 одиниць МАЗ 5551 (плужно-щіточне, піскорозкидувальне обладнання), 3 поливомиючих щіточно-плужних машини ЗІЛ-43362 МДК. Але знову ж таки, на початок зими чиновники вважали, що цього цілком достатньо.

Виправдовувався і в. о. начальника управління транспорту та зв’язку ЛМР Олег Засадний: «Ситуація була нештатна. Ми не маємо великого досвіду поведінки у подібних ситуаціях, ми не знали, як поведе себе снігоприбиральна техніка. Виявилось, що у нас замало спеціалізованої техніки. Зокрема, є один трамвай для очистки трамвайних колій, який в п’ятницю, на жаль, не впорався, сам застряг».

                                                                          Вихід із ситуації – більше грошей

Поки Львів-2013 стоїть заметений, Андрій Садовий придумав, що зробити для того, щоб, принаймні, Львів-2014 був розчищений.  Місто закупить техніку для прибирання. Відповідні кошти планують передбачити у бюджеті розвитку. У мерії ще тільки визначають конкретний перелік потрібної техніки, але вже порахували, що для її купівлі необхідно приблизно 20 млн грн.. «Невідомо, які буревії і снігопади нас очікують в майбутньому. Тому додаткові 50 одиниць техніки будуть нам корисні надзвичайно. Проведемо тендери, щоб вже на кінець року та техніка була в наших комунальних підприємств», - заявив мер Львова.

Крім того, у бюджеті розвитку Львова на запобігання та ліквідацію надзвичайних ситуацій та наслідків стихійного лиха  у 2013 році передбачили 688 тис. 733 грн. Відповідну ухвалу депутати прийняли 19 березня під час пленарного засідання сесії Львівської міської ради. Єдиний нюанс, власне на запобігання та ліквідацію надзвичайних ситуацій та наслідків стихійного лиха із цієї суми  передбачено лише 150 тис. грн. Натомість, решта грошей піде на капремонти аж чотирьох будинків: 300 тис. грн. підуть на капремонт житлового будинку на вул. І. Федорова, 2;  133 тис. грн  на капремонт житлового будинку на вул. М. Коперника; 60 тис. грн. підуть на капремонт житлового будинку на просп. Свободи, 26; 45 тис. 733 грн. використають для капремонту житлового будинку на вул. Ужгородській, 8-а.

Усі райони Львова також попіклувалися, щоб цього року місто було чистим і красивим. За даними «Вісника державних закупівель»,  прибирання Галицького району Львова у 2013 році обійдеться державному бюджету в 11 млн 557 тис. грн, Франківського – 9 млн 840 тис грн., Сихівського та Залізничного разом -  понад 20 млн грн. А Личаківський район приберуть всього за 5 млн грн. У суму прибирання районів Львова включено ручне та механічне прибирання вулиць, парків та скверів міста, посипання доріг піскосумішшю в зимовий період, прибирання опалого листя, очищення сміттєвих урн тощо.  Для порівняння – прибирання лише адміністративних будинків податкової служби Львівщини обходиться бюджету у 5 млн. грн. на рік. Але, мабуть, вони сильно люблять чистоту. А от усе місто Червоноград Львівської області приберуть лише за 3 млн. грн. за рік.

Ну от, гроші знову попросили і гроші знову виділили. Або ще виділять - ніхто, здається, не сумнівається, що пан Садовий пролобіює купівлю нової техніки. Прикрість лише в тому, що попри виділені вчергове кошти на прибирання, наступного року за таких самих снігопадів Львів так само стоятиме заметений. І я знову відсвяткую день народження вдома, а не в затишній львівській кав’ярні.

Валентина Новицька, для «Ні корупції»